PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Lipiec 2015 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Wiadomości

Film i muzyka w Zakopańskim Centrum Edukacji

Niedziela, 19 lipca 2015 r.
Autor: Adam Kitkowski

Film i muzyka w Zakopańskim Centrum EdukacjiPasterstwo od dziesiątków lat wpisane jest w historię Tatr i Podhala. Ono właśnie dało podstawę tradycji i kultury góralskiej w wielu aspektach – muzyki, tańca, śpiewu, a nawet stroju i gwary. Zatem dziś o pasterstwie warto mówić, warto wracać do źródeł podhalańskiego zywobycia. W ostatnią środę, 15 lipca 2015 roku w Zakopiańskim Centrum Edukacji im. H. Modrzejewskiej miało miejsce kolejne ciekawe wydarzenie. Wieczór rozpoczął się krótkim występem duetu smyczkowego – Zofii Kardas, skrzypce i Natalii Miszczyk, altówka, który wykonał znane i lubiane utwory włoskie, np. O sole mio.


Następnie przybyłych gości, m. in. – Stanisława Majerczyka, radnego Rady Miasta Zakopanego, Andrzeja Gąsienicę-Makowskiego, poetę i prezesa Fundacji „Pasterstwo Transhumancyjne”, Józefa Michałka, regionalistę
i radnego Rady Gminy Istebnej, Marka Trzaskosia, prezesa Stowarzyszenia Tatrzańskiego Klubu Niezależnych, Wojciecha Jachymiaka, scenażystę, reżysera, producenta filmowego, turystów oraz mieszkańców Zakopanego
w imieniu dyrekcji ZCE przywitał Adam Kitkowski.

Z kolei Józef Michałek opowiedział historię projektu „Redyk Karpacki 2013” i przybliżył cel opracowania wystawy fotograficznej na ten temat. I tak zakończył się czas ekspozycji fotograficznej obrazującej przejście pasterzy karpackich ze stadem owiec od Braszowa w Rumunii do Rożnowa w Czechach, która gościła w Zakopiańskim Centrum Edukacji od połowy maja bieżącego roku.

Kolejnym, miłym akcentem wieczoru był występ wiolonczelistki – Agnieszki Szymańskiej z instumentalistami. Trio zaprezentowało kilka utworów muzyki filmowej, np. temat z filmu Piraci z Karaibów, Titanic.
Druga część spotkania ogniskowała się wokół dawnego i współczesnego pasterstwa w Karpatach. Wprowadzeniem do dyskusji był ciekawy film dokumentalny nowotarżanina, Wojciecha Jachymiaka Prawo i przywileje pasterskie.  Autora tego dzieła przedstawił Adam Kitkowski, moderator dyskusji. Warto przede wszystkim powiedzieć, że Wojtek Jachymiak jest autorem kilku świetnych filmów, np. Mitzwah, Wiatr halny – morfologia tematu, Redyk Karpacki, Dekalog Prolog. W ostatnich miesiącach dokumentalista realizuje kampanię społeczną „Nie rzucim ziemi” - dodał.

Jak podkreśla reżyser – zależało mi, by w filmie wypowiadali się nie tylko naukowcy, np. profesor Jawor czy doktor Kiereś, ale by również pojawił się „mocny” głos baców – Buczka, Kohuta, Furczonia, którzy w swoim pasterskim życiu próbują powrócić do dawnej tradycji wołoskiej. Trzeba wyjaśnić, że słowo przywileje w gwarze podhalańskiej oznacza przede wszystkim wiedzę.

Po filmie głos zabrali:
Andrzej Gąsienica-Makowski, który podziękował autorowi filmu za kolejny, interesujący głos świata kultury na temat świata pasterzy.
– My, mieszkańcy skalnej ziemi musimy jej „dotykać”, czyli kosić, wypasać, budować szałasy. Musimy ciągle tworzyć krajobraz górski z pasterstwem,
bo góry bez owiec i baców są piękne, ale martwe – dodał.

Stanisław Majerczyk stwierdził: Mieszkam w Zakopanem, na Cyhrli. Ja wychowałem się na gazdówce, ja ten świat pasterski czuję i rozumiem. Mój dziadek kosił i wypasał, ojciec mój jeszcze kosi, ja mu chętnie pomagam.
Ale jeśli to zaniedbamy, to nasze dzieci i wnuki o świecie pasterskim zupełnie zapomną.

Józef Michałek przypomniał, że dzięki „mieszaniu” owiec co roku lokalna wspólnota zawiązuje porozumienie z bacą i ze sobą. I jest ono oparte na zaufaniu jeden do drugiego. Jest to nawiązanie do słów Jana Pawła II, który mówił: „Jeden z drugim, a nie jeden przeciwko drugiemu”. My, Polacy jesteśmy w takim właśnie momencie historycznym, który wymaga ponownej umowy opartej na zaufaniu.
Sympatycznym dopełnieniem wieczoru był skromy, pasterski poczęstunek – moskol, oscypek, smalec ze skwarkami i chleb wypiekany na zakwasie.

Warto nadmienić, że tego samego dnia, przed południem podhalańscy bacowie i juhasi spotkali się z lekarzem weterynarii, prezesem Tatrzańsko-Beskidzkiej Spółdzielni Producentów „Gazdowie” i działaczami Fundacji „Pasterstwo Transhumancyjne” w Zakopanem.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Spinka góralska XSpinka góralska XMetalowa, mała spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem jelonka w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    140 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.