PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Zakopane oczyma młodych architektów

Czwartek, 5 czerwca 2014 r.
Autor: Szymon Zatorski UMZ

Zakopane oczyma młodych architektówOd piątku 6 czerwca w Urzędzie Miasta Zakopane zobaczyć będzie można wystawę blisko 200 projektów, wykonanych przez studentów Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Ich prace to pomysły na zagospodarowanie działek, należących do Gminy Miasta Zakopane, nowymi budynkami użyteczności publicznej. Wystawa ta organizowana jest po raz drugi, a pomysł na jej realizację jest rezultatem porozumienia, które w ubiegłym roku podpisane zostało pomiędzy Urzędem Miasta Zakopane a Politechniką Krakowską im. Tadeusza Kościuszki. - Obejmuje ono współpracę, dotyczącą działalności na rzecz studiów nad poprawą i rozwojem integracji Zakopanego z regionem małopolskim w zakresie zagospodarowania przestrzennego, zrównoważonego rozwoju, ochrony zasobów naturalnych i infrastruktury komunikacyjnej – tłumaczy Wojciech Solik, zastępca burmistrza Zakopanego.


Drogą do osiągnięcia celów powyższej umowy, jest pomoc w organizowaniu procesu dydaktycznego studentów Politechniki Krakowskiej oraz w opracowywaniu, wdrażaniu i realizacji programów edukacyjnych, prowadzonych na Politechnice Krakowskiej, które dla Zakopanego skutkować mogą tworzeniem wytycznych i wyznaczaniem kierunków dla rozwoju miasta.

- Nasza współpraca w ramach tego projektu wygląda następująco: my wskazujemy działki należące do Miasta i pytamy, jak w opinii studentów mogłyby one zostać zagospodarowane, uwzględniając przewidywane przez nas funkcje dla danych lokalizacji – opisuje inicjatywę Halina Dyka, naczelnik Wydziału Gospodarki Gruntami i Planowania Przestrzennego w UMZ. – Wystawa jest prezentacją pomysłów, zgłoszonych przez przyszłych architektów.

W tym roku Urząd wskazał działki zlokalizowane przy ul. Nowotarskiej i w Parku Miejskim (dawna Szkoła Muzyczna).

- Projekty, które będziemy mogli obejrzeć mogą być dla nas urzędników bardzo cennymi wskazówkami, w jakim zakresie i w jaki sposób nadać miejskim terenom nowe funkcje, przywrócić te, które pełniły one wcześniej lub rozwinąć te aktualnie pełnione – mówi szefowa Wydziału Gospodarki Gruntami i Planowania Przestrzennego. – Póki co to tylko pomysły, ale kto wie, może kiedyś zostaną one zrealizowane, albo staną się podstawą do powstania kolejnych ciekawych koncepcji architektonicznych.

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy w piątek, 6 czerwca o godz. 16.00 w siedzibie Urzędu Miasta Zakopane. Gościem będzie prof. Piotr Gajewski z Zakładu Architektury Użyteczności Publicznej Politechniki Krakowskiej – opiekun studentów, których prace wystawione będą na wystawie.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...
    100 zł
  • Wisiorek "Sopel"Wisiorek "Sopel"Wisiorek z kwarcem pokrytym tytanem. Obw. 60 cm. Dł. zawieszki 3,5 cm.
    60 zł
  • Portfel IPortfel IPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z czarnej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    35 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.