PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Lipiec 2014 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Wiadomości

Dziesiąte „Spotkania z Filmem Górskim”

Niedziela, 27 lipca 2014 r.
Autor: Szymon Zatorski UMZ

Dziesiąte „Spotkania z Filmem Górskim”Jubileuszowa 10. edycja festiwalu „Spotkania z Filmem Górskim” rusza już 3 września bieżącego roku. Na wszystkich fanów szeroko pojętej turystyki górskiej i sportów górskich czeka 5 dni wypełnionych atrakcjami. Wydarzenie to – podobnie jak w latach ubiegłych - otrzymało wsparcie ze strony zakopiańskiego samorządu za pośrednictwem Biura Promocji Zakopanego.


- W tym roku Biuro Promocji wspiera Festiwal kwotą 100.000 zł. Jesteśmy przekonani, że będą to środki bardzo dobrze wydane. Oprócz tej kwoty organizatorzy mogą liczyć na pełne wsparcie logistyczne, bo część planowanych atrakcji będzie ulokowanych między innymi na Placu Niepodległości czy w Kinie „Sokół” – zapewnia dyrektor Biura Andrzej Kawecki. - Wypracowaliśmy pewna formę współpracy, mamy do siebie zaufanie i mam nadzieję, że ta jubileuszowa edycja Festiwalu spowoduje, że impreza ta będzie wydarzeniem rozpoznawalnym w Polsce, ale również w Europie, co jest naszym marzeniem i zadaniem.

- Wsparciu ze strony miasta na które możemy liczyć stale, zapewniono nam stabilność, ale również rozwój – cieszy się Magdalena Ziaja, dyrektor Festiwalu. - „Spotkania z Filmem Górskim” są imprezą coraz większą, gromadzącą coraz więcej gości i budzą coraz większe zainteresowanie. W ramach przedsięwzięcia organizujemy również nowe inicjatywy jak np. Akademię Górską, promującą bezpieczeństwo w górach oraz Tatrzański Festiwal Biegowy, odbywający się pod koniec września. Cieszymy się, że wszystko to odbywa się dzięki zaufaniu i przy wsparciu miejskich instytucji.

Co czeka na gości imprezy we wrześniu? - Ten rok związany będzie dość mocno z Himalajami – zapowiada Jakub Brzosko, organizator Festiwalu. - Osią festiwalu będzie zdobycie przez Ryszarda Gajewskiego i Macieja Berbekę Manaslu zimą. Przyjedzie również Kinga Baranowska, która będzie opowiadała o swoim wejściu na ten szczyt. Największą gwiazdą będzie Edurne Pasaban, która jako pierwsza himalaistka zdobyła koronę Himalajów bez użycia tlenu i jest pierwszą kobietą na świecie, która tego dokonała. Będzie Arlene Blum, zdobywczyni Annapurny. Rodzynek wśród gości to Sandy Allan, który 2 lata temu przeszedł grań Mazeno w Himalajach. Jest to wspinaczka o długości ponad 15 kilometrów powyżej granicy 7.000 m n.p.m., zakończona zdobyciem Nanga Parbat. Dokonali tego 54-latek i 56-latek, co dowodzi ich fenomenu. Wielu uważa, że było to epokowe przejście. Jestem przekonany, że wymienieni przeze mnie goście to absolutna światowa I liga.

W tym roku odbędzie się również konkurs filmowy, w jury którego zasiadać będzie międzynarodowe grono specjalistów. Będzie można emocjonować się Pucharem Polski we wspinaczce, który zorganizowany zostanie na Placu Niepodległości. - Plac świetnie spisał się w ubiegłym roku i potwierdził, że można tam robić duże imprezy. Wszyscy uczestnicy podkreślają ten fakt – potwierdza Brzosko. Liczną publiczność zgromadzą z pewnością pokazy slag line’u, czyli akrobacji na wysokości. Organizatorzy postarali się również o kilka dużych wystaw o tematyce górskiej. Odbędą się pokazy filmów konkursowych  i pozakonkursowych, górskie kino nocne i wiele, wiele innych atrakcji.

W tym roku na Festiwalu pojawi się również ekipa filmowa, która kręcić będzie półgodzinny materiał dla kanału Planet+ na temat wydarzenia.

Zobacz w naszym sklepie:
  • BALLADA O ŚMIERCI JANOSIKA - Trebunie TutkiBALLADA O ŚMIERCI JANOSIKA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna Trebunia-Tutka, Wojciech...
    25 zł
  • Aniołek mały IIIAniołek mały IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    8 zł
  • Aniołek średni VAniołek średni VAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.