PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2022 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Wiadomości

Miejski Punkt Pomocy

Piątek, 6 maja 2022 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka UMZ

Miejski Punkt PomocyW Zakopiańskim Centrum Edukacji na ul. Kasprusie w piątek 6 maja w samo południe ruszył Miejski Punkt Pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Osoby, które zjawiły się w Punkcie, otrzymały pomoc rzeczową w postaci podstawowych produktów żywnościowych oraz artykułów higienicznych. W ramach Punktu otwarto także „bezpłatny sklepik” z używaną odzieżą oraz kącik zabaw dla dzieci. Pierwszego dnia do Punktu zgłosiło się 128 osób, które zaopatrywało swoje rodziny.


Szacuje się, że na ternie Zakopanego zamieszkuje obecnie 2 - 3 tys. uchodźców. Wielu z nich nadal potrzebuje różnych form wsparcia, w tym pomocy rzeczowej. Pomoc organizowana przez Miasto Zakopane do tej pory obejmowała m.in. działanie miejskiego punktu z darami, infolinii, punktu informacyjnego, dedykowanej uchodźcom strony internetowej i bazy inicjatyw dostępnych w języku ukraińskim, przygotowywanie oferty kulturalnej, edukacyjnej, w tym kursów języka polskiego, a także zajęć i spotkań integracyjnych.

Miejski Punkt Pomocy zlokalizowany jest w Zakopiańskim Centrum Edukacji im. H. Modrzejewskiej, ul. Kasprusie 35a (parter) i będzie czynny trzy razy w tygodniu wg następującego harmonogramu:

 • poniedziałki godz. 10:00 – 14:00,
 • środy godz. 12:00 – 16:00,
 • piątki godz. 12:00 – 16:00.

Przekazywane produkty pochodzą z Banku Żywności Caritas (Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa), od sponsorów oraz ze zbiórki od mieszkańców.

Zbiórka darów od mieszkańców Zakopanego prowadzona jest w następujących miejscach i terminach:

 • Urząd Miasta Zakopane, ul. Kościuszki 13 – od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 15:00,
 • Zakopiańskie Centrum Edukacji, ul. Kasprusie 35a – od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 18:00 oraz w sobotę w godz. 10:00 – 15:00.

Prosimy o przynoszenie żywności z długim terminem przydatności, artykułów higienicznych, proszków do prania, artykułów dla niemowląt i małych dzieci oraz odzieży w bardzo dobrym stanie i nowej bielizny.

Działalność Miejskiego Punktu Pomocy można wesprzeć także finansowo za pośrednictwem Towarzystwa Gimnastycznego Sokół Gniazdo w Zakopanem.

Wpłaty można dokonywać na rachunek  (PLN) 20 1240 5165 1111 0010 7536 3128
z dopiskiem POMOC UKRAINIE

Zbiórka prowadzona jest przez:
Towarzystwo Gimnastyczne "SOKÓŁ" Gniazdo w Zakopanem
ul. Orkana 2, 34-500 Zakopane.

Przypomnijmy, że już dwa dni po rozpoczęciu działań wojennych przy Al. 3 Maja uruchomiona została zbiórka darów dla miasta partnerskiego Stryj na Ukrainie. Następnie w tym samym punkcie dary były przekazywane potrzebującym pomocy uchodźcom, którzy znaleźli schronienie w Zakopanem. Pomoc świadczona była także przez Miejski Ośrodek Pomocy. Teraz Miejski Punkt Pomocy kontynuuje tę działalność w nowym miejscu i nowej formule. Stałe dostawy zapewnia Bank Żywności Caritas oraz zaangażowane w pomoc instytucje, stowarzyszenia i oczywiście nadal mieszkańcy, którzy od samego początku okazywali wielkie serce. Cały czas apelujemy o ich pomoc i wsparcie. Punkt obsługują pracownicy Urzędu Miasta Zakopane, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz wolontariusze.

Podkreślić trzeba, że dzięki pozyskanym przez zakopiański MOPS produktom z Banku Żywności Caritas w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa do Zakopanego dotarło 500 szt. paczek żywnościowych z określonym asortymentem produktów dla potrzebujących mieszkańców oraz dodatkowo 500 szt. paczek przeznaczonych dla osób narodowości ukraińskiej zamieszkujących obecnie na terenie naszego miasta. Mieszkańcy Zakopanego korzystający z tej formy wsparcia to osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, których dochód miesięczny nie przekracza 1707,20 zł (w przypadku osób samotnych) lub 1320,00 zł (na osobę w rodzinie). Obecnie, tak samo jak w latach ubiegłych, otrzymują one pomoc z Banku Żywności po dopełnieniu formalności i otrzymaniu skierowania. Odbiór produktów odbywa się także w Miejskim Punkcie Pomocy działającym w ZCE w terminach ustalonych z pracownikami MOPS-u. Dzięki temu punkt ten świadczy szeroką pomoc wszystkim potrzebującym z terenu Zakopanego.

Zobacz w naszym sklepie:
 • Torebka filcowa XVITorebka filcowa XVITorebka filcowa z ludowym motywem. Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki. Szerokość ok. 25 cm Wysokość ok. 30 cm Wysokość z rączkami ok. 94 cm Materiał: Filc...
  70 zł
 • Aniołek mały IIIAniołek mały IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
  10 zł
 • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
  40 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.