PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Czerwiec 2019 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Wiadomości

Patronat medialny WATRA

Wielka Krokiew - od regla do sacrum

Wtorek, 4 czerwca 2019 r.
Autor: Małgorzata Wonuczka-Wnuk

Wielka Krokiew - od regla do sacrumKolejny Wieczór w Czerwonym Dworze zatytułowany „Wielka Krokiew – od regla do sacrum” prowadzony przez Wojciecha Szatkowskiego wpisał się w XVI Dni Zakopanego. Organizowane celem upamiętnienia wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Zakopanem na Wielkiej Krokwi przenoszą nas do najważniejszego w dziejach Zakopanego wydarzenia. Nie ma drugiego takiego miejsca w naszym mieście, które koncentrowałoby największe emocje setek tysięcy, jeśli nie milionów, osób uczestniczących na przestrzeni blisko wieku w różnych wydarzeniach w tym właśnie miejscu.


Począwszy od powstania skoczni narciarskiej projektowanej w naturalnym miejscu przez Karola Stryjeńskiego oraz zagadkową postać szwedzkiego inżyniera, poprzez zawody FIS, uniwersjady, coroczny Memoriał im. Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny, ale także koncerty w ramach Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, występy opery itp. Msza święta celebrowana przez Ojca świętego Jana Pawła II na Wielkiej Krokwi w Zakopanem zgromadziła trzysta tysięcy wiernych, a Hołd Górali Polskich odczytany przez ówczesnego burmistrza miasta Zakopane Adama Bachledę Curusia przeszedł do historii. Wydarzenia te wyniosły najpiękniejszą skocznie narciarską świata – jak powszechnie mówi się o niej – do rangi sacrum. Nie tylko dla mieszkańców Zakopanego i Podhala, ale wszystkich Polaków. Wieczór okrasiły barwne anegdoty i wspomnienia opowiadane zarówno przez Wojciecha Szatkowskiego jak i przybyłych gości.

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.