PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Marzec 2016 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Wiadomości

Rodzina 500+

Wtorek, 8 marca 2016 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka UMZ

Rodzina 500+W Gminie Miasto Zakopane zostały już rozpoczęte intensywne prace nad przygotowaniem zaplecza technicznego i pracowniczego, celem szybkiej realizacji świadczeń w ramach programu Rodzina 500+. Trwają obecnie szkolenia pracownicze realizowane w ramach rządowego programu, które mają usprawnić obsługę zainteresowanych stron. W celu ułatwienia realizacji zapisów ustawowych oraz koordynacji systemów elektronicznych podjęto decyzję, iż świadczenia z tytułu 500+ będą realizowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zakopanem, ul. Jagiellońska 7.


Jednostka ta posiada odpowiednie zaplecze biurowe, techniczne, a przede wszystkim dostęp do systemów elektronicznych ułatwiających i przyspieszających postępowania w sprawie. W siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej zostaną przygotowane na dzień 1 kwietnia 2016r. niezbędne stanowiska do obsługi zainteresowanych osób.

Wnioski niezbędne do uzyskania świadczeń będzie można składać już od 1 kwietnia 2016 r. Można je złożyć na miejscu w Ośrodku (MOPS), przesłać za pośrednictwem Poczty Polskiej lub złożyć przez Internet (za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej).
Świadczenie z programu 500+ mogą otrzymać rodzice, opiekunowie prawni lub faktyczni, którzy wychowują dziecko w wieku do 18 roku życia.

W przypadku osób ubiegających się o świadczenie na pierwsze dziecko, weryfikowany będzie dochód rodziny. Świadczenie w wysokości 500 złotych przysługuje na pierwsze (lub jedyne) dziecko, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza 800,00 zł netto lub 1200,00 zł netto w przypadku, gdy członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne. Osoba ubiegająca się o świadczenie na pierwsze dziecko będzie musiała wraz z wnioskiem o udzielenie świadczenia przedłożyć odpowiednie zaświadczenia/oświadczenia dotyczące osiągniętych dochodów, wypełnione przez członków rodziny. W takiej sytuacji należy wykazać wszystkie dochody niepodlegające opodatkowaniu, zgodnie z art. 27, art.30b, art.30c, art. 30e i art. 30f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (m.in. alimenty, stypendia, dochód z działalności gospodarczej, dochód z gospodarstwa rolnego itp.) na właściwych załącznikach do wniosków. Dane o dochodzie należy podać za rok 2014.

W przypadku utraty lub uzyskania dochodu (w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na który jest ustalane prawo do świadczenia lub po tym roku) należy przedstawić odpowiednie dokumenty. Co ważne, pozostałe informacje MOPS uzyskuje samodzielnie. Dopiero w sytuacji, gdy do rozpatrzenia wniosku potrzebne będą dodatkowe dokumenty, a Ośrodek nie będzie w stanie ich samodzielnie pozyskać, wnioskodawca jest zobowiązany do ich złożenia.

Przy wniosku o uzyskanie świadczenia na drugie i kolejne dziecko, świadczenie wychowawcze przysługuje do dnia ukończenia przez dziecko 18 roku życia, niezależnie od dochodu.

Osobom, które złożą wniosek w okresie 1 kwietnia do 1 lipca 2016 r. i będą spełniać warunki wymagane ustawą, zostanie wypłacone wyrównanie świadczeń od miesiąca kwietnia.

Należy pamiętać, iż zgodnie z ustawą MOPS ma 3 miesiące od daty złożenia wniosku na weryfikację, wydanie decyzji i wypłatę świadczeń. W ramach działalności będą prowadzone postępowania w taki sposób, aby wypłaty świadczeń nastąpiły bezzwłocznie. Jednakże przy znacznej ilości osób zainteresowanych oraz konieczności uzupełniania wniosków wypłata świadczeń może być czasowo spowolniona.

Wszelkie dodatkowe informacje będą dostępne na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zakopanem: www.mopszakopane.pl

Zobacz w naszym sklepie:
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    130 zł
  • BALLADA O ŚMIERCI JANOSIKA - Trebunie TutkiBALLADA O ŚMIERCI JANOSIKA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna Trebunia-Tutka, Wojciech...
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.