PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

Jeszcze Polska Muzyka… Koncert Orkiestry Akademii Beethovenowskiej

Czwartek, 11 października 2012 r.
Autor: AKS

Jeszcze Polska Muzyka… Koncert Orkiestry Akademii Beethovenowskiej11 października o godz. 18.00 w Kościele p.w. Św. Krzyża, ul. Zamoyskiego w Zakopanem odbędzie się koncert Orkiestry Akademii Beethovenowskiej „Jeszcze Polska Muzyka”.


Program:
Janusz Bielecki "Sen" z suity pt. Sekrety
Karol Pietrowski Symfonia D-dur (II)
Saverio Mercadante Koncert e-moll na flet i orkiestrę op. 57
Janusz Bielecki Concertino na flet, orkiestrę smyczkową, fortepian i instrumenty perkusyjne
***
Joseph Haydn
Symfonia D-dur nr 70 (Hob. 1/70)
1. Vivace con brio
2. Specie d’un canone in contrapunto doppio. Andante
3. Allegretto
4. Allegro con brio

Wykonawcy:
ŁUKASZ DŁUGOSZ - flet
SEBASTIAN PERŁOWSKI - dyrygent
ORKIESTRA AKADEMII BEETHOVENOWSKIEJ
MACIEJ NEGREY, ADAM KITKOWSKI - słowo 

WSTĘP WOLNY

Orkiestra Akademii Beethovenowskiej działająca we współpracy ze Stowarzyszeniem im. Ludwiga van Beethovena z prezes Elżbietą Penderecką, serdecznie zaprasza mieszkańców Zakopanego i Podhala do wysłuchania nadzwyczajnego koncertu symfonicznego, który odbędzie się w dniu 11 października 2012 roku o godz. 18.00  w kościele p.w. św. Krzyża przy ul. Zamoyskiego. Koncert jest imprezą towarzyszącą III Międzynarodowemu Forum Górskiemu.

Przed koncertem odbędzie się uroczyste wręczenie nagrody „Przyjaciel Skalnego Podhala”, ufundowanej przez Starostę Tatrzańskiego.

Koncert stanowi część cyklu Jeszcze polska muzyka, prezentującego najbardziej wartościowe, zapomniane utwory polskiej muzyki symfonicznej XVIII i XIX wieku na tle arcydzieł europejskich. Zrębem projektu, w nawiązaniu do tytułu, jest zachowanie polskiego dziedzictwa kulturowego jako wyznacznika kształtowania tożsamości narodowej. W czwartkowym wieczór w Zakopanem wystąpi Łukasz Długosz, najwybitniejszy flecista, wraz  z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Sebastiana Perłowskiego. Artyści wykonają dzieła Pietrowskiego, Bieleckiego, Mercadante i Haydna, z autorskimi komentarzami prof. Macieja Negreya.

Na koncert zapraszamy w imieniu Marszałka Województwa Małopolskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Starosty Powiatu Tatrzańskiego, Burmistrza Zakopanego, Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena oraz Tatrzańskiej Agencji Rozwoju Promocji i Kultury. 

Patronat medialny objęły: POLSKA AGENCJA PRASOWA, POLSKIE RADIO KRAKÓW, TVP KRAKÓW, PORTALE: WATRA, GORAL INFO, PODHALE 24 

Dofinansowano ze środków  Województwa Małopolskiego  oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków Powiatu Tatrzańskiego i Urzędu Miasta Zakopanego.

 

UZUPEŁNIENIE MERYTORYCZNE:

Słowo wstępne Pani Elżbiety Pendereckiej 

Szanowni Państwo, Drodzy Melomani!

Urodzony w 1879 roku w Dębicy, a zmarły w Krakowie w roku 1956 wybitny historyk i muzykolog Józef Reiss napisał książkę pod jakże znaczącym i motywującym (a może i prowokującym) tytułem: Najpiękniejsza ze wszystkich jest muzyka polska. Od roku 2006 Orkiestra Akademii Beethovenowskiej organizuje projekt muzyczno-artystyczny pod równie znaczącym i inspirującym hasłem – Jeszcze Polska Muzyka. Można dopowiedzieć – takie z pewnością są skojarzenia większości osób czytających tę formułę-klucz: Jeszcze Polska Muzyka – nie zginęła… 

Współczesna kultura przypomina róg obfitości: równolegle dzieje się wiele różnorodnych zjawisk, równocześnie dochodzi do głosu wiele kontrastujących z sobą postaw estetycznych. Dlatego szczególnie ważną misją staje się mądre budowanie i wzmacnianie – w tym zróżnicowanym pejzażu – wizerunku rodzimej kultury muzycznej oraz wzbogacanie jej obrazu poprzez przywracanie światu twórców i dzieł zapomnianych lub tych słabo obecnych w kulturowym krwiobiegu, a mogących wnieść do wspólnotowego dziedzictwa kultury nowe jakości i nowe ożywcze konteksty. Wartością nie do przecenienia jest udział w tym projekcie artystów młodych, szczególnie utalentowanych, którzy do żywej tradycji wnoszą nowe twórcze postrzeganie rzeczywistości i nową wrażliwość emocjonalną.   

Pragnę wszystkich gorąco zachęcić do wspólnego odkrywania i tworzenia razem zrewidowanej mapy polskiej kultury muzycznej. Obok tak znanych postaci, ambasadorów polskiej muzyki w świecie – jak Fryderyk Chopin, Karol Szymanowski czy Witold Lutosławski – warto postawić na niej, i to na trwałe, takie nazwiska, jak Ignacy FeliksDobrzyński, Wojciech Sowiński, Franciszek Lessel, Karol Lipiński czy Józef Elsner.    

Niezmiernie cieszę się, że idea wypełniania „białych plam” w polskiej kulturze muzycznej – zrodzona w kręgu młodych artystów z Orkiestry Akademii Beethovenowskiej – znalazła poparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Małopolskiego jak i władz w polskich miastach – muzyka to przecież język uniwersalny, przemawiający i trafiający w sposób bodaj najbardziej naturalny do odbiorcy. 

Jak pisał w artykule Przyszłość kultury (1933) Karol Szymanowski, którego 130. rocznicę urodzin obchodzimy w roku 2012: „I właśnie muzyka, żywioł abstrakcyjny i transcendentny, działając w sposób najbardziej bezpośredni na wrażliwość człowieka, stwarza tę niezrównaną atmosferę, w której prawdy ukryte zdają się stawać oczywiste’’. Niech te słowa staną się mottem dla wszystkich koncertów, odbywających w ramach projektu Jeszcze Polska Muzyka.   

Elżbieta Penderecka
Prezes Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena
Dyrektor Generalny Festiwalu Wielkanocnego im. Ludwiga van Beethovena

 

Nagroda „Przyjaciel Skalnego  Podhala” - słowo Andrzeja Gąsienicy-Makowskiego, starosty tatrzańskiego

Szanowni Państwo, Drodzy Goście

Od wielu stuleci Podhale i Tatry stanowiły kolebkę polskości i dziedzinę przepełnioną  miłością jej mieszkańców do tej Skalnej Ziemi. Od momentu utracenia niepodległości przez Polskę, my Podhalanie zachowaliśmy Ojczyznę w sercu i staliśmy na straży tradycji regionalnej i narodowej. Mieliśmy wiarę i przekonanie, że „jeszcze Polska nie zginęła i nie zginie”. To przekonanie ugruntowali w nas znani artyści, którzy gościli lub mieszkali u podnóża Tatr - Tetmajer, Kasprowicz, Witkiewicz, Sienkiewicz, Szymanowski, Karłowicz, Modrzejewska, Górecki, Brzozowski. Tę wiarę podsycali w nas wielcy Polacy bywający w Tatrach – Paderewski, Curie-Skłodowska, Jan Paweł II.  W Zakopanem i na Podhalu kultura ludowa i kultura narodowa zawsze istniały synergicznie. Stąd jej niepowtarzalność, siła oddziaływania, wielkość. Tu często kiełkowały pomysły, rodziły się dzieła, sławiące Polskę.        

Podhale i Tatry stanowiły i stanowią do dzisiaj miejsce, gdzie spotykają Rodacy z całego kraju i emigranci rozsiani po całym świecie. Ich częsta obecność pod Giewontem jest wymownym świadectwem niezwykłości miejsca, w którym przyszło nam żyć. My to miejsce, góralską dziedzinę, czynimy i piękną i bogatą, byście Państwo zawsze chętnie do nas zawitali.

Niech ta nagroda - „Przyjaciel Podhala” będzie symbolicznym podziękowaniem wszystkim, którzy u nas goszczą, którzy marzą o częstych powrotach na tatrzańskie szczyty i wędrówkach po Skalnej Ziemi. Jesteście Państwo zawsze mile widziani, gdyż jak mówi staropolskie przysłowie, gość
w dom, Bóg w dom”. 

Do symbolicznej nagrody materialnej dołączamy jakże piękną nagrodę duchową, koncert muzyki polskiej w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej z Krakowa w zakopiańskiej świątyni p.w. świętego Krzyża. Jest to kwintesencja  spotkań pod Giewontem – turystyka i sztuka, sacrum i profanum w jednym miejscu i w jednym czasie. To zawsze wszystkich ubogaca. Jest to tradycja, którą warto pielęgnować.

Andrzej Gąsienica-Makowski      
Starosta Tatrzański                                                                                  Poseł na Sejm RP I i II kadencji

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IVOkładka na zeszyt IVLudowe okładka na zeszyt (A5) z czarnego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Wisiorek "Panda"Wisiorek "Panda"Sam miś, szklany Lampwork + szklane koraliki. obw. 53 cm dług. zawieszki 2 cm.
    70 zł

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.