PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2017 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Wiadomości

Rozpoczęła się modernizacja Czerwonego Dworu

Wtorek, 16 maja 2017 r.
Autor: Agata Pacelt UMZ

Rozpoczęła się modernizacja Czerwonego DworuCzerwony Dwór przy ul. Kasprusie, gdzie przez 64 lata mieściło się przedszkole, przechodzi generalny remont. W odnowionym zabytku powstanie centrum twórczości ludowej związanej z podhalańskimi artystami i rzemieślnikami. Gdy w sierpniu przyszłego roku Czerwony Dwór znów otworzy swe podwoje, wielu zakopiańczyków może nie poznać tego budynku. Oczyszczone ściany będą znów jasne, dach pokrywać będzie czerwona blachodachówka, powrócą rzeźbione balustrady.


„Dofinansowanie unijne pomoże nam wydobyć całe piękno tej wyjątkowej, choć trochę zapomnianej willi w stylu zakopiańskim. Wielu z nas chodziło tu do przedszkola i być może wciąż w pamięci ma przede wszystkim obrazy widziane oczyma dziecka. Chcemy przywrócić ten budynek na kulturalnej mapie miasta, odpowiadając jednocześnie na potrzebę stworzenia miejsca dla twórców ludowych. Przygotowujemy też bogaty program edukacyjny skierowany do podhalańskich szkół” – mówi Agnieszka Nowak-Gąsienica, wiceburmistrz Zakopanego. Rozpoczynający się remont będzie kosztował ponad 6,7 mln zł, z czego ponad połowę (3,8 mln zł) pokryje dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Ponowne otwarcie willi planowane jest w sierpniu 2018 roku na jubileuszowy 50. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich.

Od piwnic po dach

Wybudowana w 1902 roku przez Wojciecha Roja willa od 2007 roku znajduje się w rejestrze zabytków. Dlatego też modernizacja obiektu przeprowadzona będzie zgodnie ze szczegółowymi zaleceniami konserwatorskimi. Prace obejmą wzmocnienie fundamentów oraz konstrukcji dachu, czyli elementów budynku w najgorszym stanie. Czerwoną blachę zastąpi ciemnoczerwona blachodachówka, która swoim kształtem nawiązywać będzie do pierwotnego pokrycia. Warto wspomnieć, że to właśnie kolor dachu zainspirował nową właścicielkę w połowie lat 20. zeszłego stulecia do zmiany nazwy z Władysławka na Czerwony Dwór. Wszystkie ściany, podłogi i sufity zostaną oczyszczone przy pomocy drobnego wiślanego piasku – dzięki temu zabiegowi sczerniałe przez stulecie drewno odzyska swój dawny kolor. To z kolei pomoże wydobyć rzeźbione zdobienia nad drzwiami i na tragarzach czy na zewnętrznych ścianach werandy. Wszystkie powierzchnie zostaną zaimpregnowane i zabezpieczone odpowiednimi preparatami, które m.in. opóźniają zapłon drewna. Zamontowany zostanie także system przeciwpożarowy. Wymienione zostaną wszystkie instalacje w budynku, a ogrzewanie podłogowe zastąpi grzejniki na ścianach. Zagospodarowane zostanie także otoczenie Czerwonego Dworu: powstanie plenerowa scena, a teren wokół budynku zostanie wyrównany, odwodniony i utwardzony. Wymienione zostanie także ogrodzenie, którego jedna ściana ma zostać przeznaczona na wystawy.

Hafty, malunki i inne sprawunki

Podczas zeszłorocznych konsultacji społecznych z przedstawicielami środowiska twórców ludowych bardzo mocno wybrzmiała potrzeba stworzenia miejsca, gdzie rzemieślnicy i artyści mogliby pokazać sztukę rodzimą. Po remoncie w Czerwonym Dworze odbywać się będą wystawy, warsztaty, spotkania autorskie, a zwiedzający będą mogli zobaczyć, jak powstają przedmioty użytkowe. Stworzenie takiego miejsca ma też pomóc w ochronie ginących zawodów na Podhalu. „Na warsztatach będzie można nauczyć się np. tradycyjnego haftu czy robienia ozdób z bibuły. Chcemy w Czerwonym Dworze ocalić i przywrócić te umiejętności, które powoli zamierają” – wyjaśnia Joanna Staszak, naczelnik Wydziału Kultury i Popularyzacji Zakopanego. Willa po modernizacji dostosowana będzie do potrzeb osób niepełnosprawnych: na parterze i w podziemiach pojawią się toalety dla osób poruszających się na wózkach, zaś w recepcji pętla indukcyjna, wspierająca komunikację z osobami niedosłyszącymi. W planach jest także  zorganizowanie w Czerwonym Dworze informacji turystycznej, której brakuje w tej części miasta.

„Modernizacja zabytkowej wili Czerwony Dwór na cele kulturalne” zostanie dofinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu to 6 715 908,95 zł, a dofinansowanie wyniesie 3 822 061,78 zł.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce VGrafika Folk w ramce VGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom ISłownik biograficzny "Podhalanie" tom ILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie I Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • „Zatraceniec”„Zatraceniec”Płyta DVD zawiera spektakl „Zatraceniec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 54 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.