PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Pokaz nagrodzonych filmów z tegorocznych 8 Spotkań z Filmem Górskim

Niedziela, 2 grudnia 2012 r.
Autor: AKS

Pokaz nagrodzonych filmów z tegorocznych 8 Spotkań z Filmem GórskimStowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim serdecznie zaprasza 2 grudnia w godzinach 11.00-16.00 do Kina „Giewont” (ul. Kościuszki 1, Zakopane) na bezpłatny pokaz nagrodzonych filmów z tegorocznych 8 Spotkań z Filmem Górskim.


W ramach pokazów będzie można zobaczyć: „Good Bye Tibet” (Nagroda Burmistrza Miasta Zakopane oraz Nagroda Jury Młodzieżowego), „Wdychając zapach nieba” (Nagroda Dyrektora TPN) oraz „Sztuka Wolności” (Grand Prix). Jako ostatni zostanie pokazany film z 7 SzFG „La vie au bout des doigts”, którego bohaterem jest zmarły 16 listopada tego roku, legendarny francuski wspinacz Patrick Edlinger. 

GOOD BYE TIBET
Reżyser: Maria Blumencron
Produkcja: Jörg Bundschuh, KICK Film GmbH
Niemcy 2010, 90 min

Historia wydarzeń, jakie zaszły na przełęczy położonej w Himalajach na wysokości 6000 metrów, na granicy Tybetu z Nepalem. Dla tysięcy Tybetańczyków przełęcz była bramą do wolności, dla wielu innych stała się śmiertelną pułapką. Bohaterem filmu jest Kelsang Jigme, słynny przewodnik, który pomagał uchodźcom przedostawać się przez góry z Tybetu do Nepalu. Poznamy historię sześciorga dzieci wysłanych na śmiertelnie niebezpieczną przeprawę przez najwyższy łańcuch górski świata. Tę dramatyczną decyzję podjęli ich rodzice, którzy zostali w Tybecie. Jest to opowieść o zniewoleniu i torturach, a zarazem o miłości, która nie zna granic. Historia pokrewnych dusz, która powstawała na przestrzeni wielu lat, a jej bohaterami były dzieci, ich matki, przewodnicy i reżyserka filmu. 

ERHARD LORETAN: WDYCHAJĄC ZAPACH NIEBA
Reżyseria: Benoit Aymon
Produkcja: Radio Télévision Suisse – Emission “Passe-moi les jumelles”
Szwajcaria 2011, 52 min

Erhard Loretan, szwajcarski przewodnik górski, zginął 28 kwietnia 2011 roku, w dniu swoich 52 urodzin podczas wspinaczki z klientem na grani Grünhorn (4043 m), w Alpach Berneńskich. Jako trzeci człowiek na świecie, po Reinholdzie Messnerze i Jerzym Kukuczce, zdobył wszystkie z czternastu ośmiotysięczników. Był jednym z tych wspinaczy, którzy zapisali się na najpiękniejszych kartach historii alpinizmu. Dokument powstał jako hołd dla tego niezwykłego człowieka, pokazanego w całej jego wielkości i kruchości. 

SZTUKA WOLNOŚCI
Reżyseria: Wojtek Słota i Marek Kłosowicz
Produkcja: Instytut Adama Mickiewicza
Polska 2011, 70 min

SZTUKA WOLNOŚCI to jeden z filmów dokumentalnych, tworzących cykl „Przewodnik do Polaków”, zabierający widzów w podróż do źródeł fenomenu współczesnej polskiej wolności i kreatywności. Film szuka odpowiedzi na pytanie, czym był fenomen polskiego himalaizmu w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, gdy w PRL-u wciąż trwał realny socjalizm. Wbrew trudnej ekonomicznej sytuacji w kraju, Polacy organizowali kosztowne wyprawy w Himalaje, ciesząc się opinią najlepszych na świecie himalaistów. Reżyserzy opowiadają o najtrudniejszych polskich wyprawach i najbardziej spektakularnych wejściach na szczyty w Himalajach i Karakorum. Pokazują też istotę himalaizmu: przezwyciężanie słabości własnego ciała i sprawdzian w ekstremalnie trudnych warunkach. To również historia odwagi, solidarności i przedsiębiorczości. Wszak himalaizm to szkoła życia, lekcja przeżycia i sztuka prawdziwej wolności. W swoim filmie Wojtek Słota i Marek Kłosowicz przybliżają postacie wybitnych himalaistów, m. in. Jerzego Kukuczki, Andrzeja Zawady i Wandy Rutkiewicz. 

„LA VIE AU BOUT DES DOIGTS” 
reż. Jean-Paul Jenssen                                                                                                                                        Francja, 1983r, 26 min.

Film „Życie w zasięgu ręki” ("La vie au bout des doigts") zostanie pokazany dzięki uprzejmości Museo Nazionalle della Montagna z Turynu. Bohaterem filmu jest Patrick Edlinger, który był jednym z prekursorów wspinania sportowego w tym kształcie jaki znamy dzisiaj. Był równocześnie jednym z najlepszych wspinaczy swojej generacji. On-sightem pokonywał drogi o trudnościach 7c w czasach kiedy niewielu wspinaczy osiągnęło ten poziom. Jako jeden z pierwszych zaczął prowadzić autorskie drogi o trudnościach 8b+ (Are You Ready). Jako jeden z pierwszych powtórzył najtrudniejszą, wtedy, drogę świata – kontrowersyjną Agincourt 8c Bena Moona. Solował drogi o trudnościach 8a.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1" Obwód - 18 cm. Matriały: Jadeit, Lapis lazuli, Turkus, Aragonit, Koral, Szkło. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • "Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć" - 40 stronnicowy album z fotografiami Grzegorza Gałązki i tekstem Ks. Władysława Mariana Zarębczana. Wydawnictwo MICHALINEUM. My, górale...
    40 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.