PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Marzec 2017 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Wiadomości

Wojciech Sumliński – detektyw od prawdy

Poniedziałek, 20 marca 2017 r.
Autor: Adam Kitkowski

Wojciech Sumliński – detektyw od prawdyW ostatnim czasie z inicjatywy Tatrzańskiego Klubu Niezależnych i Towarzystwa Wiedzy Powszechnej – biuro w Zakopanem przebywał pod Giewontem pisarz i dziennikarz śledczy Wojciech Sumliński. Jak sam powiedział po spotkaniu z mieszkańcami Podhala, które odbyło się 13 marca (poniedziałek) bieżącego roku w sali plenarnej Urzędu Miasta Zakopanego, tutaj pod Tatrami czuję się prawie jak w domu. Pisarz od kilku lat przyjeżdża także w Tatry na wypoczynek z żoną i czwórką dzieci. Moje dzieci wcześniej chętnie jeździły z nami nad morze, np. do Darłówka, ale od kiedy zawitaliśmy w góry i to w okresie Bożego Narodzenia, zmieniły swoje upodobania – dodał na poniedziałkowym spotkaniu.


Z kolei w niedzielę autor poczytnych książek o współczesnych polskich politykach wybrał się na małą wycieczkę górską na Rusinową Polanę w towarzystwie członków i sympatyków TKN. Odwiedził również Kaplicę M.B. Jaworzyńskiej na Wiktorówkach i uczestniczył w niedzielnej Mszy Świętej. Jakże to wspaniałe miejsce, w którym człowiek odnajduje sens życia i piękno górskiej przyrody – pisarz podzielił się taką refleksją przy herbacie u o.o. dominikanów.

Tym razem w Zakopanem odbyły się aż trzy spotkania, szczególnie promujące ostatnią książkę Sumlińskiego zatytułowaną Niebezpieczne związki Andrzeja Leppera. Liczna frekwencja, pytania zadawane autorowi, poczytność jego wcześniejszych utworów, szczególnie tych opisujących rzeczywistość III Rzeczypospolitej Polskiej, świadczą o dużym zainteresowaniu czytelników literaturą faktu (czy jak kto woli – dziennikarstwem śledczym). W marcu b.r. pisarz przemierza Polskę południową i spotyka się z czytelnikami, a następnym miesiącu ma zaplanowane  spotkania z Polonią w Anglii.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Grzegorz Jóźkiewicz, przewodniczący Rady Miasta Zakopanego, który po spotkaniu w sali urzędu miasta powiedział, m. in. Cieszę się, że mogliśmy gościć u nas w Zakopanem człowieka pióra, dla którego dążenie do prawdy, szczerość wypowiedzi i dobro Polski są głównymi wartościami życia i twórczości literackiej. Mam nadzieje, że w tej sali nasze obrady i głosowania rady miasta zawsze będą sięgać do tych właśnie wartości. Wagę tej współczesnej twórczości, często z aspektami psychologicznymi dostrzegli zakopiańscy radni: Jan Gluc, Stanisław Majerczyk, wiceburmistrz Zakopanego – Wiktor Łukaszczyk oraz prezesi lokalnych władz PIS i SN – Jan Piczura, Kazimierz Murasiewicz obecni na spotkaniach. Autor z miłą chęcią podpisywał swoje najnowsze książki, przy okazji prowadząc rozmowy z czytelnikami. Inspiratorem zaproszenie Wojciecha Sumlińskiego na Podhale był zakopiańczyk – Stanisław Czaja, który zdeklarował się gościć pisarza w swoim pensjonacie. Moderatorem tych pisarskich mitingów był publicysta i pedagog Adam Kitkowski.

Wojciech Sumliński jest jednym z najlepszych komentatorów współczesnej - często tajemniczej i dramatycznej - historii Polski. Napisał kilka książek zaliczanych do literatury faktu, m. in. Oficer, Niebezpieczne związki Bronisława Komorowskiego, Kto naprawdę go zabił? (o śmierci ks. Popiełuszki), Czego nie powie „Masa” o polskiej mafii, Niebezpieczne związki Andrzeja Leppera (najnowsza!) oraz wiele artykułów prasowych. Jest również dziennikarzem radiowym i telewizyjnym.

Organizatorzy planują kontynuację takich spotkań z innymi twórcami literatury i publicystyki. Adam Kitkowski – TWP – biuro w Zakopanem 

Zobacz w naszym sklepie:
  • 100-lecie LO im. O. Balzera w Zakopanem100-lecie LO im. O. Balzera w ZakopanemDwupłytowy album DVD zawierający relacje wideo z obchodów 100-lecie Liceum Ogólnokształcącego  im. O. Balzera w Zakopanem. Pierwsza płyta zawiera reportaż (30 min.) ze...
    25 zł
  • Okładka na zeszyt IVOkładka na zeszyt IVLudowe okładka na zeszyt (A5) z czarnego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • Magnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.