PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Styczeń 2020 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Wiadomości

Wyposażenie pracowni konserwatorskiej Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem

Czwartek, 2 stycznia 2020 r.
Autor: Muzeum Tatrzańskie

Wyposażenie pracowni konserwatorskiej Muzeum Tatrzańskiego w ZakopanemTrudno jest zauważyć pracę osób zajmujących się konserwacją zabytków, rzemieślników i innych pracowników Muzeum. Odbiorca, czyli zwiedzający zauważa efekty końcowe, tj. wystawę, interesujące ekspozycje, wydane publikacje, itd. Nie byłoby tego, gdyby nie praca osób „na zapleczach” muzeów. Dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz organizatorów Muzeum – pracownie używają nowoczesnych urządzeń i narzędzi; tak jak w przypadku zrealizowanego projektu – służących do konserwacji bezcennych zabytków.


Muzeum Tatrzańskie im. Dr. Tytusa Chałubińskiego prezentuje zbiory liczące blisko 94 tys. okazów z różnych zbiorów: przyrodniczej, etnograficznej, historycznej i artystycznej. W celu ochrony tej unikatowej kolekcji Muzeum zatrudnia 4 wykwalifikowanych pracowników w Dziale Konserwacji. Do tej pory wszystkie te zbiory są konserwowane w ograniczonym zakresie w jednym niewielkim pomieszczeniu o wielofunkcyjnym charakterze.

Aktualnie Muzeum Tatrzańskie jest w fazie modernizacji swoich budynków, ekspozycji i magazynów w celu podniesienia standardów ekspozycji i przechowywania. W planach jest także stworzenie nowej pracowni konserwatorskiej w zmodernizowanym budynku – w willi Oksza. gdzie, będą pomieszczenia przeznaczone do działań edukacyjnych, a pracownia przeniesiona zostanie do pomieszczeń w willi Oksza.

Dzięki pozytywnemu rozpatrzeniu wniosku Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dofinansowanie zadania “Wyposażenie pracowni konserwatorskiej Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem” Muzeum Tatrzańskie uzyskało dotację w ramach programu “Wspieranie działań muzealnych”. Wkład własny do projektu zabezpieczył Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Projekt przewidywał zakup wielofunkcyjnych stanowisk pracy wraz z niezbędnym wyposażeniem czterech pomieszczeń: pokoju socjalnego, pracowni mokrej, suchej i pakowalni ze studio fotograficznym, służących do profilaktyki, zabezpieczania i pełnej konserwacji oraz dokumentacji prac konserwatorskich zróżnicowanych kategorii zbiorów: z drewna, metalu, ceramiki, papieru, malarstwa sztalugowego i tkanin.

Pracownia została wyposażona w m.in.: dygestorium chemiczne, mikropiaskarkę do oczyszczania zabytków metalowych, mikroskop stereoskopowy, skalpel parowy, stół niskociśnieniowy, umożliwiający prowadzenie prac przy konserwacji malarstwa i papieru; kontrolery klimatu, rejestrator temperatury i wilgotności; lampy imitujące światło dzienne, do doświetlania stanowiska pracy. Poza tym niezbędne wyposażenie pracowni takie jak: szafy do przechowywania materiałów stoły robocze, krzesła etc.

Nowa pracownia będzie gotowa na kolejne wyzwania związane z ochroną tatrzańskiego dziedzictwa w roku 2020.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...
    60 zł
  • Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik z pięknych fasetowanych kul agatu /średnica 1 cm./. Obwód 52 cm. Rurki  i kulki z metalu antyalergicznego. Zapięcie posrebrzane.
    75 zł
  • „Zatraceniec”„Zatraceniec”Płyta DVD zawiera spektakl „Zatraceniec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 54 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    40 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.