PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Ku chwale artysty. Jacek Malczewski. Rafał Malczewski

Piątek, 12 sierpnia 2011 r.
Autor: AKS

Ku chwale artysty. Jacek Malczewski. Rafał MalczewskiJacek Malczewski i Rafał Malczewski. Ojciec i syn. Dwa pokolenia polskich artystów. Miejska Galeria Sztuki w Zakopanem zaprasza na wyjątkową wystawę prac obu malarzy. Jacka z prywatnej kolekcji, nigdzie nie pokazywanej i Rafała ze zbiorów zakopiańskich. Wernisaż odbędzie się 12 sierpnia o godz. 17.00.


Malczewscy należą do artystów często i chętnie pokazywanych. Zwłaszcza Jacek Malczewski, który zaskarbił sobie sympatię nie tylko historyków sztuki, ale i zwykłego oglądacza amatora. Jego magiczne, pełne symboliki malarstwo klasyczne i nowoczesne jednocześnie, pulsujące niezwykłą barwą kolorystyczną ma wielu miłośników. Wielowarstwowe wątki i treściowe, i artystyczne sprawiają, że każdy obraz przeżywać można nieskończoną ilość razy. Nie jest zatem sprawą dziwną, że znalazł się kolekcjoner, który zaczął gromadzić jego prace. W ciągu kilku lat udało mu się stworzyć niemały zbiór – dwudziestu dwóch prac. Dodajmy prac starannie wybieranych na rozmaitych aukcjach, wyprzedażach, też poprzez poszukiwania czasami niemal detektywistyczne.

Do tego Rafał Malczewski. Jako kontrapunkt, a jednocześnie inna już epoka w malarstwie polskim. Nie bez znaczenia pozostawał fakt powiązań obu artystów z Zakopanem. Jacek Malczewski bywał w Zakopanem, może niezbyt często, ale był z nim związany. Gościł w Domu po Jedlami na Kozińcu u Pawlikowskich. Na przyłapie namalował portret Stanisława Witkiewicza. Tutaj spędził pierwsze wakacje ze swoją przyszłą żoną Marią z Garlewskich. Zakopane jest też obecne w jego życiu – bądź co bądź to miejsce, w którym mieszka jego syn Rafał i jego wnuki. Tu wysyła dla nich ciągłą pomoc finansową. Rafał bowiem był już zakopiańczykiem w pełni zakorzenionym pod Giewontem. Wiódł żywot zakopiańskiego bywalca aktywnie uczestnicząc zarówno w życiu artystycznym, jak i towarzyskim tego niezwykłego wówczas miejsca. Był taternikiem, narciarzem, ratownikiem TOPR, dziennikarzem (Gazeta Zakopiańska, Kronika Zakopiańska, Głos Zakopiański), wreszcie aktywnym członkiem Stowarzyszenia „Sztuka Podhalańska”.

ZAPRASZAMY NA WERNISAŻ 12 SIERPNIA O GODZ. 17.00
WYSTAWA CZYNNA OD 12 SIERPNIA DO 2 PAŹDZIERNIKA 2011 R.

MIEJSKA GALERIA SZTUKI IM. WŁ. HR. ZAMOYSKIEGO W ZAKOPANEM
ul. Krupówki 41

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet VILudowe etui na tablet VILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik z drobnych Korali rekonstruowanych oraz z przekładek - drobniutkich koralików szklanych. Obwód 49,5 cm. Średnica koralików z korala 0,7 i 0,5 cm. Zapięcie...
    65 zł
  • Grafika Folk w ramce IIIGrafika Folk w ramce IIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.