PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Pokaz nagrodzonych filmów z tegorocznych 8 Spotkań z Filmem Górskim

Niedziela, 2 grudnia 2012 r.
Autor: AKS

Pokaz nagrodzonych filmów z tegorocznych 8 Spotkań z Filmem GórskimStowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim serdecznie zaprasza 2 grudnia w godzinach 11.00-16.00 do Kina „Giewont” (ul. Kościuszki 1, Zakopane) na bezpłatny pokaz nagrodzonych filmów z tegorocznych 8 Spotkań z Filmem Górskim.


W ramach pokazów będzie można zobaczyć: „Good Bye Tibet” (Nagroda Burmistrza Miasta Zakopane oraz Nagroda Jury Młodzieżowego), „Wdychając zapach nieba” (Nagroda Dyrektora TPN) oraz „Sztuka Wolności” (Grand Prix). Jako ostatni zostanie pokazany film z 7 SzFG „La vie au bout des doigts”, którego bohaterem jest zmarły 16 listopada tego roku, legendarny francuski wspinacz Patrick Edlinger. 

GOOD BYE TIBET
Reżyser: Maria Blumencron
Produkcja: Jörg Bundschuh, KICK Film GmbH
Niemcy 2010, 90 min

Historia wydarzeń, jakie zaszły na przełęczy położonej w Himalajach na wysokości 6000 metrów, na granicy Tybetu z Nepalem. Dla tysięcy Tybetańczyków przełęcz była bramą do wolności, dla wielu innych stała się śmiertelną pułapką. Bohaterem filmu jest Kelsang Jigme, słynny przewodnik, który pomagał uchodźcom przedostawać się przez góry z Tybetu do Nepalu. Poznamy historię sześciorga dzieci wysłanych na śmiertelnie niebezpieczną przeprawę przez najwyższy łańcuch górski świata. Tę dramatyczną decyzję podjęli ich rodzice, którzy zostali w Tybecie. Jest to opowieść o zniewoleniu i torturach, a zarazem o miłości, która nie zna granic. Historia pokrewnych dusz, która powstawała na przestrzeni wielu lat, a jej bohaterami były dzieci, ich matki, przewodnicy i reżyserka filmu. 

ERHARD LORETAN: WDYCHAJĄC ZAPACH NIEBA
Reżyseria: Benoit Aymon
Produkcja: Radio Télévision Suisse – Emission “Passe-moi les jumelles”
Szwajcaria 2011, 52 min

Erhard Loretan, szwajcarski przewodnik górski, zginął 28 kwietnia 2011 roku, w dniu swoich 52 urodzin podczas wspinaczki z klientem na grani Grünhorn (4043 m), w Alpach Berneńskich. Jako trzeci człowiek na świecie, po Reinholdzie Messnerze i Jerzym Kukuczce, zdobył wszystkie z czternastu ośmiotysięczników. Był jednym z tych wspinaczy, którzy zapisali się na najpiękniejszych kartach historii alpinizmu. Dokument powstał jako hołd dla tego niezwykłego człowieka, pokazanego w całej jego wielkości i kruchości. 

SZTUKA WOLNOŚCI
Reżyseria: Wojtek Słota i Marek Kłosowicz
Produkcja: Instytut Adama Mickiewicza
Polska 2011, 70 min

SZTUKA WOLNOŚCI to jeden z filmów dokumentalnych, tworzących cykl „Przewodnik do Polaków”, zabierający widzów w podróż do źródeł fenomenu współczesnej polskiej wolności i kreatywności. Film szuka odpowiedzi na pytanie, czym był fenomen polskiego himalaizmu w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, gdy w PRL-u wciąż trwał realny socjalizm. Wbrew trudnej ekonomicznej sytuacji w kraju, Polacy organizowali kosztowne wyprawy w Himalaje, ciesząc się opinią najlepszych na świecie himalaistów. Reżyserzy opowiadają o najtrudniejszych polskich wyprawach i najbardziej spektakularnych wejściach na szczyty w Himalajach i Karakorum. Pokazują też istotę himalaizmu: przezwyciężanie słabości własnego ciała i sprawdzian w ekstremalnie trudnych warunkach. To również historia odwagi, solidarności i przedsiębiorczości. Wszak himalaizm to szkoła życia, lekcja przeżycia i sztuka prawdziwej wolności. W swoim filmie Wojtek Słota i Marek Kłosowicz przybliżają postacie wybitnych himalaistów, m. in. Jerzego Kukuczki, Andrzeja Zawady i Wandy Rutkiewicz. 

„LA VIE AU BOUT DES DOIGTS” 
reż. Jean-Paul Jenssen                                                                                                                                        Francja, 1983r, 26 min.

Film „Życie w zasięgu ręki” ("La vie au bout des doigts") zostanie pokazany dzięki uprzejmości Museo Nazionalle della Montagna z Turynu. Bohaterem filmu jest Patrick Edlinger, który był jednym z prekursorów wspinania sportowego w tym kształcie jaki znamy dzisiaj. Był równocześnie jednym z najlepszych wspinaczy swojej generacji. On-sightem pokonywał drogi o trudnościach 7c w czasach kiedy niewielu wspinaczy osiągnęło ten poziom. Jako jeden z pierwszych zaczął prowadzić autorskie drogi o trudnościach 8b+ (Are You Ready). Jako jeden z pierwszych powtórzył najtrudniejszą, wtedy, drogę świata – kontrowersyjną Agincourt 8c Bena Moona. Solował drogi o trudnościach 8a.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale" Obwód - 44 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    95 zł
  • Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 4,8 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł
  • Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.