PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Sierpień 2017 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Wiadomości

Patronat medialny WATRA

VIII Europejskie Targi Produktów Regionalnych

Piątek, 11 sierpnia 2017 r.
Autor: Regina Korczak-Watycha

VIII Europejskie Targi Produktów RegionalnychW Urzędzie Miasta Zakopane odbyła się konferencja inaugurująca VIII Europejskie Targi Produktów Regionalnych. Podczas spotkania pt. "Polska kultura regionalna a nowe trendy żywienia", zaproszeni eksperci przedstawiali zalety spożywania baraniny, jagnięciny oraz mlecznych produktów owczych. Konferencja rozpoczęła się od wykładu "Przenikanie dziedzictwa materialnego i niematerialnego na Podhalu" dr Stanisławy Trebuni Staszel z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego.


O "Walorach prozdrowotnych mleka i mięsa owczego" mówiła dr hab. inż Edyta Molik z Katedry Biotechnologii Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Natomiast o "Walorach zdrowotnych i żywieniowych tradycyjnego mięsa jagnięcego w aspekcie nowych technologii i zastosowań" opowiadał prof. dr hab. Roman Niżnikowski z Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW.

- Na całe szczęście na Podhalu tradycja jedzenia jagnięciny jest tak głęboko zakorzeniona, bo to promieniuje na pozostałe części kraju. Walory prozdrowotne jagnięciny są naprawdę wyjątkowe. To chociażby wspaniała antynowotworowa specyfika wynikająca nie tylko ze związków pierścieniowych, ale również z zawartości antyoksydantów, które hamują rozwój różnego rodzaju chorób nowotworowych. Według najnowszym badań amerykańskich naukowców, składniki zawarte w mleku, którym karmione są młode jagnięta, mogą przeciwdziałać chorobie Alzheimera. Na bazie produktów owczych tworzy się więc specjalną, prozdrowotną dietę - mówił prof. dr hab. Roman Niżnikowski z SGGW.

Konferencja zakończyła się degustacją potraw przygotowanych przez Karczmę Szymkówka.

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.