PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2014 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Wiadomości

Przedstawiciele Komisji Fulbrighta w Zakopanem

Środa, 21 maja 2014 r.
Autor: Małgorzata Wonuczka Wnuk

Przedstawiciele Komisji Fulbrighta w ZakopanemW związku z 650. rocznicą powstania najstarszej polskiej uczelni – Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz 55-leciem istnienia Programu Fulbrighta w Polsce gościli w Zakopanem członek Rady Stypendialnej Komisji Fulbrighta Tom Healy oraz dyrektor wykonawcza Rady Komisji Fulbrighta w USA, wieloletni przyjaciel Polski i Polaków Lisa Helling. Od początku działalności Programu Fulbrighta w Polsce (1959 r.) skorzystało z niego ponad 2500 Polaków, którzy wyjechali na stypendium do USA i ponad 1600 Amerykanów. – Obecnie polski Program Fulbrighta jest jednym z największych w Europie Środkowej i Wschodniej.


Dla Toma Healy wykładowcy na Uniwersytecie w Nowym Jorku, pisarza i poety, znawcy sztuki, członka Rady Sztuki w Nowym Jorku, świadka tragedii 11 września 2001 w Nowym Jorku mianowanego przez prezydenta Baracka Obamę na członka Komisji Fulbrighta była to pierwsza wizyta w naszym kraju. W Zakopanem goście zwiedzili oddział Muzeum Tatrzańskiego w willi „Oksza”, Galerię Władysława Hasiora, spotkali się z aktorami Teatru Witkacego, odwiedzili gościnny dom  Barbary Banieckiej-Dziadzio i Bogdana Dziadzio zapoznając się z tradycyjnym malarstwem na szkle i tradycjami Podhala. Goście spotkali się także z redaktor naczelną „Tygodnika Podhalańskiego” Beatą Zalot rozmawiając o funkcjonowaniu tygodnika w Polsce i Stanach Zjednoczonych, o szeroko rozumianej kulturze i o… poezji. Zarówno Beata Zalot jak i Tom Healy oprócz piastowanych przez siebie stanowisk i funkcji przekazują odbiorcą swój świat w swoich wierszach, a pani Beata Zalot także w malarstwie.

Tom Healy zachwycał się malarstwem Rafała Malczewskiego, rzeźbami Władysława Brzegi, malarstwem na szkle. Uwagi jego nie uszły koronki wykonane przez uczennice szkoły założonej przez wielką aktorkę przez wiele lat mieszkająca w Stanach Zjednoczonych  Helenę Modrzejewską prezentowane w zakopiańskiej „Okszy” a także kilimy i gobeliny. Chwalił także……….polską kuchnię.

Kochający wędrówki górskie gość zapowiedział powrót do Zakopanego i zwiedzanie polskich Tatr.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik z kulek agaru oraz koralików szkła Weneckiego - vintage. Obwód 50 cm.
    65 zł
  • Grafika Folk w ramce VIGrafika Folk w ramce VIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    350 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.