PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

IV Tatrzański Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych „O Złote Kierpce”

13–14 kwietnia 2013 r.
Autor: AKS

IV Tatrzański Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych „O Złote Kierpce”Ponad 500 młodych góralek i górali weźmie udział w tegorocznym IV Tatrzańskim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych „O Złote Kierpce”. Impreza odbędzie się 13 i 14 kwietnia (sobota i niedziela) w zakopiańskim kinie „Sokół”. Prezentacje rozpoczynają się o godzinie 11.00. Wstęp wolny.


W poniedziałek 15 kwietnia w Tatrzańskim Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” o godzinie 17.30 dowiemy się, któremu zespołowi jury pod przewodnictwem etnomuzykolog Aleksandry Szurmiak-Boguckiej przyzna główne trofeum Festiwalu, statuetkę „Złote Kierpce”. 

Do IV Festiwalu zostało zakwalifikowanych 14 dziecięcych zespołów góralskich, które specjalnie na Festiwal przygotowały programy widowiskowo – taneczne ukazujące dawną dziecięcą obyczajowość, gry i zabawy, a także opowiadające o dawnych góralskich zwyczajach czy obrzędach. 

W sobotę na scenie kina „Sokół” zaprezentują się grupy w następującej kolejności prezentujące widowiska:

1. „Małe Harnasie” im. Anieli Gut-Stapińskiej  z Suchego – „Na rowience przy potoku”

2. „Zornica” z Zakopanego - „Honielnicy pośli do bace hrubego”

3. „Mali Marusynianie” z Maluszyny – „Jak to było przy paseniu owiec”

4. „Mali Dzianiszanie” z Dzianisza – „Pod lasem”

5. „Polany” im. St. Nędzy-Kubińca z Kościeliska – „„Jako Zosia zupę warzyła”

6. „Małocichowianie” z Małego Cichego – „Na holi”

7. „Mali Hamernicy” z Krakowa – „Majówka” 

W niedzielę na deskach kina „Sokół” zaprezentują się zespoły prezentując widowiska:

1. „Małe Regle” z Poronina – „Jako to dzieciom przy chałpiy cas mijo”

2. „Mali Witowianie” z Witowa – „Zabawy dzieci przy paseniu na polanie”

3. „Zawaternik” z Leśnicy – Gronia – „Kie kwiotki łąki mojom, dzieci rade brojom”

4. „Siumni” z Chochołowa – „Zielone Świątki”

5. „Jaferniocek” z Ostrowska – „Na kamieńcu” 

6. „Robcusie” z Rabki – Zdroju – „Sami w doma”

7. „Mali Maniowianie” im. ks. Antoniego Siudy z Maniów – „„Zabawy przy pasyniu”  

- Tatrzański Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych „O Złote Kierpce”, nawiązuje w swojej formule do Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. To na tym festiwalu młodzi górale zdobywają sceniczne doświadczenie, które owocuje coraz to wyższym poziomem prezentacji. W przyszłości to oni będą rywalizować o Złotą Ciupagę – mówi pomysłodawca i kierownik artystyczny imprezy Szymon Bafia z TCKiS „Jutrzenka”. 

Również kierownicy zespołów, którzy po występach konsultują swoje osiągnięcia ze specjalistami z dziedziny folkloru podhalańskiego, mogą pogłębiać swoją wiedzę, oraz mogą porównać swoje doświadczenia z innymi kierownikami zespołów.  

Komisja artystyczna wyłoni zdobywców głównych trofeów, statuetek ZŁOTE, SREBRNE I BRĄZOWE KIERPCE. Laureaci otrzymają także nagrody pieniężne i rzeczowe. Jury zakwalifikuje także zespoły do Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju. Laureaci wezmą udział w tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, prezentując przygotowane programy na scenie plenerowej w wiosce Festiwalowej. 

Organizatorem Festiwalu jest Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” wraz z partnerami: Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ, Biurem Promocji Zakopanego oraz Tatrzańska Agencja Rozwoju Promocji i Kultury. Imprezę wsparł finansowo poseł na Sejm Andrzej Gut-Mostowy (PO). Funadatorem nagród rzeczowych jest Tatrzański Park Narodowy. Patronat nad wydarzeniem objął starosta tatrzański Andrzej Gąsienica – Makowski oraz burmistrz Zakopanego Janusz Majcher.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IVOkładka na zeszyt IVLudowe okładka na zeszyt (A5) z czarnego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • Wisiorek "Trójeczka​"Wisiorek "Trójeczka​"Wisiorek z trzema koralikami w groszki. Obwód 76 cm.
    50 zł
  • Torebka filcowa XVITorebka filcowa XVITorebka filcowa z ludowym motywem. Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki. Szerokość ok. 25 cm Wysokość ok. 30 cm Wysokość z rączkami ok. 94 cm Materiał: Filc...
    70 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.