PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Kwiecień 2020 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Wiadomości

Zmarł Kazimierz Zelek

Poniedziałek, 27 kwietnia 2020 r.
Autor: Urszula Zelek

Zmarł Kazimierz Zelek25 kwietnia 2020r. zmarł Kazimierz Zelek, znany społecznik, rzemieślnik, były radny Rady Miasta Zakopane oraz Powiatu Tatrzańskiego. Od 1967r. prowadził działalność gospodarczą, najpierw w zakresie robót malarskich, później rozszerzając je na roboty ogólnobudowlane. Jego firma w najlepszym czasie wykonywała roboty na terenie całego województwa. W latach 90-tych wspomagał swoimi usługami nieodpłatnie wiele instytucji m.in. zakopiański szpital, sanatoria, przedszkola czy szkoły a także osoby prywatne z ciężką sytuacją życiową. Związany z Zakopiańskim Cechem Rzemiosł Różnych. W 2017r. wyróżniony złotym medalem im.J.Kilińskiego za zasługi dla rzemiosła polskiego.


Wspomagał w swoim życiu również sport.  Szczególnie bliski mu był biathlon oraz skoki narciarskie. Był pierwszym sponsorem Kamila Stocha przeznaczając swoją dietę radnego na rozwój młodziutkiego wówczas zawodnika. W biathlonie w podobny sposób wspomagał grupę dziewczęcą przygotowującą się do olimpiady w Lillehammer, a w szczególności ówczesną Mistrzynię Europy Halinę Pitoń. Pomógł również dawnemu skoczkowi Stanisławowi Bobakowi kiedy ten był w trudnej sytuacji życiowej i zmagał się z chorobą. Sam natomiast w młodości, w latach 70-tych brał udział w rajdach samochodowych odnosząc sukcesy w tzw. "Rajdach Żubrów.

Pochodził z patriotycznej rodziny. Jego ojciec - Cyprian, od pierwszych dni II wojny światowej był żołnierzem a następnie partyzantem odznaczony medalem zasługi. Młody Kazimierz mając 14 lat przeprowadził się z Laskowej do Zakopanego za sprawą swojego wujka, rzemieślnika Szczepana Zelka.  Od najmłodszych lat tutaj pracował i działał.

Przez 20 lat piastował funkcję radnego, najpierw w Radzie Miasta Zakopane, poźniej w Radzie Powiatu Tatrzańskiego. W 1995r. wybrany po raz pierwszy do Rady Miasta Zakopanego. Jako młody społecznik wsławił sie różnymi akcjami m.in. coroczną zbiórką odpadów na terenie swojej dzielnicy. Często pomagał ludziom w rozwiązywaniu codziennych spraw, zawsze pomocny oddawał do dyspozycji swój sprzęt, auta czy robotników. Współtworzył w 1998r. "Tatrzańskie Towarzystwo Niezależnych", później związany z Klubem im. Władysława Zamoyskiego. Od 2006r. silnie związany z "Porozumieniem Orła Białego" pod przewodnictwem Wojciecha Orawca i przez dwie kadencje radny powiatowy z ramienia tegoż komitetu. W ostatniej swej kadencji 2010-2014 startował z list KW Prawo i Sprawiedliwość. Zawsze po prawej stronie sceny politycznej, wspierający partię braci Kaczyńskich, która była najbliżej jego poglądom politycznym. Był za głęboką reformą wymiaru sprawiedliwości. Dlatego też szczególnie leżały mu na sercu takie wartości jak: uczciwość i sprawiedliwość. Często wypowiadał się odważnie w tych kwestiach na ówczesnych sesjach Rady Powiatu Tatrzańskiego.

Miał wiele zainteresowań w tym: hodowla gołębi pocztowych, granie na akordeonie, wędkarstwo czy myślistwo. Należał do Koła Łowieckiego "Rosomak" w Poroninie, "Ryś" w Jabłonce a ostatnio do "Wspólnoty" w Witowie. Pasjonat starych samochodów i motocykli. Członek Tatrzańskiego Klubu Motoryzacyjnego. Często można go było spotkać na różnych pokazach zabytkowych samochodów gdzie pojawiał się ze swoją niebieską Warszawą garbuską M-20 z 1958r. czy też z odrestaurowanymi motocyklami. Jego zabytkowe pojazdy stały się nawet tematem jednego z odcinków sławnego programu motoryzacyjnego "Legendy PRL".

Zmarł po krótkiej chorobie w Szpitalu Powiatowym w Nowym Targu otoczony wspaniałą opieką pielęgniarek i lekarzy z Odzdziału Medycyny Paliatywnej pod przywództwem ordynatora Radosława Czosnowskiego. W ostatnich chwilach pełen podziwu dla nich powtarzał, że jest wdzięczny wszystkim, którzy pomogli mu na jego drodze życia a w szczególności tym, którzy się nim tak wspaniale opiekowali w tych ostatnich chwilach.

Odszedł w tygodniu Miłosierdzia Bożego, 25 kwietnia 2020r.

"Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni" (Ewangelia św. Mateusza 5:6)

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na telefon IILudowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
    25 zł
  • Aniołek mały IIIAniołek mały IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł
  • Gwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaGwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaZespół wykonuje kolędy polskie oraz pastorałki pochodzące z Podhala i nie tylko. Prezentowany program jest oparty na płycie zatytułowanej "Gwiozdkowo Opowiastka"...
    35 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.