PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Międzynarodowe Forum Górskie

Piątek, 8 grudnia 2017 r.
Autor: Piotr Korczak

Międzynarodowe Forum GórskieW Zakopanem trwa Międzynarodowe Forum Górskie. Podczas tegorocznej, dziewiątej już edycji, uczestnicy rozmawiają o problemach komunikacji na Podhalu, rozwoju narciarstwa oraz bezpieczeństwie w górach. Podczas pierwszego dnia Starosta Tatrzański Piotr Bąk przyznał doroczną nagrodę za szczególne osiągnięcia dla kultury regionalnej. Otrzymał ją Regionalny Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka w Bukowinie Tatrzańskiej.


UZASADNIENIE

Regionalny Zespół Teatralny m. Józefa Pitoraka  w Bukowinie Tatrzańskiej został założony jesienią 1923 r. z inicjatywy Michaliny i Franciszka Ćwiżewiczów, miejscowych nauczycieli. Działał pod patronatem Stowarzyszenia Teatrów i Chórów Włościańskich  z siedzibą we Lwowie. Już wówczas dbano aby występy odbywały się w gwarze góralskiej i strojach regionalnych. W ciągu zaledwie kilku lat członkowie teatru przygotowali przeszło 20 premier, granych głównie gwarą góralską. Grano sztuki regionalne m.in. Feliksa Gwiżdża – „Gody” czy Wojciecha Brzegi „Zrękowiny u Druzgały”. W latach trzydziestych siedzibą Teatru został nowo wybudowany Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej .
 
Przez II wojnę światową teatr zawiesił swoją działalność, by w roku 1945 zaprezentować sztukę „Narzeczona z Podhala. 8 stycznia 1961 roku sztuka Józefa Pitoraka pt. „Zatraceniec” została sfilmowana i zaprezentowana w Teratrze Telewizji, a w 1969 sztuka ta została wystawiona w Teatrze Starym w Krakowie. W roku 1971 po śmierci wieloletniego kierownika, Teatr przyjął nazwę „Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka w Bukowinie Tatrzańskiej”. 
 
Teatr z Bukowiny prowadzi artystyczną działalność już od ponad 90 lat. Podczas tego długiego okresu nieustannie przyczynia się do promowania, rozpowszechniania i rozwijania kultury ludowej, a w szczególności kultury Podhala, biorąc udział w licznych przeglądach i konkursach. 
 
To co wyróżnia Bukowiański Zespół Teatralny i czyni go wyjątkowym na tle innych teatrów ludowych, to fakt, że opracowuje on na scenę klasykę europejską i polską przekładając ją na gwarę góralską. Praktyki te leżą u początków teatru i stosowane są po dzień dzisiejszy. W ostatnich trzech dekadach działalność ta przejawiła się w adaptacjach sztuk Moliera i Fredry. Zespół wystawił wiele sztuk, które są niezwykle interesujące artystycznie i udane pod względem przekładu z języka literackiego na gwarę podhalańską, którą dokonał Jan Gutt – Mostowy.
 
Dziś trudno sobie wyobrazić „Góralski Karnawał”, „Sabałowe Bajania”, ferie zimowe czy wakacje w Domu Ludowym bez teatralnych spektakli. Bukowiański teatr obecnie w swym repertuarze posiada sztuki: „Zatraceniec”, „Portki” „Zielone Obycaje” Józefa Pitoraka, czy „Skąpiec” wg Moliera. Warty podkreślenia jest fakt, że Zespół Teatralny spełnia bardzo ważną funkcję społeczną łącząc poprzez działalność teatralną kilka poleń mieszkańców Bukowiny.
 
Nie sposób zliczyć wszystkich przedstawień, nagród i wyróżnień bukowiańskiego Teatru. Wśród nich posiadane ordery i odznaczenia to:
Nagroda III stopnia za twórczość artystyczną, upowszechnianie kultury i folkloru swojego regionu przyznana przez Ministra Kultury i Sztuki - 1973r.
Medal 100-lecia Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie w uznaniu wybitnych zasług  - 2009r.
Nagroda Honorowa im. Oskara Kolberga za całokształt działalności i wybitne osiągnięcia  - 2010r.
Nagroda Grand Prix za sztukę „Zatraceniec” na XXXVII Przepatrzowinach Teatrów Regionalnych Małopolski  - 2012r.
Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – 2013r.
Nagroda im. Władysława Orkana za propagowanie idei regionalizmu oraz wybitne osiągnięcia w dziedzinie działalności artystycznej i kulturalnej lokalnych wspólnot Małopolski – 2013r.

 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Obraz olejny Folk IIObraz olejny Folk IIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    300 zł
  • Okładka na zeszyt IIOkładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23...
    30 zł
  • Grafika Folk w ramce VGrafika Folk w ramce VGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.