PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Kwiecień 2016 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Wiadomości

WALNE ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZO WYBORCZE TONZ

Sobota, 9 kwietnia 2016 r.
Autor: Piotr Korczak

WALNE ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZO WYBORCZE TONZWalne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze ToNZ odbyło się w dniu 06.04. 2016 r. Obecnych na zebraniu było 18 osób wobec 34 stałych członków. Spotkanie po trzyletniej kadencji 2013-2015 – przebiegło w bardzo miłej, rodzinnej niemal atmosferze, choć było trzymane w dyscyplinarnych ryzach przez przewodniczącego zebrania Marka Gronkowskiego.


W części sprawozdawczej Agata Nowakowska – Wolak przedstawiła po krótce najważniejsze wydarzenia, inicjatywy i interwencje oraz inicjatywy cykliczne – jak konkurs plastyczny  zabytki architektury Zakopanego i Podhala oraz Kwesta Zaduszkowa i prace konserwatorskie i pielęgnacyjne na Starym i Nowym Cmentarzu. Maria Gąsienica – Chmiel – skarbnik przedstawiła stan funduszy, które, mimo większych  wydatków związanych z obchodami 30-lecia TOnZ na końcu roku 2015 nie zostały uszczuplone, a wręcz są na plusie. Świadczy to o dobrym gospodarowaniu zasobami Towarzystwa.  Fundusze z Kwesty Zaduszkowej są wkładane na 12 mies. lokaty co je znaczący sposób powiększa.

Komisja Rewizyjna w składzie: Janina Stańco – dawna skarbnik TONZ, Ewa Fortuna – znana artystka i Marek Gronkowski – przewodniczący komisji oceniła pracę Zarządu dobrze. Jako cenniejsze zrealizowane w 2015 r. inicjatywy wskazała: opracowanie koncepcji utworzenia Muzeum Sportów Zimowych w budynku dawnej szkoły muzycznej i udział w pracach nad projektem uchwały o Parku Kulturowym Krupówki. 

Za inne ważne sprawy godne odnotowania uznała: ratowanie malowideł ściennych Władysława Trebuni -Tutki w zagrożonym budynku dawnej Spółdzielni Pracy Budimat w Suchem oraz projekt inwentaryzacji i dokumentacji sprzętu sportowego Mieczysława Króla – Łęgowskiego.

Część wyborcza została przeprowadzona sprawnie i mimo, że tajnie - to jednogłośnie.

Prezesem, mimo oporów i nadziei, że ktoś inny przejmie trud przewodniczenia pracom i inicjatywom Towarzystwa, ponownie została Agata Nowakowska-Wolak . Po wysunięciu jej kandydatury przyznała, iż chciałaby zrezygnować z tej funkcji, gdyż  czuje się bardzo obciążona wieloletnim wysiłkiem, pracą zawodową, liczną rodziną a także - nie ukrywała – zniechęcona małą skutecznością działań – jakby „walką z wiatrakami”.   Proponowała aby stery przejęła Marta Wesołowska – etnograf, długoletni pracownik Muzeum Tatrzańskiego i przewodnik , osoba dużo mniej obciążona zawodowo i rodzinnie, która mogłaby poprowadzić prace bardziej systematycznie, stanowczo i konsekwentnie.  Jednak Pani Marta odrzuciła tę propozycję kategorycznie. Podobnie  inni wysuwani na tę funkcję kandydaci, tacy jak: Regina Mrowca-Kenar – konserwatorka rzeźby i detalu architektonicznego  i prezes w kadencji 2011-13, i wiceprezes w minionej, Marek Gronkowski – starszy renowator w Muzeum Tatrzańkim – w TOnZ-ie pełniący funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej i przewodniczącego Walnego Zebrania, czy Jacek Kapłan – budowlaniec. Chcąc nie chcąc Pani prezes z ciężkim sercem podjęła się dalszego przewodniczenia, posuwając się  niejako do  szantażu, że zgodzi się pod warunkiem, że Pani Marta Wesołowska wejdzie do Zarządu. Tak się też stało i do Zarządu weszły: Marta Wesołowska, Regina Mrowca-Kenar, Kinga Królikowska, Maria Gąsienica-Chmiel i Mariusz Koperski. Tym samym w Zarządzie pojawiły się trzy nowe osoby napawające nadzieją na dobrą współpracę. 

Skład Komisji Rewizyjnej pozostał bez zmian.

Wybrano także reprezentantów na Walny Zjazd Delegatów TOnZ , który odbędzie się w czerwcu w Warszawie. Oddział Podhalański reprezentować będą: Agata Wolak i Mariusz Koperski. Zastępować ich będą w razie potrzeby: Regina Mrowca Kenar  i Maria Gąsienica-Chmiel.

Tak więc długoletnia działalność pod przewodnictwem wieloletniej prezes – będzie kontynuowana. 

Jako ważne pierwsze zadania wyznaczono: utworzenie cyfrowej bazy  bogatej dokumentacji – poprzez zgranie ich na dysk zewnętrzny, usystematyzowanie tych dokumentów i postaranie się o lokal na biuro i siedzibę własną TOnZ a także utworzenie strony internetowej, gdyż działalność  i  TOnZ jest  obecnie bardzo ulotna, propagowana jedynie przez nietrwałe medium – jakim jest facebook. Kolejnym krokiem będzie kontynuacja podjętej już w 2014 r. interwencji w sprawie niszczejących Stacji Trafo – budynków zaprojektowanych w 1919 r. przez Eugeniusza Wesołowskiego, stanowiących niezwykły unikatowy relikt architektury technicznej z początku XX w. Członkowie planują też wycieczki krajoznawcze. Już niedługo, bo 20-21.04.  część członków będzie brać udział w uroczystych, ogólnopolskich obchodach Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, odbywających się w tym roku w Zakopanem. Niedługo też będą uczestniczyć w opiniowaniu przygotowywanego Gminnego Programu Ochrony Zabytków. Tematów do pracy społeczników nie brakuje! Oby nie brakło im zapału, sił i konsekwencji.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska XIISpinka góralska XIIMetalowa spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł
  • Torebka filcowa IXTorebka filcowa IXTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Ludowe etui na telefon IILudowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
    25 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.