PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

Obrazy na szkle Eweliny Pęksowej w kolekcji Muzeum Tatrzańskiego

Piątek, 11 stycznia 2013 r.
Autor: AKS

Ewelina Pęksowa, Przy studni, 1968 r.Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem zaprasza na wernisaż "Obrazy na szkle Eweliny Pęksowej w kolekcji Muzeum Tatrzańskiego" - 11 stycznia o godz. 18.00 w Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. St. Witkiewicza willa Koliba, Zakopane, ul. Kościeliska 18.


Wśród obrazów prezentowanych na wystawie jedenaście zostało zakupionych w 2012 roku z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawa czynna do 19 maja 2013 r.


Wystawa  OBRAZY NA SZKLE EWELINY PĘKSOWEJ W KOLEKCJI MUZEUM TATRZAŃSKIEGO to prezentacja prac znanej malarki na szkle, zgromadzonych w zbiorach zakopiańskiej placówki na przestrzeni lat 1968–2012.

Ewelina Pęksowa urodziła się i mieszka w Zakopanem. Działalność w dziedzinie malarstwa na szkle rozpoczęła w 1968 r. biorąc udział w konkursie, zorganizowanym przez Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. W swej twórczości świadomie nawiązuje do kanonów ludowej plastyki. W okresie ponad czterdziestu lat artystka prezentowała swe obrazy na 55 wystawach indywidualnych oraz ponad trzystu zbiorowych w Polsce i na świecie. Była nagradzana w licznych konkursach sztuki ludowej. Jej obrazy znajdują się w zbiorach wielu polskich muzeów etnograficznych, a za granicą w muzeach w Hiszpanii, Francji, Niemczech, Szwecji, Szwajcarii i USA, a także w prywatnych kolekcjach w kraju i na świecie. Zdobią też wnętrza kilku kościołów i kaplic. Za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej oraz zasługi w upowszechnianiu kultury była wielokrotnie nagradzana i odznaczana.

Od początku artystycznej drogi Eweliny Pęksowej Muzeum Tatrzańskie sukcesywnie dokumentuje jej twórczość. W ten sposób na przestrzeni 44 lat zebrało kolekcję 77 obrazów, z których większość znajduje się na wystawie w willi Koliba.

Z bogatego repertuaru ikonograficznego prac malarki na wystawie obejrzeć możemy obrazy o tematyce maryjnej, chrystologicznej, przedstawienia świętych, wizerunki zbójników, popularne na Podtatrzu miejsca, pełne nastroju kościółki, sceny prezentujące zajęcia ludności i miejscowy folklor, a także przedstawienia o tematyce historycznej. 

Istotną część tej prezentacji stanowi jedenaście obrazów zakupionych do zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem w 2012 roku, z dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w sposób znaczący wzbogaciły dotychczasową kolekcję.

Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba, filia Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem
Zakopane, ul. Kościeliska 18
od środy do soboty w godz. 9:00-17:00, w niedzielę 9:00-15:00
www.muzeumtatrzanskie.pl 

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Skąpiec”„Skąpiec”Płyta DVD zawiera spektakl „Skąpiec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 23 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    40 zł
  • Aniołek duży IAniołek duży IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    16 zł
  • Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik z kolorowych howlitów / pastylki /  oraz szklanych kwiatków i przekładek. Obwód 50,5 cm
    65 zł

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.