PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Marzec 2016 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Wiadomości

Miejską Galerią Sztuki w Zakopanem pokieruje Lidia Rosińska-Podleśny

Środa, 16 marca 2016 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

Miejską Galerią Sztuki w Zakopanem pokieruje Lidia Rosińska-PodleśnyDyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury Beata Majcher na stanowisko swojego Zastępcy ds. artystycznych powołała Lidię Rosińską-Podleśny. Zgodnie ze statutem będzie ona odpowiedzialna za funkcjonowanie Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hrabiego Zamoyskiego. Lidia Rosińska-Podleśny – zakopianka urodzona w 1967r. – jako magister sztuki w dziedzinie rzeźby posiada niezbędną do kierowania Galerią wiedzę i doświadczenie. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, broniąc dyplom w pracowni prof. Adama Myjaka. Z jego rekomendacji jeszcze w trakcie trwania studiów wyjechała na pierwsze Międzynarodowe Sympozjum Rzeźbiarskie. Od tej pory uczestniczyła w 53 sympozjach i plenerach. Jej wielkogabarytowe rzeźby z kamienia i drewna rozsiane są po całym świecie. Jednocześnie prezentowała swoje prace na 45 wystawach w kraju i za granicą. Zajmowała się również pracą pedagogiczną w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Artystycznej w Zakopanem.


- Pani Lidia Rosińska-Podleśny przedstawiła wstępne założenia i wizje programowe funkcjonowania Miejskiej Galerii Sztuki. Znalazły się wśród nich przede wszystkim plany ożywienia Galerii, która ma stać się miejscem tętniącym życiem i jak najlepiej służyć mieszkańcom i turystom. Wspólnym zadaniem Galerii i ZCK będzie koordynacja działań związanych z upowszechnianiem aktywności Galerii, konieczne jest usprawnienie planowania i organizacji wystaw. Podjęłam już decyzje w sprawie wspólnego nadzoru finansowego oraz ujednolicenia procesów zarządczych dla obu struktur. Jestem przekonana, iż pozwoli to ograniczyć koszty oraz podnieść poziom specjalizacji prowadzonych aktywności. Jesteśmy w trakcie prac nad powołaniem Rady Programowej dla obu Instytucji, jej rolą będzie wspieranie i opiniowanie naszych planów - mówi Beata Majcher Dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury.
- Podstawą mojej koncepcji są rzetelnie przygotowane przez kuratorów wystawy monograficzne, przeplatane wystawami przekrojowymi, zbiorowymi i tematycznymi. Konieczne jest także formalne zróżnicowanie wystaw, czyli prezentowanie zarówno sztuki tradycyjnej - malarstwa, rzeźby, grafiki i rysunku, ale również fotografii, sztuki użytkowej i nowych mediów. Z kolei mała sala, jako „galeria debiutów”, służyć będzie do promocji młodej sztuki. Wszystko w odpowiednich proporcjach i na dobrym poziomie – zapewnia Zastępca Dyrektora Zakopiańskiego Centrum Kultury Lidia Rosińska-Podleśny.

Wśród ambitnych planów nowej dyrekcji Zakopiańskiego Centrum Kultury są także spektakularne monograficzne wystawy znanych i cenionych artystów oraz organizacja konkursu w formie Biennale lub Triennale tematycznie związanego z Zakopanem. Jednocześnie w najbliższych miesiącach, w ramach wywiązania się z dotychczasowych zobowiązań, Galeria realizowała będzie zaplanowane już wcześniej wystawy. Jedną z nich jest projekt realizowany we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, prezentujący min. dzieła Kossaka, Wyspiańskiego i Nowosielskiego z bezcennej kolekcji powstałej w Zakopanem.
- Na pewno priorytetem będzie wystawa „Artyści Zakopiańscy” w grudniu 2016 roku, do udziału w której zapraszamy całe środowisko artystów tworzących w Zakopanem, nie tylko tych zrzeszonych w ZPAP. Takiej wystawy nie było tu bardzo dawno – zachęca Lidia Rosińska-Podleśny.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Zatraceniec”„Zatraceniec”Płyta DVD zawiera spektakl „Zatraceniec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 54 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    40 zł
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł
  • Torebka filcowa VIIITorebka filcowa VIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Pasek ze sztucznego materiału...
    110 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.