PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Jesienne rozmowy nie tylko o depresji IV

Czwartek, 2 października 2014 r.
Autor: Jadwiga Brzosko

Jesienne rozmowy nie tylko o depresji IV2 października 2014 godz. 17.00 - 19.30. Dworzec Tatrzański / ul. Krupówki 12 / Zakopane. Irena Namysłowska oraz Joachim Brzozowski, psychiatra oraz psychoterapeuta, porozmawiają o możliwościach przegonienia depresji i nie tylko z „młodymi gniewnymi” z Zakopanego.


Aby halny nikogo nie zabrał. Zrozumieć halnego.
Dr n. med. Iwona Koszewska – psychiatra, klinicysta. Autorka publikacji naukowych oraz popularnych poradników na temat depresji. Autorka programu zapobiegania depresji i samobójstwom „Aby halny nikogo nie zabrał” w powiecie tatrzańskim.
W krótkim wykładzie przedstawi opracowanie wspólne z pracownikami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie na temat wpływu wiatru halnego na wybrane zachowania ludzkie.

O młodzieży
Prof. dr hab. n. med. Irena Namysłowska – profesor psychiatrii, psychoterapeuta, superwizor Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Wieloletni kierownik Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Instytutu Psychiatrii i Neurologii  w Warszawie oraz konsultant krajowy Ministra Zdrowia w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.  Autorka wielu  publikacji naukowych w tym podręcznika Terapia Rodzin oraz redaktor  akademickiego podręcznika  Psychiatria Dzieci i Młodzieży, oraz wielu  rozdziałów w podręcznikach psychiatrii.  Obecnie kieruje Warszawskim Ośrodkiem Psychoterapii i Psychiatrii w Warszawie.
 
Rozważania nad  tym jaka jest współczesna młodzież są bardzo trudne i kuszą  odwoływaniem  się do stereotypów i medialnych haseł.  Jeśli chcemy się skoncentrować na zmianach jakie dotyczą młodzieży nie możemy  abstrahować od zmian modelu świata jaki ją otacza a zwłaszcza zmian dotyczących nas dorosłych, stanowiących ich rodziny. Niektórzy socjologowie zmiany w modelu świata formułującym się w umyśle młodzieży widzą jako przejście i, od prospołecznych, romantycznych do egoistycznych i pragmatycznych postaw i wreszcie od patriotycznych i religijnych do kosmopolitycznych i ateistycznych wartości.. Jest to jedynie kierunek zmian,  a oba typy postaw i wartości istnieją nadal  równoległe.  Pewna, dająca się zaobserwować polaryzacja naszego społeczeństwa znajduje odbicie w polaryzacji wartości  młodzieży – od „ młodzieży  JPII” do  „zwolenników JKM”. Niektóre badania wskazują na wysoki poziom lęku przed samotnością wśród młodzieży.  Obawy te dotyczyły co drugiego młodego człowieka i były częstsze wśród dziewcząt niż chłopców. Z  pewnością w dyskusji o młodzieży nie można pominąć tego co jest nowe a  mianowicie udziału telefonów komórkowych, internetu, gier komputerowych w ich życiu, które wpływają na sposób komunikowania się . Nowe badania pokazują jak te  środki wpływają na mózg człowieka.  I jest to wpływ nie tak niekorzystny jak się  powierzchownie, choć powszechnie  sądzi. Choć z pewnością dzięki tym nowym sposobom komunikowania się powstaje nowy język z tendencją do skrótów i uproszczeń, którego choć z trudem musimy się uczyć.  Myślę, że o tym wszystkim warto dyskutować, także tu w Zakopanym. Jedno co jest pewne- to  właśnie dzisiejsza młodzież będzie już niedługo tworzyć   świat nas otaczający.

Poprzez nowe technologie do swojego wnętrza
Mgr Joachim Brzozowski – psychoterapeuta, coach.
Przedstawi prezentację – niespodziankę.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bańka choinkowa IIBańka choinkowa IIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł
  • Spinka góralska VIISpinka góralska VIIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...
    60 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.