PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Grudzień 2022 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Wiadomości

20-lecie Hospicjum Jezusa Miłosiernego w Zakopanem

Niedziela, 11 grudnia 2022 r.
Autor: Piotr Kyc

20-lecie Hospicjum Jezusa Miłosiernego w ZakopanemHospicjum Jezusa Miłosiernego w Zakopanem, to jedna z najważniejszych organizacji jakie zostały powołane, aby wspierać mieszańców naszego miasta i powiatu w sytuacjach trudnych, ostatecznych. Opieka hospicyjna to rodzaj opieki, który skupia się na jakości życia chorego i jego bliskich. Zapewnia pomoc osobom w zaawansowanym, nieuleczalnym stadium choroby, dbając o zaspokojenie potrzeb fizycznych, psychicznych, duchowych i socjalnych. Słowo „hospicjum” przez pacjentów i ich rodziny często jest rozumiane jako miejsce, w którym spędza się ostatnie dni życia i jedynie „czeka się na śmierć”. Warto pamiętać, że zgodnie z ideą opieki hospicyjnej, hospicjum oferuje wsparcie umożliwiające pacjentom możliwie jak najbardziej aktywne życie aż do śmierci. Śmierć traktowana jest jako normalny proces. Nie przyspiesza się ani nie opóźnia się nadejścia śmierci, jednocześnie podtrzymuje się u pacjentów wiarę w życie. Hospicjum daje też nadzieję – na uśmierzenie bólu i innych dokuczliwych objawów, na fachową opiekę, nie tylko medyczną, ale też psychologiczną, na przeżycie w pełni czasu, który pozostał.


Wolontariusze i pracownicy zakopiańskiego hospicjum  pomagają pacjentom zwalczać wszechogarniający ból, leczą objawy innych dolegliwości somatycznych, pielęgnują, łagodzą cierpienia psychiczne i duchowe, pomagają w rozwiązywaniu problemów społecznych, wspierają rodziny w czasie trwania choroby i osieroceń.

Zakopiańskie Hospicjum podczas dwudziestoletni działalności wykonało 15633 wizyt lekarskich, 20633 pielęgniarskich, udzieliło 416 porad psychologicznych. Przeprowadzono 1413 zabiegów masażu limfatycznego. Ponad 80 % porad odbywała się w warunkach domowych.

Z nieopłatnego użyczenia sprzętu medycznego będącego własnością Hospicjum skorzystało 2226 osób. 

Kiedy w rodzinie zdarzy się sytuacja choroby nowotworowej pracownicy hospicjum prowadzą również szkolenie dla członków rodziny ”Jak opiekować się chorym w domu”. Na  kursach   zorganizowanych w Zakopanem, Nowym Targu, Szczawnicy i Rabce Zdroju przeszkolono w ciągu 20 lat  862 osoby! 

   Skromne obchody działalności zakopiańskiego Hospicjum  Jezusa Miłosiernego w Zakopanem odbyły się w dniu 10 grudnia. Jubileuszowe spotkanie pod hasłem ”Wielkich dzieł Boga nie zapominajmy” rozpoczęło się od uroczystej mszy świętej dziękczynnej w Sanktuarium Najświętszej Rodziny  przy Krupówkach. Następnie zaproszono gości do sali teatralnej w domu parafialnym, gdzie wystąpił dziecięcy zespól regionalny. Założycielka  Hospicjum  Jezusa Miłosiernego w Zakopanem dr Anna Węglarz pełniąca  od początku funkcję Prezes Zarządu  przedstawiła ciekawą prezentację „Hospicjum Podhalańskie wczoraj i dziś”.  Przewinęło się  w tym pokazie kilkadziesiąt nazwisk wspaniałych osób przed którym należy chylić czoła. 

Działalność Hospicjum Podhalańskiego jest możliwa dzięki wsparciu gmin, osób prywatnych, firm, oraz wielu wolontariuszy, którzy corocznie kwestują pod zakopiańskimi kościołami w ramach akcji Pola Nadziei. Włączanie  uczniów szkół podstawowych i średnich  w  dzieło godnego  pożegnania człowieka który odchodzi,  jest zasługą wielu zakopiańskich  nauczycielek, które własnym przykładem  pokazują uczniom na czym polega idea wolontariatu. I to  jest istota  nauki wolontariatu.             

Zobacz w naszym sklepie:
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom ISłownik biograficzny "Podhalanie" tom ILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie I Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • Okładka na zeszyt IIIOkładka na zeszyt IIILudowe okładka na zeszyt (A5) z jasno szarego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość...
    30 zł
  • Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale" Obwód - 44 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    95 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.