PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

IV Tatrzański Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych „O Złote Kierpce”

13–14 kwietnia 2013 r.
Autor: AKS

IV Tatrzański Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych „O Złote Kierpce”Ponad 500 młodych góralek i górali weźmie udział w tegorocznym IV Tatrzańskim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych „O Złote Kierpce”. Impreza odbędzie się 13 i 14 kwietnia (sobota i niedziela) w zakopiańskim kinie „Sokół”. Prezentacje rozpoczynają się o godzinie 11.00. Wstęp wolny.


W poniedziałek 15 kwietnia w Tatrzańskim Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” o godzinie 17.30 dowiemy się, któremu zespołowi jury pod przewodnictwem etnomuzykolog Aleksandry Szurmiak-Boguckiej przyzna główne trofeum Festiwalu, statuetkę „Złote Kierpce”. 

Do IV Festiwalu zostało zakwalifikowanych 14 dziecięcych zespołów góralskich, które specjalnie na Festiwal przygotowały programy widowiskowo – taneczne ukazujące dawną dziecięcą obyczajowość, gry i zabawy, a także opowiadające o dawnych góralskich zwyczajach czy obrzędach. 

W sobotę na scenie kina „Sokół” zaprezentują się grupy w następującej kolejności prezentujące widowiska:

1. „Małe Harnasie” im. Anieli Gut-Stapińskiej  z Suchego – „Na rowience przy potoku”

2. „Zornica” z Zakopanego - „Honielnicy pośli do bace hrubego”

3. „Mali Marusynianie” z Maluszyny – „Jak to było przy paseniu owiec”

4. „Mali Dzianiszanie” z Dzianisza – „Pod lasem”

5. „Polany” im. St. Nędzy-Kubińca z Kościeliska – „„Jako Zosia zupę warzyła”

6. „Małocichowianie” z Małego Cichego – „Na holi”

7. „Mali Hamernicy” z Krakowa – „Majówka” 

W niedzielę na deskach kina „Sokół” zaprezentują się zespoły prezentując widowiska:

1. „Małe Regle” z Poronina – „Jako to dzieciom przy chałpiy cas mijo”

2. „Mali Witowianie” z Witowa – „Zabawy dzieci przy paseniu na polanie”

3. „Zawaternik” z Leśnicy – Gronia – „Kie kwiotki łąki mojom, dzieci rade brojom”

4. „Siumni” z Chochołowa – „Zielone Świątki”

5. „Jaferniocek” z Ostrowska – „Na kamieńcu” 

6. „Robcusie” z Rabki – Zdroju – „Sami w doma”

7. „Mali Maniowianie” im. ks. Antoniego Siudy z Maniów – „„Zabawy przy pasyniu”  

- Tatrzański Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych „O Złote Kierpce”, nawiązuje w swojej formule do Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. To na tym festiwalu młodzi górale zdobywają sceniczne doświadczenie, które owocuje coraz to wyższym poziomem prezentacji. W przyszłości to oni będą rywalizować o Złotą Ciupagę – mówi pomysłodawca i kierownik artystyczny imprezy Szymon Bafia z TCKiS „Jutrzenka”. 

Również kierownicy zespołów, którzy po występach konsultują swoje osiągnięcia ze specjalistami z dziedziny folkloru podhalańskiego, mogą pogłębiać swoją wiedzę, oraz mogą porównać swoje doświadczenia z innymi kierownikami zespołów.  

Komisja artystyczna wyłoni zdobywców głównych trofeów, statuetek ZŁOTE, SREBRNE I BRĄZOWE KIERPCE. Laureaci otrzymają także nagrody pieniężne i rzeczowe. Jury zakwalifikuje także zespoły do Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju. Laureaci wezmą udział w tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, prezentując przygotowane programy na scenie plenerowej w wiosce Festiwalowej. 

Organizatorem Festiwalu jest Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” wraz z partnerami: Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ, Biurem Promocji Zakopanego oraz Tatrzańska Agencja Rozwoju Promocji i Kultury. Imprezę wsparł finansowo poseł na Sejm Andrzej Gut-Mostowy (PO). Funadatorem nagród rzeczowych jest Tatrzański Park Narodowy. Patronat nad wydarzeniem objął starosta tatrzański Andrzej Gąsienica – Makowski oraz burmistrz Zakopanego Janusz Majcher.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Obraz olejny Folk IIObraz olejny Folk IIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    300 zł
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...
    60 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.