PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2020 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Wiadomości

Krzeptówki u Ciebie...

Poniedziałek, 11 maja 2020 r.
Autor: Ks. Marian Mucha SAC, kustosz

Krzeptówki u Ciebie...Projekt „Krzeptówki u Ciebie …” powstał w kwietniu 2020 roku – w czasie, gdy na skutek pandemii wszyscy zostaliśmy zmuszeni, by odnaleźć się w nowych warunkach i rzeczywistości. To seria odcinków, w których przybliżamy zagadnienia związane z Sanktuarium, jego historią, osobą Św. Jana Pawła II, wizerunkiem Pani Fatimskiej i innymi, które odkryjecie w kolejnych tygodniach. Projekt trwa przez cały miesiąc maj, poczynając od niedzieli (3 maja), kiedy opublikujemy pierwszy odcinek. Będziemy publikowali kolejne odcinki w każdą kolejną środę i sobotę o godzinie 8.00 rano na naszym kanale YouTube oraz profilu Facebook.


Subskrybuj kanał YouTube, byśmy mogli cię powiadomić o kolejnych odcinkach –> TUTAJ

Polub nasz profil na Facebook’u, byś mógł śledzić kolejne wydarzenia i publikacje –> TUTAJ

Projekt łączy w sobie kilka wątków: głęboką więź z pielgrzymami w miesiącu maju, który jest niewątpliwie miesiącem pielgrzymek. Maj jest jednocześnie miesiącem, w którym miało miejsce pierwsze objawienie Matki Bożej w Fatimie w 1917 roku. Zatem jest to okres, w którym odbywały się uroczyste obchody rocznicy objawień fatimskich. W tym roku z oczywistych względów będzie inaczej. Projekt jest jednocześnie formą uczczenia 100. rocznicy urodzin Św. Jana Pawła II, który tak szczególnie umiłował naszą świątynię. Stanowi ona bowiem VOTUM wdzięczności za cud ocalenia życia Ojca Świętego Jana Pawła II w dniu 13 maja 1981 roku. 

Te wszystkie okoliczności sprawiły, że prezentujemy Projekt „Krzeptówki u Ciebie …” 

Bądźmy razem w tym szczególnym miesiącu maju…

Szczęść Boże


O Sanktuarium Narodowym na Krzeptówkach opowiadają Ks. Marian Mucha SAC, kustosz sanktuarium oraz Hanka Rybka. W filmach m.in. wybrzmiewa muzyka góralska zespołu Maśniaki (płyta "Zespół Maśniaki Ojcu Świętemu"). Za realizacją audiowizualną stoi Maciej Stasiński a zdjęcia lotnicze wykonał Adam Brzoza.


Krzeptówki u Ciebie….

Bądź pozdrowiona Maryjo!

Nawiedzenia nigdy nie były Tobie obce. Pierwszą wędrówkę odbyłaś zaraz po Zwiastowaniu, gdy udałaś się do Ain-Karim i nawiedziłaś krewną swoją Elżbietę, żonę Zachariasza. Stałaś się dla niej darem. Każdy dar przynosi radosne zdziwienie. Im bardziej niespodziewany, tym bardziej zadziwia. Wyraziła to Elżbieta słowami „A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie”. To prawda, im większy dar, im większe zadziwienie, tym większy też ból rozstania. 

Maryja – jak czytamy w Ewangelii – poszła z pospiechem….poszła. Poszła pierwsza, pierwsza pozdrowiła, pierwsza z radością wyśpiewała hymn uwielbienia Boga, chociaż doskonale wiemy, miałaby prawo oczekiwać, że do Niej przyjadą, że Ją pozdrowią, czy w Jej dom wejdą, była przecież wybraną przez Pana, Matką Boga samego.

W minionych latach to Wy Drodzy Pielgrzymi przychodziliście do Niej, by Ją pozdrowić, by wejść z modlitwą uwielbienia w Jej krzeptowiański Dom. Czyniliście to uroczyście 13 maja i w niedzielę po 13 dniu miesiąca, by razem z Maryją uwielbić Boga za to, że troszczy się o swój lud, okazując miłosierdzie.                   

Teraz nie możecie tego zrobić z oczywistych względów. Ten ból rozstania jest trudny dla Was i dla nas będących kustoszami Jej Domu. To dlatego w tym roku, by doświadczyć jedności, Krzeptówki przychodzą do Was.  Idziemy do Was z pośpiechem, jak Maryja z pośpiechem poszła do Elżbiety, aby być z nią w jej domu. Idąc do Was, chcemy razem z Wami być w Waszym domu, z Jej orędziem i bogactwem tego miejsca. Proszę więc, abyście drzwi swego domu, poprzez transmisję internetową na stronie Sanktuarium www.smbf.pl oraz profilu Facebook facebook.com/sanktuariumzakopane otworzyli dla nas niezwykle szeroko. Będzie Wam i nam łatwiej. Widzę już dziś te otwarte drzwi i serdecznie Wam za ten gest dziękuję.

A przeżywając te uroczystości fatimskie, będziemy nosić w sobie tęsknotę za tą chwilą, która  znów pozwoli nam być razem, tu pod Giewontem w Jej Domu. Na razie jesteśmy u was!

Ks. Marian Mucha SAC, kustosz

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bańka choinkowa IBańka choinkowa IBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VMagnes Folk na lodówkę VMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Okładka na zeszyt IOkładka na zeszyt ILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.