PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Czerwiec 2019 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Wiadomości

Ekologiczne ciepło z wnętrza Ziemi

Wtorek, 25 czerwca 2019 r.
Autor: Ewelina Janowska

Ekologiczne ciepło z wnętrza ZiemiZe wszystkich odnawialnych źródeł energii największy potencjał w Polsce ma geotermia, która może zaspokoić nawet 30 proc. zapotrzebowania na ciepło w kraju - przekonywali goście konferencji prasowej zorganizowanej przez Geotermię Podhalańską. Zaproszenie Prezesa Zarządu Spółki Wojciecha Ignacoka przyjęli Poseł Anna Paluch oraz Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula.


Tematem wtorkowej (18.06) konferencji prasowej, która odbyła się w zakopiańskiej siedzibie Geotermii Podhalańskiej, były wyzwania ekologiczne, przed którymi stoją mieszkańcy Podhala. 

Spotkanie poprowadził Wiceprezes Zarządu PEC Geotermia Podhalańska S.A. Robert Wójciak, który przybliżył gościom szczegóły Regionalnego Projektu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, dzięki spółka rozbudowała sieć ciepłowniczą, podłączając nowych odbiorców.

- Obecnie mamy ponad 113 km sieci ciepłowniczej. Z naszych usług korzysta 1630 odbiorców, głównie domy jedno i wielorodzinne, ale także pensjonaty, szkoły, obiekty sportowe czy instytucje. Dzięki RPO Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 możliwa jest dalsza rozbudowa sieci ciepłowniczej i podłączenie 123 nowych odbiorców - mówił Robert Wójciak. 

Dzięki Geotermii Podhalańskiej coraz więcej podhalan rezygnuje z węglowych pieców na rzecz ekologicznego i bezpiecznego źródła ciepła. Na rozbudowie sieci korzystają także przedsiębiorcy, którzy inwestują w rozwój usług turystycznych, takich jak termy i pensjonaty. 

Poseł Anna Paluch podkreśliła, że inwestycja w odnawialne źródła energii jest koniecznością, zaznaczyła jednocześnie, że polski rząd robi wszystko, by poprawić jakość powietrza w naszym kraju, nie tylko na Podhalu. Jedną z flagowych inicjatyw rządowych jest program “Czyste Powietrze”, którego celem jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza generowanych przez domy jednorodzine. W ramach programu możliwe jest uzyskanie częściowego lub całkowitego wsparcia finansowego na wymianę starego pieca węglowego na ekologiczne źródło ciepła, takie jak geotermia. - Bardzo ważna jest także termomodernizacja. Dobrze ocieplony dom to nawet 30 proc. więcej oszczędności na ogrzewaniu - dodała poseł Paluch. 

- Panuje przeświadczenie, że ogrzewanie geotermalne jest drogie, ale analizując dokładnie koszty ogrzewania węglowego i geotermalnego okazuje się, że różnice są znikome lub nawet żadne - mówił Robert Wójciak. - Gminy podhalańskie cechuje duże rozproszenie domostw, do tego dochodzą trudności związane z górzystym terenem. Podłączenie ciężko dostępnych obiektów do sieci jest dużym wyzwaniem i pochłania spore zasoby finansowe. Mamy tego świadomość, dlatego czynnie pozyskujemy fundusze z różnych źródeł finansowania, dzięki czemu oferujemy całkowite lub częściowe pokrycie kosztów podłączenia, np. 122 nowych odbiorców naszych usług nie poniosło żadnych kosztów tytułem podłączenia ich domów do ciepłowni - dodał Wiceprezes.

Zaproszenie na konferencję przyjął także Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, który podkreślił, że jest dumny, że Geotermia Podhalańska jest najstarszym producentem ciepła geotermalnego. - Jestem zadowolony, że to właśnie Zakopane jest miastem, w którym działa najstarsza i największa spółka geotermalna w Polsce. Jej praca - można powiedzieć - jest wzorcowa - powiedział Leszek Dorula. Dodał także, że liczy na dalsze wsparcie rządu w inwestowanie w odnawialne i ekologiczne źródła ciepła na Podhalu. - Liczę na to, że za 4-5 lat problem smogu w Zakopanem zniknie całkowicie, m.in. dzięki działalności Geotermii Podhalańskiej.

Część merytoryczną spotkania zamknął Kierownik Ruchu Zakładu Górniczego PEC Geotermia Podhalańska S.A. Wojciech Wartak, który przybliżył zgromadzonym szczegóły techniczne dotyczące serca geotermii, czyli odwiertów.

Więcej informacji na temat projektu: 

www.geotermia.pl

Zobacz w naszym sklepie:
  • Sakiewka IISakiewka IISakiewka filcowa z naszytym ludowym motywem. Zamykana na rzep.   Szerokość ok. 11 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 58 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy
    40 zł
  • Ludowe etui na tablet IIILudowe etui na tablet IIILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • „Zatraceniec”„Zatraceniec”Płyta DVD zawiera spektakl „Zatraceniec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 54 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.