PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Kwiecień 2023 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Wiadomości

PLAKAT PROMUJĄCY ZAKOPANE

Sobota, 1 kwietnia 2023 r.
Autor: Zakopiańskie Centrum Kultury

PLAKAT PROMUJĄCY ZAKOPANEMiasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury w dniu 31 marca rozstrzygnęło konkurs na Plakat Promujący Zakopane. Z prac wyłonionych w pierwszym etapie wybrano Laureata Konkursu – plakat autorstwa Małgorzaty Bury, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zgodnie z Regulaminem Konkursu, zwycięzca otrzyma nagrodę finansową w wysokości trzech tysięcy złotych. Dodatkowo Organizatorzy złożą autorowi propozycję współpracy w ramach kampanii promującej Zakopane w sezonie 2023. Przyznano również nagrodę pozaregulaminową oraz wyróżnienia: Nagroda Vice Burmistrz Zakopanego Agnieszki Nowak – Gąsienicy dla pracy Franciszka Rząsy, studenta Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Wyróżnienie Dyrektorki Miejskiej Galerii Sztuki im Wł. hr. Zamoyskiego, dla pracy Karoliny Szafran, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wyróżnienie Dyrektorki Miejskiej Biblioteki Publicznej im. St. Żeromskiego w Zakopanem dla pracy Yelyzavety Ravets, absolwentki Wydziału Architektury Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie.


Studenci uczelni artystycznych, wydziałów architektury i wydziałów sztuk plastycznych szkół wyższych w Polsce, oraz absolwenci w/w uczelni do 35. roku życia, zgłosiło do konkursu 135 projektów plakatów  promujących Miasto Zakopane. Oczekiwaliśmy prac  nawiązujących do walorów przyrodniczych, turystyczno-rekreacyjnych, odnoszących się do kultury, sztuki lub kultury rodzimej, w nowatorskiej i nieoczywistej formie artystycznej – takie też prace otrzymaliśmy, co było dla nas satysfakcjonującym doświadczeniem. 

Obecnie w Galerii Stacji Kultura Zakopane możemy podziwiać wystawę dwudziestu plakatów, wyłonionych w pierwszym etapie konkursu, z grona wszystkich nadesłanych prac. 

Plakat jako forma grafiki użytkowej z funkcjami informacyjnymi i promocyjnymi dynamicznie rozwijał się w Zakopanem w okresie międzywojennym, to dziedzictwo jest nadal aktualne, co potwierdzają prace prezentowane w Galerii Stacji Kultura Zakopane. Warto wspomnieć, iż walory lecznicze, aktywny wypoczynek, nowinki artystyczne Zakopanego sławili w swoich pracach m. in. ojciec polskiego plakatu Piotr Stachiewicz, a potem taternik Mariusz Zaruski, wybitna malarka Zofia Stryjeńska, Stefan Norblin, Waldemar Świerzy czy Lech Majewski. Na terenie Zakopanego działały przed wojną firmy plakatowe: Decor i Pogotowie Graficzne, dominował w pracach styl narodowy, motywy folkloru, awangarda i formiści.

Celem naszego konkursu była promocja miasta Zakopane wraz z jego walorami artystyczno-turystycznymi, poszukiwanie nowych graficznych środków wyrazu dla tradycji regionu Podhala i pozyskanie prac graficznych o wysokim poziomie artystycznym, w celu zaprezentowania ich na wystawie pokonkursowej.  Rozstrzygnięcie konkursu zbiegło  się więc z Pokazem Filmów o Sztuce, najlepsza praca jest oznaczona, ale to Publiczność na pewno doceni także inne prace, nie tylko w wymiarze promocyjnym, ale artystycznym. Dziękujemy za odwiedzenie wystawy, mamy nadzieję, iż jest to początek artystycznej podróży, w nowym miejscu jakim jest Stacja Kultura Zakopane. Wartością dla nas bezcenną, będzie powrót do źródeł projektowania plakatu  i odszukanie artystycznego ducha w kreacji reklamowej, Miasto Zakopane stanowi dla tego nurtu sztuki wspaniałą scenografię, a energia Miasta dostarczy Wam Dobrych Emocji.

Zapraszamy do Galerii Stacja Kultura Zakopane na wystawę dostępną dla zwiedzających od poniedziałku do piątku od godz. 12 do godz. 16 do dnia 21 kwietnia br.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet VLudowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • "Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć" - 40 stronnicowy album z fotografiami Grzegorza Gałązki i tekstem Ks. Władysława Mariana Zarębczana. Wydawnictwo MICHALINEUM. My, górale...
    40 zł
  • Grafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.