PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Koncert „Mali Górale”

Sobota, 20 sierpnia 2011 r.
Autor: AKS

Koncert „Mali Górale”W ramach Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, 20 sierpnia na scenie plenerowej w Wiosce Festiwalowej odbędzie się koncert „Mali Górale”, podczas którego zaprezentowani zostaną laureaci II Tatrzańskiego Przeglądu Dziecięcych Zespołów Regionalnych o Złote Kierpce.


Wystąpią zespoły regionalne:
- "Tatry" z Ratułowa
- "Mali Hamernicy" z Krakowa
- "Zawaternik" z Leśnicy-Gronia
- "Zornica" z Zakopanego
- "Jaferniocek" z Ostrowska

Gościnnie wystąpi Dziecięcy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca z Pacyny.

 

Zespół Regionalny "Tatry" z Ratułowa został założony w 1993 r. przez Czesławę i Stanisława Sobczyk, którzy do dzisiaj są kierownikami i instruktorami zespołu. „Tatry” działają pod patronatem Oddziału Związku Podhalan w Ratułowie, liczą około 50 członków. Zespół uświetnia imprezy kulturalne w swojej miejscowości, na terenie gminy Czarny Dunajec, a także poza granicami kraju. Uczestniczył w międzynarodowych festiwalach w Holandii, we Włoszech, Bułgarii. Do najbardziej prestiżowych nagród należą: I nagroda na Ogólnopolskim Festiwalu w Łowiczu, nagroda im. Henryka Cyganika dla instruktorów oraz zespołu w Małopolskich Przepatrzowinach Teatrów Regionalnych.

Dziecięcy Zespół Góralski "Zawaternik" działa od 28 lat przy Zespole Szkół - Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Leśnicy. Bierze udział w imprezach folklorystycznych w kraju i za granicą zdobywając wiele najwyższych nagród. W 2011 roku zespół zdobył "Złote Kierpce" na II Tatrzańskim Przeglądzie w Zakopanem. Założycielem i kierownikiem zespołu jest Maria Dudek. W lipcu tego roku "Zawaternik" odbył tournee po Francji i Hiszpanii.

Dziecięcy Zespół Góralski „Zornica” działa przy Tatrzańskim Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” w Zakopanem od 1988 roku. Zespół zosta ł założony przez znanego podhalańskiego artystę i sportowca Jana Fudalę. "Zornica" prezentuje folklor Skalnego Podhala: śpiew, taniec, muzykę, zwyczaje i zabawy dziecięce, a także poezję gwarową i gawędy góralskie. Zespół skupia uzdolnione dzieci i młodzież w wieku od 6 do 16 lat. Poprzez prace w zespole dzieci poznają nie tylko taniec i muzykę góralską, ale i odchodzącą gwarę, dawne obyczaje i tradycyjne zabawy. Zespół daje również możliwość poznawania innych krajów, kultur, narodów, ich życia i obyczajów. Zespół "Zornica" jest gospodarzem Artystycznego Memoriału poświęconego pamięci swojego założyciela – Jana Fudali, oraz Tatrzańskiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych.

Dziecięcy Zespół Regionalny "Jaferniocek" powstał w październiku 2008 roku w Ostrowsku – jednej z najstarszych wsi podhalańskich. Działa przy miejscowym oddziale Związku Podhalan. Nazwa zespołu odnosi się do gwarowego określenia licznie występującego w okolicy krzaczka borówki, który to, tak jak zespół – spaja w całość i pozwala się rozwijać młodym owocom. Instruktorami zespołu są Iwona Moczarna oraz Michał Matys, którzy przygotowują dzieci od strony taneczno-wokalnej. Opiekę artystyczną i organizacyjną nad zespołem sprawuje Łukasz Gromada, prowadzący zajęcia z małymi muzykantami. Zespół w maju 2011 zdobył „Srebrne Kierpce” na II Tatrzańskim Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Zakopanem.

Dziecięcy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca z Pacyny powstał w 2009 r., z inicjatywy Wójta Gminy Krzysztofa Woźniaka. Zrzesza 50 dzieci, jest kontynuacją tradycji zespołu i kapeli ludowej Sejkowice. Dzieci prezentują się w strojach łowickich na różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych, w 2010 roku uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Bakan Fest w Bułgarii. Podczas MFFZG w Zakopanem wystąpi jako gość Koncertu Mali Górale.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie II Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Spinka góralska VISpinka góralska VIMetalowa, mała spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    140 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.