PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Czerwiec 2019 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Wiadomości

Moc atrakcji na Zakopiańskim Dniu Dziecka

Niedziela, 2 czerwca 2019 r.
Autor: Piotr Kyc

Moc atrakcji na Zakopiańskim Dniu DzieckaMoc atrakcji na Zakopiańskim Dniu Dziecka Maciej Maciejewski Pierwszy dzień czerwca to nieodmiennie święto poświęcone wszystkim dzieciom. Z tej okazji Miasto Zakopane zorganizowało na Dolnej Równi Krupowej wielką, plenerową imprezę dla mieszkańców, czyli Zakopiański Dzień Dziecka. Pomogło w tym Zakopiańskie Centrum Kultury, które wsparło zaplecze organizacyjne wydarzenia. Niezliczone atrakcje, gry i zabawy, warsztaty i konkursy czekały na Dolnej Równi nie tylko na dzieci, ale również na każdego, kto nadal posiada w sobie choć iskrę młodzieńczego zapału.


Zabawa rozpoczęła się o godzinie 11:00, kiedy zielony krajobraz Dolnej Równi wypełnił się stoiskami, namiotami i trasami zawodów. Nie zabrakło oczywiście również sceny, z której pozdrowiła wszystkich Wiceburmistrz Agnieszka Nowak-Gąsienica, oficjalnie otwierając wydarzenie. Towarzyszył jej prezes Marcin Zubek ze Związku Podhalan, humorystycznie proponując góralski sposób pisania esemesów.

            Ilość punktów i atrakcji Zakopiańskiego Dziecka mogła przysporzyć rodziców o mały zawrót głowy. Dzieci natomiast szybko odnalazły się na plenerowej przestrzeni Dolnej Równi, gdzie mieliśmy do czynienia z prawdziwą kondensacją najważniejszych instytucji i inicjatyw Podhala. Stoisko otworzył Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zakopanem, gdzie można było uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych. Oświatowa Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiczna dbała o zdrową żywność, częstując bywalców świeżymi owocami. Muzeum Tatrzańskie oferowało również zajęcia i aktywności. Związek Podhalan uczył dużych i małych wiedzy o regionie. Nie obyło się bez Miejskiej Biblioteki Publicznej, czyli patrona słowa pisanego. Tatrzański Park Narodowy przywitał gości z edukacyjnymi animacjami oraz otworzył wielką partię gry w Monopoly. Wydział Turystyki, Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta zorganizował m.in. laserową strzelnicę biathlonową. Tatrzańska Komunalna Grupa Kapitałowa SEWIK dbała o odpowiednie nawodnienie, częstując chłodną, krystalicznie czystą wodą. Trasę rowerową otworzyła firma Kross, zapraszając wraz z Zakopiańskim Centrum Kultury do konkurencji z nagrodami. Zakopiańskie Smaki częstowały gości moskolami robionymi na miejscu, a Społem Zakopane rozdawało soki owocowe, również za darmo.

            Program wydarzenia był równie bogaty. Pierwszy występ Zakopiańskiego Dnia Dziecka  przywołał klasykę literatury romantycznej w wykonaniu uczniów z Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej. Przedstawienie „Pani Twardowska” w dziecięcej interpretacji teatralnej był wspaniałym pierwszym krokiem młodych aktorów. W  plenerze Dolnej Równi seniorki z Uniwersytetu Trzeciego Wieku pokazały, że wiek nie ma znaczenia przy obchodach dnia dziecka. Pokaz gimnastyki Tao to była chwila relaksu połączonego ze wspaniałą zabawą.

            Szczególnym wydarzeniem była oficjalna premiera gry planszowej Monopoly Tatry i Zakopane, zaprojektowanej we współpracy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym. Dyrektor instytucji, Szymon Ziobrowski opowiadał o merytorycznym zapleczu produkcji, a Bartłomiej Sikorski z firmy Winning Moves tłumaczył czym konkretnie różni się ta wyjątkowa edycja klasycznej gry planszowej. Później nastąpiło odsłonięcie ogromnej planszy do gry, na której dzieci mogły pojawić się w charakterze pionków. Grę można było zdobyć w wielu konkursach organizowanych w ramach imprezy.

            W kolejnych częściach Zakopiańskiego Dnia Dziecka, na scenie pojawiły się oczywiście dzieci z zakopiańskich szkół. Regionalny repertuar przygotował chór szkolny „Ogniki i radości” ze Szkoły Podstawowej nr 3. W odrobinę innym klimacie muzycznym zatańczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 ze swoim „Tańcem country zza Wielkiej Wody”. Sabałowe opowieści przytoczyły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 7 w występie „Jak Mateja karcmę na Orawicach okradł”. Występy taneczne i muzyczne przygotowały również Szkoły Podstawowe nr 5 i nr 9.

            W trakcie Zakopiańskiego Dnia Dziecka doszło do rozstrzygnięcia kluczowych dla miasta konkursów. Wiceburmistrz Agnieszka Nowak-Gąsienica, razem z Naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta, Joanną Staszak, ogłosiły i rozdały nagrody w ramach projektu Cool_turalny Człowiek. Pakiety upominków trafiały zarówno dla placówek zakopiańskich, jak i indywidualnych uczniów.

            Istotną konkurencją była tradycyjna „Przezieracka skrzyni”, czyli spektakularny pokaz młodocianej mody w wydaniu podhalańskim. Dzieci ze szkół podstawowych i przedszkoli wytaczały nowe trendy w folklorze, pokazując kolorowe kreacje z prawdziwym szykiem i elegancją. Taki przegląd zaskarbił sobie największą uwagę licznie zgromadzonych uczestników. Wszyscy uczestnicy zasłużyli na nagrody, wręczane przez Joannę Staszak z Urzędu Miasta.

            Zakopiański Dzień Dziecka zwieńczyły występy zdolnej młodzieży w ramach koncertu Zakopiańskiej Akademii Śpiewu. W czasie trwania imprezy, Telewizja Kraków prowadziła transmisję na żywo, gromadząc prominentne osoby spośród organizatorów i partnerów wydarzenia. Słoneczna pogoda dopisała, a prawdziwy tłum gości był jasnym świadectwem tego, że 1 czerwca jest bardzo istotnym i wesołym dniem, a jego bohaterami są dzieci – te zupełnie małe, jak i te wcale pełnoletnie i dojrzałe, pełne życzliwości i entuzjazmu.

 

Maciej Maciejewski  Specjalista ds. Imprez i Promocji UM Zakopane

 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska XIVSpinka góralska XIVMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem Szarotki w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł
  • Torebka filcowa IVTorebka filcowa IVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamyka na zatrzaski. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Szerokość ok. 33 cm Wysokość ok. 31...
    130 zł
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    350 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.