PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Marzec 2015 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Wiadomości

I ZJAZD KARPACKI W LUDZIMIERZU – ZAPOWIEDŹ

Wtorek, 31 marca 2015 r.
Autor: Piotr Kyc

I ZJAZD KARPACKI W LUDZIMIERZU – ZAPOWIEDŹW siedzibie Tatrzańskiej Agencji Rozwoju Promocji i Kultury Andrzej Skupień - Prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce oraz Andrzej Gąsienica Makowski Prezes Fundacji Pasterstwo Transhumancyjne poinformowali o I Zjeździe Karpackim, który odbędzie się w dniach 24-26 kwietnia w Ludźmierzu. Oto komunikat organizatorów: Pamiętając o historii spotkań Ludzi Gór i tradycji ruchu regionalnego, w imię odpowiedzialności za przyszłość górskich dziedzin i rodzin, Związek Podhalan jako następca gospodarza zjazdu Święta Gór w 1935r. dziś, w 80-tą rocznicę tego wydarzenia zaprasza do Ludźmierza w dniach 25-26 kwietnia na PIERWSZY ZJAZD KARPACKI.


    To nasze spotkanie w Sanktuarium Ludźmierskim, które tak umiłował Święty z Karpat Jan Paweł II i w Domu Podhalan będzie wkładem do budowy wspólnoty karpackiej. Jesteśmy dziedzicami pięknej kultury wołoskiej-pasterskiej, co przypomniał nam redyk karpacki przechodząc łukiem Karpat. Do Ludźmierza od kilkudziesięciu lat przybywają bacowie na św. Wojciecha by rozpocząć wiosenny redyk. W tym roku 26 kwietnia Związek Podhalan zaprasza na świąteczne spotkanie tzw. „Święcone” by wzmocnić pasterzy i ubogacić jubileusz.

     Do wspólnego jubileuszowego spotkania zapraszamy samorządy, stowarzyszenia, organizacje, przedsiębiorców, ludzi kultury i miłośników gór. Mamy nadzieję, że to karpackie spotkanie będzie przyczynkiem do organizacji w przyszłości Święta Karpat. Na Zjeździe i w trakcie konferencji będziemy mówić o najważniejszych problemach dotyczących zrównoważonego rozwoju Karpat, ochrony dziedzictwa kulturowego i podniesienia jakości życia mieszkańców gór.

Karpaty nas łączą, są naszym domem, wspólnie, w jedności winniśmy działać by przyszłość w Karpatach była godna i bezpieczna. Naszym bogactwem są ludzie tu mieszkający, ich różnorodność kulturowa i piękna różnorodność przyrodnicza.

     Nawiązując do przedwojennej tradycji informujemy, iż Patronat Honorowy nad I Karpackim Zjazdem przyjął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Spodziewamy się gościć przedstawicieli władz samorządowych z województw karpackich, jak również przedstawicieli i delegatów z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

     Wyrażamy nadzieję, że na tym spotkaniu wszyscy uczestnicy działający w Karpatach, będą się czuć współorganizatorami, natomiast Związek Podhalan chce pełnić służebną rolę gospodarza, a Dom Podhalan w Ludźmierzu będzie na ten czas Domem Ludzi Karpat.

 Ramowy wstępny program Zjazdu:

24 - 25.04.2015 Konferencje naukowe i programowe (m.in. w ramach Porozumienia Karpackiego „Karpaty Naszym Domem” – seminarium dot. wdrażania  Szlaku Kultury Wołoskiej oraz inauguracja 5-letniego projektu badawczego  pod kierunkiem prof. Ilony Czamańskiej  i warsztaty  „Wołosi w europejskiej i polskiej przestrzeni kulturowej. Migracje – siedziby – dziedzictwo kulturowe”

25.04.2015 Spotkanie różnych grup górali polskich – prezentacje grup etnicznych Karpat, prezentacja gwary, śpiewu, muzyki i tańca, zakończone wspólną zabawą – Związek Podhalan - Dom Podhalan w Ludźmierzu

26.04.2015 Uroczysta Msza Święta; Święto Bacowskie – Fundacja Pasterstwo Transhumancyjne oraz TBSP "Gazdowie" w ramach realizacji programu Karpaty  Łączą; Święcone Związku Podhalan; Spotkanie w Domu Podhalan – wystąpienia prelegentów i gości honorowych, obrady.

W dniu 26.04.2015r. odbędą się główne uroczystości I Zjazdu Karpackiego – wstępny program:

10.30 Zbiórka Pocztów Sztandarowych Związku Podhalan 

11.00 Uroczysta Msza Święta w ogrodach ludźmierskich (przy Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej)

12.30 – Poświęcenie owiec – Inauguracja Redyku Wiosennego

13.00 – 14.00 „Święcone” Związku Podhalan – Poczęstunek

14.00 – 18.00 – Obrady Zjazdu Karpackiego w Domu Podhalan

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na telefon IILudowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
    25 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    30 zł
  • Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza" Obwód 47 cm. Materiały: Turkus (duże owale i kule), Stare szkło weneckie, Piryt, Hematyt, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    175 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.