PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2023 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Wiadomości

Andrzej Gut-Mostowy Doktorem Honoris Causa

Wtorek, 30 maja 2023 r.
Autor: Regina Korczak-Watycha

Andrzej Gut-Mostowy Doktorem Honoris CausaInternational Business School w Sofii nadała tytuł honorowy Doktora Honoris Causa za zasługi na rzecz rozwoju turystyki sekretarzowi stanu Andrzejowi Gutowi-Mostowemu. Współpraca z branżą turystyczną jako podstawowy warunek dobrej polityki turystycznej prowadzonej przez państwo – to tytuł wykładu wygłoszonego przez wiceministra podczas uroczystości.


Pragnę wyrazić głęboką wdzięczność władzom uniwersyteckim i kolegom akademickim za to wielkie wyróżnienie. Jestem zaszczycony, serdecznie dziękuję. Jest to wyraz uznania nie tylko mojej osoby, ale całego zespołu, który wspiera współpracę polsko-bułgarską na licznych polach turystyki i nauki. Współpraca i dialog ze wszystkimi środowiskami związanymi z szeroko rozumianą turystyką jest dla mnie podstawą w codziennej pracy. Jestem otwarty na dzielenie się dobrymi praktykami, sprawdzonymi rozwiązaniami na rzecz rozwoju turystyki - powiedział Gut-Mostowy podczas odbierania tytułu.

Akademicki tytuł naukowy to docenienie zaangażowania w prace na rzecz bezpiecznego rozwoju turystyki i innowacyjnych rozwiązań, które przyczyniły się do wsparcia branży. m. in. podczas światowej pandemii. Sytuacja branży turystycznej w Polsce i na świecie w trakcie pandemii COVID-19 była bardzo skomplikowana m.in. ze względu na dwuletnie ograniczenia w funkcjonowaniu. W tym trudnym okresie byłem odpowiedzialny za opracowanie programów pomocowych - Polski Bon Turystyczny, Turystyczny Fundusz Zwrotów, Turystyczny Fundusz Pomocowy oraz pakiet ustaw, składających się na Tarczę Antykryzysową. Te instrumenty dały szereg rozwiązań o charakterze horyzontalnym dla branży turystycznej - zaznaczył wiceminister odpowiedzialny za turystykę.

I dodał: Pandemia wymagała szybkich decyzji i sprawnych działań. Polski Bon Turystyczny – to była odpowiedź na zaistniałą w 2020 r. sytuację epidemiologiczną, która dotknęła nasz kraj oraz polskich przedsiębiorców i obywateli. Powstał ważny społecznie program. Polski Bon Turystyczny okazał się sukcesem gospodarczym i społecznym, świadczą o tym dane statystyczne z raportów systemu teleinformatycznego utrzymywanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych według stanu na 31 marca 2023 r.: łączna liczba bonów aktywowanych przez beneficjentów wyniosła prawie 4 miliony, co stanowi ponad 88 % wszystkich przysługujących beneficjentom bonów. Z Polskiego Bonu Turystycznego skorzystało łącznie około 7,3 miliona dzieci, w tym ponad 220 tysięcy dzieci z niepełnosprawnościami. Było to duże wsparcie dla rodzin.

W programie PBT uczestniczyło ponad 28 tysięcy przedsiębiorców turystycznych z całej Polski. Suma środków, która wpłynęła do podmiotów z branży turystycznej przez cały okres obowiązywania programu wyniosła około 3,2 mld złotych. Na przestrzeni ostatnich lat zaszły ogromne zmiany w turystyce w związku z poszukiwaniem destynacji dostępnych samochodem, blisko obszarów cennych przyrodniczo i dających możliwość regeneracji. Program „Polskie Uzdrowiska” został skierowany do wszystkich gmin uzdrowiskowych oraz posiadających status obszaru ochrony uzdrowiskowej. 50 gmin uzdrowiskowych w całej Polsce otrzymało bezzwrotne dofinansowanie w wysokości do 5 mln złotych ze środków pochodzących z czwartej edycji Programu Inwestycji Strategicznych – Polskie Uzdrowiska.

W sumie ponad 240 mln zł, które wspomagają samorządy, które ucierpiały w czasie epidemii COVID-19. Program Polskie Uzdrowiska został opracowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Gmin Uzdrowiskowych i Kancelarią Prezesa Rady Ministrów - przypomniał wiceminister. Program wsparcia gmin górskich w trakcie pandemii COVID-19 to kolejne rozwiązanie pomocowe, o którym wspomniał wiceminister. W ramach naboru wniosków o środki z programu wsparcia wprowadzonego Uchwałą Rady Ministrów w styczniu 2021 r. w sprawie wsparcia na realizację zadań inwestycyjnych przez jednostki samorządu terytorialnego, jako narzędzia ograniczania skutków epidemii COVID-19, wnioski złożyły 202 gminy położone na obszarach górskich.

W swoim wystąpieniu Andrzej Gut-Mostowy podkreślił także rolę regionów: Potencjał turystyczny tkwi przede wszystkim w regionach. Tam są walory przyrodnicze i kulturowe, a także chęć działania przedstawicieli lokalnych społeczności. Odkrycie tych potencjałów i stworzenie w jego ramach skomercjalizowanych produktów turystycznych – to jest wyzwanie. Rola samorządu terytorialnego jest fundamentalna z punktu widzenia rozwoju turystyki. Polem do współpracy międzynarodowej jest także czasopismo naukowe Ministerstwa Sportu i Turystyki pt.: „Turystyka – zarządzanie, administracja, prawo”. Publikowane będą w nim artykuły z zakresu takich dyscyplin naukowych jak: nauki prawne, kultura fizyczna, zarządzanie i jakość, nauk o administracji, a także geografii społeczno-ekonomicznej i gospodarki przestrzennej. Zaprosiliśmy szerokie grono naukowców do współpracy. Wsparli nas zarówno naukowcy krajowi, jak również środowisko naukowe zagraniczne, w tym w szczególności akademicy z Bułgarii, za co serdecznie dziękuję i jeszcze raz zapraszam do publikacji w naszym czasopiśmie. W Ministerstwie Sportu i Turystyki organizujemy wiele inicjatyw naukowych, do których serdecznie zapraszam. Powinniśmy rozważyć podpisanie listu intencyjnego, który określałby ścisłą współpracę na wielu poziomach z International Business School

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek średni IIAniołek średni IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    40 zł
  • Falkon szklany IIFalkon szklany IIFalkon szklany w postaci cylindra z lekko wklęsłymi ścianami, z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 35 cm, średnica 14 cm.
    170 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.