PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Koncert „Mali Górale”

Sobota, 20 sierpnia 2011 r.
Autor: AKS

Koncert „Mali Górale”W ramach Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, 20 sierpnia na scenie plenerowej w Wiosce Festiwalowej odbędzie się koncert „Mali Górale”, podczas którego zaprezentowani zostaną laureaci II Tatrzańskiego Przeglądu Dziecięcych Zespołów Regionalnych o Złote Kierpce.


Wystąpią zespoły regionalne:
- "Tatry" z Ratułowa
- "Mali Hamernicy" z Krakowa
- "Zawaternik" z Leśnicy-Gronia
- "Zornica" z Zakopanego
- "Jaferniocek" z Ostrowska

Gościnnie wystąpi Dziecięcy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca z Pacyny.

 

Zespół Regionalny "Tatry" z Ratułowa został założony w 1993 r. przez Czesławę i Stanisława Sobczyk, którzy do dzisiaj są kierownikami i instruktorami zespołu. „Tatry” działają pod patronatem Oddziału Związku Podhalan w Ratułowie, liczą około 50 członków. Zespół uświetnia imprezy kulturalne w swojej miejscowości, na terenie gminy Czarny Dunajec, a także poza granicami kraju. Uczestniczył w międzynarodowych festiwalach w Holandii, we Włoszech, Bułgarii. Do najbardziej prestiżowych nagród należą: I nagroda na Ogólnopolskim Festiwalu w Łowiczu, nagroda im. Henryka Cyganika dla instruktorów oraz zespołu w Małopolskich Przepatrzowinach Teatrów Regionalnych.

Dziecięcy Zespół Góralski "Zawaternik" działa od 28 lat przy Zespole Szkół - Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Leśnicy. Bierze udział w imprezach folklorystycznych w kraju i za granicą zdobywając wiele najwyższych nagród. W 2011 roku zespół zdobył "Złote Kierpce" na II Tatrzańskim Przeglądzie w Zakopanem. Założycielem i kierownikiem zespołu jest Maria Dudek. W lipcu tego roku "Zawaternik" odbył tournee po Francji i Hiszpanii.

Dziecięcy Zespół Góralski „Zornica” działa przy Tatrzańskim Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” w Zakopanem od 1988 roku. Zespół zosta ł założony przez znanego podhalańskiego artystę i sportowca Jana Fudalę. "Zornica" prezentuje folklor Skalnego Podhala: śpiew, taniec, muzykę, zwyczaje i zabawy dziecięce, a także poezję gwarową i gawędy góralskie. Zespół skupia uzdolnione dzieci i młodzież w wieku od 6 do 16 lat. Poprzez prace w zespole dzieci poznają nie tylko taniec i muzykę góralską, ale i odchodzącą gwarę, dawne obyczaje i tradycyjne zabawy. Zespół daje również możliwość poznawania innych krajów, kultur, narodów, ich życia i obyczajów. Zespół "Zornica" jest gospodarzem Artystycznego Memoriału poświęconego pamięci swojego założyciela – Jana Fudali, oraz Tatrzańskiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych.

Dziecięcy Zespół Regionalny "Jaferniocek" powstał w październiku 2008 roku w Ostrowsku – jednej z najstarszych wsi podhalańskich. Działa przy miejscowym oddziale Związku Podhalan. Nazwa zespołu odnosi się do gwarowego określenia licznie występującego w okolicy krzaczka borówki, który to, tak jak zespół – spaja w całość i pozwala się rozwijać młodym owocom. Instruktorami zespołu są Iwona Moczarna oraz Michał Matys, którzy przygotowują dzieci od strony taneczno-wokalnej. Opiekę artystyczną i organizacyjną nad zespołem sprawuje Łukasz Gromada, prowadzący zajęcia z małymi muzykantami. Zespół w maju 2011 zdobył „Srebrne Kierpce” na II Tatrzańskim Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Zakopanem.

Dziecięcy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca z Pacyny powstał w 2009 r., z inicjatywy Wójta Gminy Krzysztofa Woźniaka. Zrzesza 50 dzieci, jest kontynuacją tradycji zespołu i kapeli ludowej Sejkowice. Dzieci prezentują się w strojach łowickich na różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych, w 2010 roku uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Bakan Fest w Bułgarii. Podczas MFFZG w Zakopanem wystąpi jako gość Koncertu Mali Górale.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza" Obwód 47 cm. Materiały: Turkus (duże owale i kule), Stare szkło weneckie, Piryt, Hematyt, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    175 zł
  • Ludowe etui na tablet VILudowe etui na tablet VILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Komplet "Droga Mleczna"Komplet "Droga Mleczna"Elegancki komplet, naszyjnik z wisiorkiem, kolczyki oraz bransoletka. Nadaje się do na wieczór, do sukienki, do białej, czarnej bluzki. Może być kompletem ślubnym...
    260 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.