PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Lipiec 2022 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Wiadomości

Wizyta Ambasadora USA Marka Brzezinskiego w Czerwonym Dworze

Środa, 20 lipca 2022 r.
Autor: Zakopiańskie Centrum Kultury

Wizyta Ambasadora USA Marka Brzezinskiego w Czerwonym DworzeW Urzędzie Miasta Zakopane i Zakopiańskim Centrum Kultury gościliśmy dzisiaj Ambasadora Stanów Zjednoczonych Marka Brzezińskiego, który od kilku dni przebywa z wizytą w Zakopanem. Podczas oficjalnej części wizyty, w murach Urzędu Miasta, odbyło się spotkanie Pana Marka Brzezinskiego z Burmistrzem Miasta Zakopane Leszkiem Dorulą, Wiceburmistrzem Tomaszem Filarem oraz Sekretarzem Grzegorzem Cisło. Rozmowa była okazją do podkreślenia przyjaźni łączącej od wielu lat USA i Polskę.


W imieniu Prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena, Ambasador wyraził także słowa uznania i podziękowania dla wszystkich Polaków, którzy niezwykle hojnie i bezinteresownie włączyli się w pomoc obywatelom Ukrainy przebywającym od kilku miesięcy w naszym kraju. Za okazane serce Ambasador dziękował także Zakopiańczykom i władzom miasta, które zapewniły edukację ponad pięciuset ukraińskim uczniom przybyłym do naszego miasta od wybuchu wojny.

W towarzystwie władz Miasta Ambasador odwiedził następnie Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór, gdzie przy obecności kapeli góralskiej przywitali go Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula oraz Dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury Beata Majcher. Na spotkaniu byli obecni również Naczelnik Wydziału Kultury Joanna Staszak, Dyrektor ds. artystycznych Lidia Rosińska – Podleśny oraz przedstawiciele Związku Podhalan: wiceprezes Piotr Gąsienica, Anna Trebunia – Wyrostek, Maria Krzeptowska oraz Andrzej Krzeptowski. 

Po uroczystym rozpoczęciu koordynator Czerwonego Dworu dr Małgorzata Wnuk oprowadziła Ambasadora po wnętrzach obiektu przedstawiając bogatą historię ponad 100-letniej willi – perły stylu zakopiańskiego. Po wystawie czasowej pt. Forteckich „Pieśń nad pieśniami” oprowadzały same autorki: Zofia oraz Magdalena Forteckie. 

Podczas oprowadzania na Pana Marka Brzezinskiego czekało kilka niespodzianek – pamiątek po jego ojcu Zbigniewie Brzezińskim - m.in. zdjęcia ojca podczas wypraw w góry z dnia 6 czerwca 2000 roku autorstwa Pawła Murzyna oraz oryginalny list napisany ręcznie w języku polskim skierowany do ciotki Jerzego Jędrysiaka po śmierci jej męża. 

Miłym akcentem wizyty Ambasadora w Czerwonym Dworze było zaproszenie go na 53. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich przez Dyrektora Artystycznego Hankę Rybkę. Wydarzenie rozpocznie się 19 sierpnia i potrwa tydzień.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VMagnes Folk na lodówkę VMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Baciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiBaciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna...
    40 zł
  • Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik z nieregularnych koralików  - Koral, oraz kilku koralików z bursztynu. Jako przekładki małe rureczki - Koral. Obwód 50 cm. 
    85 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.