PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Ku chwale artysty. Jacek Malczewski. Rafał Malczewski

Piątek, 12 sierpnia 2011 r.
Autor: AKS

Ku chwale artysty. Jacek Malczewski. Rafał MalczewskiJacek Malczewski i Rafał Malczewski. Ojciec i syn. Dwa pokolenia polskich artystów. Miejska Galeria Sztuki w Zakopanem zaprasza na wyjątkową wystawę prac obu malarzy. Jacka z prywatnej kolekcji, nigdzie nie pokazywanej i Rafała ze zbiorów zakopiańskich. Wernisaż odbędzie się 12 sierpnia o godz. 17.00.


Malczewscy należą do artystów często i chętnie pokazywanych. Zwłaszcza Jacek Malczewski, który zaskarbił sobie sympatię nie tylko historyków sztuki, ale i zwykłego oglądacza amatora. Jego magiczne, pełne symboliki malarstwo klasyczne i nowoczesne jednocześnie, pulsujące niezwykłą barwą kolorystyczną ma wielu miłośników. Wielowarstwowe wątki i treściowe, i artystyczne sprawiają, że każdy obraz przeżywać można nieskończoną ilość razy. Nie jest zatem sprawą dziwną, że znalazł się kolekcjoner, który zaczął gromadzić jego prace. W ciągu kilku lat udało mu się stworzyć niemały zbiór – dwudziestu dwóch prac. Dodajmy prac starannie wybieranych na rozmaitych aukcjach, wyprzedażach, też poprzez poszukiwania czasami niemal detektywistyczne.

Do tego Rafał Malczewski. Jako kontrapunkt, a jednocześnie inna już epoka w malarstwie polskim. Nie bez znaczenia pozostawał fakt powiązań obu artystów z Zakopanem. Jacek Malczewski bywał w Zakopanem, może niezbyt często, ale był z nim związany. Gościł w Domu po Jedlami na Kozińcu u Pawlikowskich. Na przyłapie namalował portret Stanisława Witkiewicza. Tutaj spędził pierwsze wakacje ze swoją przyszłą żoną Marią z Garlewskich. Zakopane jest też obecne w jego życiu – bądź co bądź to miejsce, w którym mieszka jego syn Rafał i jego wnuki. Tu wysyła dla nich ciągłą pomoc finansową. Rafał bowiem był już zakopiańczykiem w pełni zakorzenionym pod Giewontem. Wiódł żywot zakopiańskiego bywalca aktywnie uczestnicząc zarówno w życiu artystycznym, jak i towarzyskim tego niezwykłego wówczas miejsca. Był taternikiem, narciarzem, ratownikiem TOPR, dziennikarzem (Gazeta Zakopiańska, Kronika Zakopiańska, Głos Zakopiański), wreszcie aktywnym członkiem Stowarzyszenia „Sztuka Podhalańska”.

ZAPRASZAMY NA WERNISAŻ 12 SIERPNIA O GODZ. 17.00
WYSTAWA CZYNNA OD 12 SIERPNIA DO 2 PAŹDZIERNIKA 2011 R.

MIEJSKA GALERIA SZTUKI IM. WŁ. HR. ZAMOYSKIEGO W ZAKOPANEM
ul. Krupówki 41

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Lykorz mimo włosnyj wóli”„Lykorz mimo włosnyj wóli”Płyta DVD zawiera spektakl „Lykorz mimo włosnyj wóli” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 2 min.) Amatorski Zespół Teatralny im...
    30 zł
  • Grafika Folk w ramce IXGrafika Folk w ramce IXGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.