PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Marzec 2016 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Wiadomości

Kolaż nie do wiary…

Czwartek, 3 marca 2016 r.
Autor: mgr Ewa Kowalczyk

Kolaż nie do wiary…Takim tytułem opatrzony został tekst dyktanda, które wczoraj pisali uczniowie 5 zakopiańskich szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Tatrzańskiego. Już po raz 17. w Zespole Szkół Hotelarsko Turystycznych w Zakopanem zorganizowano Powiatowy Konkurs Ortograficzny. 24 uczestników zmagało się z różnymi zawiłościami ortografii, interpunkcji i kompozycji tekstu, który dotyczył bohaterów dramatów Williama Szekspira. Kłopoty piszącym sprawiły nie tylko typowo ortograficzne dylematy: z zażenowaniem, uśmierzaniem boleści czy zżymaniem się na słowa Romea. Okazuje się, że Ofelia może być Operią, a nawet ofermą…


Tekst dyktanda ułożony (jak co roku) przez polonistki z „Hotelarza”, nagrodzony został brawami – a zatem, mimo trudności, podobał się uczestnikom konkursu, do których dołączył w tym roku również dyrektor ZSHT, pan Zdzisław Króżel!

Pierwsze miejsce (ex aequo) zdobyli: Katarzyna Łukaszczyk ze Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO i Emil Kamiński z Zespołu Szkół Ogólnokształcących, na trzecim miejscu znalazł się Mateusz Cudzich z Technikum Ekonomicznego w ZSHT. GRATULUJEMY!!! Nagrody dla laureatów, ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Zakopanem, wręczyła Pani Anna Pęksa, Naczelnik Wydziału Oświaty. Nauczyciele pracujący w komisji otrzymali również upominki, natomiast szkoły, biorące udział w konkursie i pozostali zawodnicy nagrodzeni zostali dyplomami. Poczęstunek dla uczestników i komisji konkursowej przygotowali uczniowie ZSHT pod kierunkiem pani prof. Małgorzaty Guzal Woźniak, a fundatorem napojów i słodkości była Spółdzielnia Uczniowska „Winien-Ma”. Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i przeprowadzenia konkursu serdecznie dziękują organizatorki: Ewa Kowalczyk I Aleksandra Bort.


KOLAŻ NIE DO WIARY (2016)

Lubujący się w rankingach zachodnioeuropejscy dziennikarze, konstruując listy  superpoczytnych pisarzy tysiąclecia, trwożliwie komentowali efekty. Otóż nieodmiennie najwyżej w hierarchii plasował się nietuzinkowy dramaturg William Szekspir/Shakespeare. Niewątpliwie jest to arcymistrz, ze wszech miar godzien honorów.

Gdyby ktoś chciał z grubsza policzyć liczbę egzemplarzy jego książek, chyżo mnożąc w głowie ilość kopii filmów lub realizacji szekspirowskich sztuk, usiłujących żmudnie oddać nastrój ówczesnych czasów, to okazałoby się, że dramatopisarz ze Stratfordu jest  alchemikiem słowa.

Żądni wrażeń, choć nie superrześcy, posłuchajmy z przymrużeniem oka nieco przenicowanych historii jego bohaterów.

Ledwo bladozłoty półokrąg księżyca ustępuje złotoczerwonemu, świeżo wschodzącemu  słońcu, a przed naszymi oczyma staje balkonowa scena.
-/„Już mnie waćpan opuszczasz, nie nakroiwszy rzeżuchy? Dwój się i trój, majstruj i pięknie salę wystrój, a potem wojażuj” – rzecze Julia do Romea.
W okamgnieniu sceneria przekształca się w zgoła inny pejzaż. Na cmentarzu przaśną nocą, z półuśmiechem, przechadzając się w tę i we w tę, duński książę próbuje uśmierzyć boleść skołatanego serca. Przesłonięta cherlawymi krzewami Ofelia z zażenowaniem słucha strzępów jego rzewnych wyznań:
-/„Być albo nie być…”
-/„Gwałty ciemiężców, nieugiętość rządców…”

Na te słowa zżyma się Ofelia, nie próbując nawet przedzierzgnąć się we wstrzemięźliwą w wysuwanie sądów białogłowę.

Jeśli wysłuchawszy tych historii o superbohaterach zechcecie uruchomić machinę wyobraźni, to na pewno ani mżący deszcz, ani napstrzony pejzaż nie zniechęci rozzuchwalonej młodzieży do stworzenia kolażu nie do wiary.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletk​a "Moon"Bransoletk​a "Moon"Bransoletka z hematytów, masy perłowej, muszli szarej, asymetryczna. Obw. 19 cm.
    45 zł
  • Portfel IPortfel IPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z czarnej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    35 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.