PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Zaprzysiężenie Rady Stanowej Rycerzy Kolumba w Zakopanem

Poniedziałek, 25 czerwca 2018 r.
Autor: Piotr Korczak

Zaprzysiężenie Rady Stanowej Rycerzy Kolumba w Zakopanem"Rycerz Kolumba nie jest zwykłym filantropem. Najważniejszym w jego życiu jest sam Bóg i służba Bogu, która przybiera kształt służby człowiekowi i Kościołowi" - mówił w homilii do Rycerzy Kolumba kard. Stanisław Dziwisz. 24 czerwca w Zakopanem zaprzysiężona została Rada Stanowa Rycerzy Kolumba oraz podsumowano mijający rok bratni.


W ciągu ostatnich 12 miesięcy działalności Rycerze Kolumba w Polsce zaangażowali się w szereg projektów dobroczynnych. Wraz ze zgromadzeniem sióstr albertynek zorganizowali peregrynację obrazów i relikwii św. Brata Alberta. Pomogli także rodzinom poszkodowanym w wyniku zeszłorocznych nawałnic na Pomorzu, za co otrzymali podziękowania od Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Zorganizowali również zbiórkę makulatury, z której dochód przeznaczyli na zakup inkubatora dla szpitala w Skarżysku-Kamiennej. Na poziomie parafialnym i diecezjalnym Rycerze Kolumba każdego dnia służą swojej społeczności.

 

Poza działalnością na rzecz drugiego człowieka i służbą Kościołowi dla Rycerzy Kolumba priorytetem jest również duchowa formacja członków organizacji. Tłumaczył to w niedzielnej homilii kard. Stanisław Dziwisz.

 

"Ważna w życiu Rycerza jest modlitwa, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz częste odmawianie Różańca (...). To jest fundament, na którym wyrasta zewnętrzna działalność" - mówił kardynał Dziwisz, który również należy do wspólnoty Rycerzy.

 

Kardynał przypomniał także polskie początki międzynarodowej wspólnoty i zaproszenie Jana Pawła II, dzięki któremu Rycerze Kolumba pojawili się w naszym kraju. "Mogę dzisiaj wyraźnie powiedzieć, św. Jan Paweł II chciał, żeby Rycerze zaczęli swoją działalność w Europie właśnie od Polski. I tak się stało pod koniec 2006 roku" - mówił.

 

Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 1,95 miliona członków. W Polsce obecni są od ponad 11 lat i liczą ponad 5,5 tys. członków działających w 104 radach na terenie 28 diecezji. Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Organizację założył ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. 15 marca 2008 roku Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót Sługi Bożego ks. McGivney'a.

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.