PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2024 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Wiadomości

Zakopane - uroczystość Bożego Ciała

Czwartek, 30 maja 2024 r.
Autor: Piotr Kyc

Zakopane - uroczystość Bożego CiałaOd początku chrześcijaństwa wierni wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało Krew Jezusa Chrystusa. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa nazywana uroczystością Bożego Ciała ma charakter dziękczynny i radosny. W Polsce obchodzi się ją w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, a więc jest to święto ruchome, wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. Najwcześniej może przypaść 21 maja, najpóźniej 24 czerwca. W tym roku święto przypadło na 30 maja. Obchody uroczystości wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii.


Tak też było w Zakopanem AD 2024. Wyjątkowo liczni wierni wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej w Kościele Najświętszej Rodziny, a następnie poszli na procesję, która była barwna, kolorowa i radosna. Dzieci pierwszokomunijne sypały świeże kwiaty, biły dzwony, niesiono krzyż, ruchome ołtarze, obrazy, figurki, chorągwie i sztandary.  

Podczas procesji kapłan niósł  ozdobną Monstrancję z Najświętszym Sakramentem, nad którą niesiono baldachim. Zatrzymywano  się przy ołtarzach, gdzie odczytywano  fragmenty Ewangelii, a wierni klęcząc śpiewali suplikacje – korne prośby i błagania, by Bóg zmiłował się nad nimi, wybawił ich od głodu, ognia, wojny i zachował ich od nagłej i niespodziewanej śmierci. 

Procesją zakończyła się w kościele Świętego Krzyża.

Z Bożym Ciałem związana jest także uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, która jest obchodzona w piątek zaraz po oktawie Bożego Ciała, czyli po ośmiu dniach.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce VIGrafika Folk w ramce VIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Torebka filcowa VITorebka filcowa VITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Podkładki korkowe FolkPodkładki korkowe FolkPodkładki korkowe pod kubki z autorskim wzorem w stylu folk, zainspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Czarno - biały design z pewnością...
    25 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.