PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Październik 2014 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Wiadomości

I SZKOLNY RAJD SZLAKIEM WŁADYSŁAWA HRABIEGO ZAMOYSKIEGO

Czwartek, 9 października 2014 r.
Autor: Ewa Kowalczyk

I SZKOLNY RAJD SZLAKIEM WŁADYSŁAWA HRABIEGO ZAMOYSKIEGO3 października 2014 roku – w piątek odbył się I SZKOLNY RAJD SZLAKIEM WŁADYSŁAWA HRABIEGO ZAMOYSKIEGO. Wzięli w nim udział uczniowie TECHNIKUM NR 2 czyli Zespołu Szkół Hotelarsko Turystycznych w Zakopanem – około 70 osób z klas o profilu turystycznym i hotelarskim. Wędrowaliśmy czterema trasami, od ulicy Kościeliskiej aż do Śpiącej Górki z Pustelnią Brata Alberta. Każda z grup, posługując się mapą, odnaleźć musiała ważne miejsca, związane z życiem i działalnością Władysława Zamoyskiego oraz jego rodziny.


Nazwy, wpisane w krzyżówkę, utworzyły hasło: HERB JELITA – odnoszące się do wzruszającej historii przodków hrabiego. Przy poszczególnych obiektach odczytywaliśmy ze świetnego Przewodnika Z. Moździerza i J. Roszkowskiego (Szlak Zamoyskiego) informację o historii i okolicznościach powstania – np. kuźnickiej tamy i innych wodnych zbiorników na terenie miasta, toru bobslejowego czy też Księżówki – dawnej Adasiówki, w której poza hotelem dla kuracjuszy mieścił się intelektualno-artystyczny  salon! Tu koncertował Ignacy Paderewski, a w 1997 roku mieszkał Ojciec Święty Jan Paweł II. Zwiedziliśmy również Spichlerz z piękną ekspozycją fotografii Zakopanego i okolic sprzed 100 lat.

Poznając historię tych miejsc poszerzyliśmy wiedzę o niezwykłych pomysłach i skutecznych działaniach hrabiego Zamoyskiego i jego rodziny. Zakończenie rajdu odbyło się przy fontannie w Kuźnickim Zespole Dworsko - Pałacowym, przy budynku dawnej Szkoły Domowej Pracy Kobiet (dziś – siedziba TPN). Był konkurs, słodkie nagrody niespodzianki – ufundowane przez Spółdzielnię Winien-Ma przy ZSHT w Zakopanem i nagrody „tatrzańskie” – mapy, gry edukacyjne, przypinki i foldery ofiarowane dla uczestników rajdu przez TPN. Pogoda i humory dopisały – nie padało, a zdjęcia potwierdzają, że bawiliśmy się świetnie, wędrując szlakiem Zamoyskiego. Mamy nadzieję, że Rajd szlakiem Patrona na stałe wpisze się w turystyczno-edukacyjną działalność naszej szkoły.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Korale folkowe IIKorale folkowe IIKorale folkowe wykonane z tybetu i żółtej włóczki. Zapinane na haczyk. Długość całości 72 cm.
    70 zł
  • Torebka filcowa XTorebka filcowa XTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Sakiewka IISakiewka IISakiewka filcowa z naszytym ludowym motywem. Zamykana na rzep.   Szerokość ok. 11 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 58 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy
    40 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.