PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2014 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Wiadomości

Przedstawiciele Komisji Fulbrighta w Zakopanem

Środa, 21 maja 2014 r.
Autor: Małgorzata Wonuczka Wnuk

Przedstawiciele Komisji Fulbrighta w ZakopanemW związku z 650. rocznicą powstania najstarszej polskiej uczelni – Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz 55-leciem istnienia Programu Fulbrighta w Polsce gościli w Zakopanem członek Rady Stypendialnej Komisji Fulbrighta Tom Healy oraz dyrektor wykonawcza Rady Komisji Fulbrighta w USA, wieloletni przyjaciel Polski i Polaków Lisa Helling. Od początku działalności Programu Fulbrighta w Polsce (1959 r.) skorzystało z niego ponad 2500 Polaków, którzy wyjechali na stypendium do USA i ponad 1600 Amerykanów. – Obecnie polski Program Fulbrighta jest jednym z największych w Europie Środkowej i Wschodniej.


Dla Toma Healy wykładowcy na Uniwersytecie w Nowym Jorku, pisarza i poety, znawcy sztuki, członka Rady Sztuki w Nowym Jorku, świadka tragedii 11 września 2001 w Nowym Jorku mianowanego przez prezydenta Baracka Obamę na członka Komisji Fulbrighta była to pierwsza wizyta w naszym kraju. W Zakopanem goście zwiedzili oddział Muzeum Tatrzańskiego w willi „Oksza”, Galerię Władysława Hasiora, spotkali się z aktorami Teatru Witkacego, odwiedzili gościnny dom  Barbary Banieckiej-Dziadzio i Bogdana Dziadzio zapoznając się z tradycyjnym malarstwem na szkle i tradycjami Podhala. Goście spotkali się także z redaktor naczelną „Tygodnika Podhalańskiego” Beatą Zalot rozmawiając o funkcjonowaniu tygodnika w Polsce i Stanach Zjednoczonych, o szeroko rozumianej kulturze i o… poezji. Zarówno Beata Zalot jak i Tom Healy oprócz piastowanych przez siebie stanowisk i funkcji przekazują odbiorcą swój świat w swoich wierszach, a pani Beata Zalot także w malarstwie.

Tom Healy zachwycał się malarstwem Rafała Malczewskiego, rzeźbami Władysława Brzegi, malarstwem na szkle. Uwagi jego nie uszły koronki wykonane przez uczennice szkoły założonej przez wielką aktorkę przez wiele lat mieszkająca w Stanach Zjednoczonych  Helenę Modrzejewską prezentowane w zakopiańskiej „Okszy” a także kilimy i gobeliny. Chwalił także……….polską kuchnię.

Kochający wędrówki górskie gość zapowiedział powrót do Zakopanego i zwiedzanie polskich Tatr.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa VIIITorebka filcowa VIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Pasek ze sztucznego materiału...
    110 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • "Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć" - 40 stronnicowy album z fotografiami Grzegorza Gałązki i tekstem Ks. Władysława Mariana Zarębczana. Wydawnictwo MICHALINEUM. My, górale...
    40 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.