PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Marzec 2023 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

Zakopane

Wiadomości

Zakopane i Małopolska w obronie św. Jana Pawła II

Wtorek, 14 marca 2023 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka UMZ

Zakopane i Małopolska w obronie św. Jana Pawła II14 marca pod Wielką Krokwią w Zakopanem odbył się briefing prasowy będący wyrazem sprzeciwu wobec nasilających się prób zdyskredytowania osoby św. Jana Pawła II, którego życie i nauczanie stanowi ogromną i niepodważalną wartość dla Kościoła na całym świecie, dla Polski, a także dla naszego regionu, z którym był szczególnie związany. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele małopolskich samorządów, szkół i stowarzyszeń, którym św. Jan Paweł II jest szczególnie bliski i których jest patronem.


Spotkanie poprowadził Sekretarz Miasta Zakopane Grzegorz Cisło. Wszyscy uczestnicy przedstawili swoje zdecydowane stanowiska, sprzeciwiając się nasilającym się atakom na św. Jana Pawła II i stając w obronie Jego dobrego imienia, a także ważnych w ich życiu wartości chrześcijańskich.

Jan Paweł II jest patronem województwa małopolskiego, powiatu tatrzańskiego, Kalwarii Zebrzydowskiej i Zakliczyna. Wiele instytucji i organizacji nosi Jego imię, patronuje także Związkowi Podhalan. Dumę z tego faktu podkreślił Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski. Jeszcze więcej miejsc w Małopolsce jest mocno związanych z Papieżem Polakiem i uświęconych Jego obecnością. Taki szczególny związek zawsze podkreśla Zakopane.

Stanowisko władz Zakopanego przedstawiła Zastępca Burmistrza Agnieszka Nowak-Gąsienica:

Spotykamy się pod Wielką Krokwią, w miejscu szczególnym dla zakopiańczyków, dla górali, dla Polaków. To tutaj miało miejsce pamiętne spotkanie z naszym umiłowanym Ojcem Świętym Janem Pawłem II oraz jakże ważne i symboliczne złożenie Hołdu Górali Polskich. Papieska wizyta w Zakopanem w 1997r. była dla nas niezwykłym duchowym przeżyciem. Od tamtej pory co roku upamiętniają ją Dni Zakopanego, pamiątką tych wydarzeń są także herb i flaga naszego miasta. To część naszej tożsamości.

Dziś musimy zdecydowanie stanąć w obronie naszych wartości i w obronie świętości Jana Pawła II, musimy wywiązać się z naszego przyrzeczenia i zobowiązania, które nasz Papież nam zostawił w tym właśnie miejscu w słowach „Na Was zawsze można liczyć”.

Nie możemy pozwolić na nasilające się ostatnio próby zdyskredytowania św. Jana Pawła II i jego moralnej postawy, stawiania go w złym świetle, podważania jego autorytetu – poprzez powoływanie się na niewiarygodne źródła i manipulowanie faktami.

Nie wolno nam w tej sytuacji milczeć, być obojętnym. Dla nas Jan Paweł II na zawsze pozostanie wielki, pozostanie święty. Nie możemy jednak pozwolić, by nas obrażano. Te działania uderzają w nas, w nasze dzieci i wnuki. To nas się piętnuje, podważając wyznawane przez nas wartości, szanowane przez nas autorytety, poddając w wątpliwość prawdy, w które wierzymy, depcząc nasze świętości. Nie pozwalamy na to. Dziś stajemy wspólnie w obronie św. Jana Pawła II.

Jestem dumna, że dzieje się to w Zakopanem i dziękuję wszystkim, którzy mają odwagę przedstawić dzisiaj tutaj swoje stanowisko. Musimy pokazać, że nie jesteśmy mniejszością, że nasz silny głos spod samych Tatr będzie niósł się nie tylko po Podhalu, po Małopolsce, ale po całej naszej Ojczyźnie, a nawet poza jej granicami.

W imieniu władz powiatu tatrzańskiego głos zabrał Starosta Piotr Bąk. Następnie wystąpili przedstawiciele miast papieskich Burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński oraz Burmistrz Zakliczyna Dawid Chrobak. W imieniu wójtów gmin powiatu tatrzańskiego przemawiała Anita Żegleń, Wójt Gminy Poronin. Swoje wystąpienie mieli także obecni pod skocznią minister Andrzej Gut Mostowy oraz parlamentarzyści Anna Paluch i Patryk Wicher. Wybrzmiały także stanowiska Zarządu Głównego Związku Podhalan, który reprezentował Prezes Julian Kowalczyk wraz z Piotrem Kurucem. Następnie Wiceprezes Zarządu Związku Towarzystw Gimnastycznych Sokół dh Kazimierz Murasiewicz wyraził poparcie dla inicjatywy obrony św. Jana Pawła II, który związany był także z tym stowarzyszeniem szczycącym się długą tradycją i historią. Ważnym głosem było także wystąpienie byłego burmistrza Zakopanego Adama Bachledy Curusia, który w 1997 r. składał Ojcu Świętemu pamiętny Hołd Górali Polskich. Wystąpienia zakończył Przewodniczący Rady Miasta Zakopane Jan Gluc oraz Prezes Związku Podhalan Oddział Zakopane Marcin Zubek.

Swoją obecnością w obronę św. Jana Pawła II włączyło się ponadto wielu samorządowców z Małopolski, dyrektorów szkół i instytucji, górali, a także młodzież szkolna.

Uroczystości zakończyła wspólna modlitwa, którą poprowadził dziekan dekanatu zakopiańskiego ks. Bogusław Filipiak, któremu towarzyszył kustosz Sanktuarium Narodowego Matki Bożej Fatimskiej ks. Marian Mucha. Następnie przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą Mszę św., którą Jan Paweł II odprawił 6 czerwca 1997 r. Księża zaprosili także 2 kwietnia na marsz solidarności z Janem Pawłem II, który wyruszy z Sanktuarium na Krzeptówkach.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Sakiewka IIISakiewka IIISakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 10 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 50 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    40 zł
  • Podkładki korkowe FolkPodkładki korkowe FolkPodkładki korkowe pod kubki z autorskim wzorem w stylu folk, zainspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Czarno - biały design z pewnością...
    25 zł
  • Spinka góralska XIIISpinka góralska XIIIMetalowa, mała spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    140 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.