PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

Pumpki, swetry i czapka amundsenka

Środa, 22 stycznia 2014 r.
Autor: Maciej Stasiński

Pumpki, swetry i czapka amundsenkaSerdecznie zapraszamy na kolejny wieczór narciarski z cyklu „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim”. Tym razem motywem przewodnim będzie narciarska moda sprzed prawie 100 lat. Spotkanie pod tytułem „Pumpki, swetry i czapka amundsenka - czyli to i owo o dawnej modzie narciarskiej” rozpocznie się o godz. 18 w środę 22 stycznia 2014 w Dworcu Tatrzańskim, ul. Krupówki 12. Spotkanie poprowadzi Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego. Organizatorem wieczoru jest Dworzec Tatrzański i Muzeum Tatrzańskie.


Wraz z nadejściem każdej kolejnej kalendarzowej zimy trwa narciarski wyścig. Rywalizacja firm. W produkcji nowych modeli nart. Kijków i kasków. Bardziej przylegających kombinezonów. Dotyczy on także jakże barwnego świata narciarskiej mody. Producenci prześcigają się we wprowadzaniu nowych materiałów, wzorów, a nawet kolorów. Dominują ostatnio stroje kolorowe. A dawniej... No cóż, z pewnością było nieco skromniej, ale na pewno z fantazją. Bo przecież my Polacy lubimy fantazję. Także na nartach, a może zwłaszcza na nartach. Ówczesne krajowe zakłady krawieckie produkowały świetne ubiory narciarskie, w przystępnych cenach i dobre gatunkowo. Będziemy mieli okazję spojrzeć na modę narciarską sprzed lat stu, przenieść się na pełne narciarzy ulice Zakopanego lat trzydziestych XX wieku, bo naprawdę jest na co popatrzeć. Z czasem w „zimowej stolicy Polski” popularne stały się czapki norweskie z daszkiem, tzw. „amundsenki” (od nazwiska znanego polarnika norweskiego, zdobywcy bieguna południowego w 1911 r., Roalda Amundsena). O „amundsence” dowiadujemy się z ciekawego opracowania, pod tytułem „Narciarstwo”, autorstwa dr Jabłczyńskiej-Jędrzejowskiej: „Amundsenka” – jest to gruba czapa, używana w czasie specjalnie wietrznej i mroźnej pogody... Musi dość głęboko zachodzić na czoło, dobrze przylegać do uszu i nie spadać, nawet od silnych podmuchów wiatru". Jednometrowy szal dopełniał okrycia szyi narciarza lub narciarki. Na rękach noszono rękawice, wełniane lub brezentowe, a nawet na dłuższych wycieczkach dwie pary. Najbardziej popularne były rękawice tzw. „z jednym palcem”. To tylko fragment barwnej opowieści. Będzie ich znacznie więcej.

Prezentacja multimedialna zabierze nas w magiczny świat drewnianych nart i mody narciarskiej sprzed wieku. Zaprezentujemy modne wtedy trendy w modzie narciarskiej: spodnie „narciarzy”, czapkę „amundsenkę” i „kominiarkę”, rękawice wełniane, popularne „pumpki”, owijacze oraz inne jakże barwne jej elementy. A to wszystko w czarno-białej i sepiowej oprawie zdjęć z archiwum Muzeum Tatrzańskiego.

Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki" Naszyjnik obwód 47 cm. , Bransoletka obwód 17,5 cm. Materiały: Turkus, Jadeit, Metal, elementy posrebrzane. Biżuteria zaprojektowana...
    145 zł
  • Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    90 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.