PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

Pumpki, swetry i czapka amundsenka

Środa, 22 stycznia 2014 r.
Autor: Maciej Stasiński

Pumpki, swetry i czapka amundsenkaSerdecznie zapraszamy na kolejny wieczór narciarski z cyklu „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim”. Tym razem motywem przewodnim będzie narciarska moda sprzed prawie 100 lat. Spotkanie pod tytułem „Pumpki, swetry i czapka amundsenka - czyli to i owo o dawnej modzie narciarskiej” rozpocznie się o godz. 18 w środę 22 stycznia 2014 w Dworcu Tatrzańskim, ul. Krupówki 12. Spotkanie poprowadzi Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego. Organizatorem wieczoru jest Dworzec Tatrzański i Muzeum Tatrzańskie.


Wraz z nadejściem każdej kolejnej kalendarzowej zimy trwa narciarski wyścig. Rywalizacja firm. W produkcji nowych modeli nart. Kijków i kasków. Bardziej przylegających kombinezonów. Dotyczy on także jakże barwnego świata narciarskiej mody. Producenci prześcigają się we wprowadzaniu nowych materiałów, wzorów, a nawet kolorów. Dominują ostatnio stroje kolorowe. A dawniej... No cóż, z pewnością było nieco skromniej, ale na pewno z fantazją. Bo przecież my Polacy lubimy fantazję. Także na nartach, a może zwłaszcza na nartach. Ówczesne krajowe zakłady krawieckie produkowały świetne ubiory narciarskie, w przystępnych cenach i dobre gatunkowo. Będziemy mieli okazję spojrzeć na modę narciarską sprzed lat stu, przenieść się na pełne narciarzy ulice Zakopanego lat trzydziestych XX wieku, bo naprawdę jest na co popatrzeć. Z czasem w „zimowej stolicy Polski” popularne stały się czapki norweskie z daszkiem, tzw. „amundsenki” (od nazwiska znanego polarnika norweskiego, zdobywcy bieguna południowego w 1911 r., Roalda Amundsena). O „amundsence” dowiadujemy się z ciekawego opracowania, pod tytułem „Narciarstwo”, autorstwa dr Jabłczyńskiej-Jędrzejowskiej: „Amundsenka” – jest to gruba czapa, używana w czasie specjalnie wietrznej i mroźnej pogody... Musi dość głęboko zachodzić na czoło, dobrze przylegać do uszu i nie spadać, nawet od silnych podmuchów wiatru". Jednometrowy szal dopełniał okrycia szyi narciarza lub narciarki. Na rękach noszono rękawice, wełniane lub brezentowe, a nawet na dłuższych wycieczkach dwie pary. Najbardziej popularne były rękawice tzw. „z jednym palcem”. To tylko fragment barwnej opowieści. Będzie ich znacznie więcej.

Prezentacja multimedialna zabierze nas w magiczny świat drewnianych nart i mody narciarskiej sprzed wieku. Zaprezentujemy modne wtedy trendy w modzie narciarskiej: spodnie „narciarzy”, czapkę „amundsenkę” i „kominiarkę”, rękawice wełniane, popularne „pumpki”, owijacze oraz inne jakże barwne jej elementy. A to wszystko w czarno-białej i sepiowej oprawie zdjęć z archiwum Muzeum Tatrzańskiego.

Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

Zobacz w naszym sklepie:

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.