PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

132. urodziny Karola Szymanowskiego

Piątek, 3 października 2014 r.
Autor: Agnieszka Gąsienica-Giewont

132. urodziny Karola SzymanowskiegoMuzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie zaprasza na KONCERT 132. urodziny Karola Szymanowskiego. Edyta Piasecka - sopran, Mariola Cieniawa - fortepian. Piątek, 3 października 2014, 18.00.


Edyta PIASECKA-DURLAK jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie. Już na studiach zadebiutowała w Operze Krakowskiej. W 1997 roku zajęła I miejsce na „Kursie Mistrzowskim dla Śpiewaków Operowych” w Krakowie, a  rok później otrzymała nagrodę specjalną dla najlepszego głosu żeńskiego, co zaowocowało jej udziałem w koncertach z cyklu „Promocja Polskich Talentów” w Austrii. Od 1999 solistka Opery Krakowskiej; w 2003 zadebiutowała w Teatrze Wielkim w War-szawie. Rok 2005 przyniósł udział w prestiżowym „Festival delle Nazioni w Citta di Castello” we Włoszech, a także zapoczątkował wieloletnią współpracę z dyrektorem B. Kaczyńskim w ramach Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy. W 2008 artystka otrzymała nagrodę im. A. Hiolskiego. Śpiewaczka brała udział w wielu kursach mistrzowskich, współpracowała z  wiodącymi polskimi dyrygentami, występowała na scenach oper polskich i zagranicznych, koncertowała w wielu filharmoniach, uczestniczyła też w licznych prestiżowych festiwalach krajowych i zagranicznych; koncertowała w Belgii, Holandii, Niemczech, USA, Danii, Kuwejcie i we Włoszech.

Mariola CIENIAWA-PUCHAŁA ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu prof. Tadeusza Żmudzińskiego. W roku 1990 została laureatką II nagrody w V Między-narodowym Konkursie im. F. Chopina w Palmie na Majorce, rok później zajęła III miejsce w Konkursie Chopinowskim w Kolonii. Występowała na wielu polskich i międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in. w Neapolu, Dusznikach, Mariańskich Łaźniach, Turynie, Pjongjangu oraz w Międzynarodowym Maratonie Pianistycznym Madryt-Bilbao. Koncertowała w Austrii, Niemczech, Belgii, Hiszpanii, Norwegii, Finlandii, Szwecji, Korei Północnej, USA, Czechach, we Włoszech i na Węgrzech. Prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 2002 roku jest Dyrektorem Artystycznym Letniego Festiwalu Muzycznego w Krynicy-Zdroju. W 2008 nagrała płytę Danza Iberica, wydaną przez Grupę Twórczą Castello. W 2012 została matką chrzestną pociągu Nikifor, kursującego do Krynicy. We  wrześniu 2014 otrzymała tytuł naukowy Profesora Sztuk Muzycznych.

Małgorzata Janicka-Słysz – słowo o muzyce 

W programie:

Fryderyk Chopin (1810-1849)
Nokturn cis-moll op.posth (Lento con gran espressione)

Karol Szymanowski (1882-1937)
Z Sześciu pieśni do słów Kazimierza Tetmajera op. 2:
Daleko został cały świat
We mgłach

Fryderyk Chopin, Walc cis-moll op. 64 nr 2

Stanisław Moniuszko  (1819-1872)
Recytatyw i  romans Neali z II aktu opery Paria
Recytatyw i aria Hanny z IV aktu opery Straszny Dwór

Karol Szymanowski  
Błazen Tantris  z cyklu Maski. Trzy utwory na fortepian  op. 34

Piotr Perkowski (1901-1990)
Uty japońskie:
Szu, szu
Modły słałem z głębi duszy
O jakże dłuży mi się czas
Biedny domek
Spójrz, już kwitną astry białe

Karol Szymanowski, 2 Mazurki op. 50:  nr  1  i  13

Vincenzo Bellini (1801-1835)
Casta Diva – cavatina z I aktu opery Norma


Zapraszamy na kolejne koncerty w „Atmie” w roku 2014 – o godz. 18.00.

● 20 listopada 2014 – czwartek

Podróże po sonosferze (III):
L. van Beethoven, A. Panufnik  (w 100-lecie urodzin) 

Cracovia Trio:
Wiesław Kwaśny – skrzypce
Julian Tryczyński – wiolonczela
Jerzy Tosik-Warszawiak – fortepian 

● 11 grudnia 2014 – czwartek

Podróże po sonosferze (IV): 
J. S. Bach, F. Chopin, K. Szymanowski

Krzysztof Sadłowski – wiolonczela
Piotr Kosiński – fortepian

Wstęp na wszystkie koncerty wolny. Zapraszamy!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł
  • Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.