PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Jesienne rozmowy nie tylko o depresji IV

Czwartek, 2 października 2014 r.
Autor: Jadwiga Brzosko

Jesienne rozmowy nie tylko o depresji IV2 października 2014 godz. 17.00 - 19.30. Dworzec Tatrzański / ul. Krupówki 12 / Zakopane. Irena Namysłowska oraz Joachim Brzozowski, psychiatra oraz psychoterapeuta, porozmawiają o możliwościach przegonienia depresji i nie tylko z „młodymi gniewnymi” z Zakopanego.


Aby halny nikogo nie zabrał. Zrozumieć halnego.
Dr n. med. Iwona Koszewska – psychiatra, klinicysta. Autorka publikacji naukowych oraz popularnych poradników na temat depresji. Autorka programu zapobiegania depresji i samobójstwom „Aby halny nikogo nie zabrał” w powiecie tatrzańskim.
W krótkim wykładzie przedstawi opracowanie wspólne z pracownikami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie na temat wpływu wiatru halnego na wybrane zachowania ludzkie.

O młodzieży
Prof. dr hab. n. med. Irena Namysłowska – profesor psychiatrii, psychoterapeuta, superwizor Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Wieloletni kierownik Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Instytutu Psychiatrii i Neurologii  w Warszawie oraz konsultant krajowy Ministra Zdrowia w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.  Autorka wielu  publikacji naukowych w tym podręcznika Terapia Rodzin oraz redaktor  akademickiego podręcznika  Psychiatria Dzieci i Młodzieży, oraz wielu  rozdziałów w podręcznikach psychiatrii.  Obecnie kieruje Warszawskim Ośrodkiem Psychoterapii i Psychiatrii w Warszawie.
 
Rozważania nad  tym jaka jest współczesna młodzież są bardzo trudne i kuszą  odwoływaniem  się do stereotypów i medialnych haseł.  Jeśli chcemy się skoncentrować na zmianach jakie dotyczą młodzieży nie możemy  abstrahować od zmian modelu świata jaki ją otacza a zwłaszcza zmian dotyczących nas dorosłych, stanowiących ich rodziny. Niektórzy socjologowie zmiany w modelu świata formułującym się w umyśle młodzieży widzą jako przejście i, od prospołecznych, romantycznych do egoistycznych i pragmatycznych postaw i wreszcie od patriotycznych i religijnych do kosmopolitycznych i ateistycznych wartości.. Jest to jedynie kierunek zmian,  a oba typy postaw i wartości istnieją nadal  równoległe.  Pewna, dająca się zaobserwować polaryzacja naszego społeczeństwa znajduje odbicie w polaryzacji wartości  młodzieży – od „ młodzieży  JPII” do  „zwolenników JKM”. Niektóre badania wskazują na wysoki poziom lęku przed samotnością wśród młodzieży.  Obawy te dotyczyły co drugiego młodego człowieka i były częstsze wśród dziewcząt niż chłopców. Z  pewnością w dyskusji o młodzieży nie można pominąć tego co jest nowe a  mianowicie udziału telefonów komórkowych, internetu, gier komputerowych w ich życiu, które wpływają na sposób komunikowania się . Nowe badania pokazują jak te  środki wpływają na mózg człowieka.  I jest to wpływ nie tak niekorzystny jak się  powierzchownie, choć powszechnie  sądzi. Choć z pewnością dzięki tym nowym sposobom komunikowania się powstaje nowy język z tendencją do skrótów i uproszczeń, którego choć z trudem musimy się uczyć.  Myślę, że o tym wszystkim warto dyskutować, także tu w Zakopanym. Jedno co jest pewne- to  właśnie dzisiejsza młodzież będzie już niedługo tworzyć   świat nas otaczający.

Poprzez nowe technologie do swojego wnętrza
Mgr Joachim Brzozowski – psychoterapeuta, coach.
Przedstawi prezentację – niespodziankę.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza" Obwód 47 cm. Materiały: Turkus (duże owale i kule), Stare szkło weneckie, Piryt, Hematyt, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    175 zł
  • Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik dla dziewczynek ze nieregularnego kwarcu różowego oraz koralików vintage - Lampwork / szklane ozdobne. Obwód 46 cm. 
    50 zł
  • Spinka góralska VIIISpinka góralska VIIIMetalowa, mała spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem Szarotki w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    140 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.