PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

DZIEŃ PATRONA MUZEUM TATRZAŃSKIEGO

Wtorek, 4 listopada 2014 r.
Autor: Maciej Stasiński

DZIEŃ PATRONA MUZEUM TATRZAŃSKIEGOMuzeum Tatrzańskie i Towarzystwo Muzeum Tatrzańskiego serdecznie zapraszają 4 listopada 2014 roku (wtorek) na DZIEŃ PATRONA MUZEUM TATRZAŃSKIEGO DOKTORA TYTUSA CHAŁUBIŃSKIEGO. Dokładnie tego dnia przypada 125. rocznica śmierci naszego Patrona. Na spotkaniu w gmachu głównym Muzeum będziemy mieli przyjemność spotkać się z Rodziną Tytusa Chałubińskiego oraz obejrzeć m. in. mchy z kolekcji Chałubińskiego, które pokazywane są z przyczyn konserwatorskich niezmiernie rzadko.


PROGRAM DNIA PATRONA
- godz. 16.00 Msza Święta za Tytusa Chałubińskiego w Starym Kościele przy ul. Kościeliskiej
- złożenie kwiatów na grobie Tytusa Chałubińskiego na Cmentarzu  Zasłużonych na Pęksowym Brzysku
- przejście do gmachu głównego Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10
- słowo wstępne
- 17.30 referaty Kingi Chałubińskiej oraz Barbary Mogilnickiej-Izdebskiej
- 18.30 Film „Tytus Chałubiński”
- zwiedzanie okolicznościowej wystawy
- poczęstunek ufundowany przez Restaurację „Gazdówka”

Dnia 4 listopada 2014 roku przypada 125. rocznica śmierci Tytusa Chałubińskiego, patrona Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Ideę Muzeum zainicjował w 1887 roku Adolf Scholtze wraz z grupą uczniów i znajomych Tytusa Chałubińskiego. W 1888 r. powołano Towarzystwo Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Następnego roku w lipcu otwarto wystawę, a na wstępnej karcie pierwszej „Księgi wizyt” Muzeum wpisał się sam sędziwy już patron Muzeum Tatrzańskiego. Umieścił on tam sentencję – „Prawdą i pracą”, której był wierny przez całe swoje życie. Tytus Chałubiński przed swoją śmiercią w 1889 roku zdołał przekazać do muzeum własne zbiory mchów tatrzańskich, zielnik roślin „jawnokwiatowych” oraz eksponaty mineralogiczne.

Tytus Chałubiński był znaną postacią zarówno w Warszawie jak i wśród Polaków ze wszystkich zaborów. Od 1873 roku przyjeżdżał pod Tatry corocznie, a w 1887 roku osiadł tu na stałe. W tym czasie angażował się w wiele różnorodnych działań w Zakopanem. W 1873 roku pomógł stłumić epidemię cholery, propagował walory klimatyczne Zakopanego i przyczynił się do uznania Zakopanego za stację klimatyczną, był jednym z założycieli Szkoły Snycerskiej, pomagał przy powstawaniu Szkoły Koronkarskiej, założył dla górali kasę pożyczkową, zabiegał o podniesienie rolnictwa, był jednym z założycieli Towarzystwa Tatrzańskiego. Najlepiej jego ówczesną działalność streścił Stanisław Witkiewicz: „Nie ma zresztą w Zakopanem takiej dobrej sprawy, która by nie była przez niego zapoczątkowana lub przeprowadzona”.

Przebywając w Zakopanem Tytus Chałubiński penetrował intensywnie Tatry zbierając przy okazji rośliny, szczególnie mchy oraz minerały i skały tatrzańskie. Był on chyba we wszystkich wówczas zwiedzanych przez turystów miejscach w Tatrach, a także odkrywał nowe drogi, jak na przykład z przewodnikiem Jędrzejem Walą młodszym w 1880 roku wejście na Lodowy Szczyt wprost od strony południowo-wschodniej, czy też jako pierwszy turysta przechodził kłusowniczymi ścieżkami na przykład przez Kozią Przełęcz. Swym przykładem pociągnął innych do uprawiania turystyki w Tatrach, a u jego boku  w trakcie wypraw szkoliło się wielu górali na dobrych przewodników. Chałubiński stał się na tyle popularny nie tylko wśród ludności góralskiej, ale w całej Polsce, że nazywano go „królem Tatr”.

Po śmierci Tytusa Chałubińskiego bardzo ważną rolę w życiu Muzeum oraz społeczności zakopiańskiej odegrali jego potomkowie. Zarówno syn Ludwik jak i córka Jadwiga po mężu Surzycka przekazywali wielokrotnie pamiątki po ojcu wraz z jego bezcennym księgozbiorem lub w inny sposób wspierali działalność naszej instytucji. Wspólnie ofiarowali parcelę pod budowę pierwszego budynku Muzeum. Również w następnych pokoleniach znajduje się wiele postaci związanych z Zakopanem, Towarzystwem Muzeum Tatrzańskiego oraz samym Muzeum.

Doceniając rolę Chałubińskiego, przy swoim Zakładzie Wodoleczniczym, wystawił mu pomnik dr Andrzej Chramiec. Było to kamienne popiersie wykonane przez Wojciecha Korpala w 1901 roku. Pomnik ten został odrestaurowany w 2006 roku dzięki staraniom Fundacji Pokolenia-Pokoleniom.

Najbardziej znany pomnik Tytusa Chałubińskiego znajduje się u zbiegu ulic Chałubińskiego i Zamoyskiego. Odsłonięto go 15 sierpnia 1903 r. z inicjatywy Związku Przyjaciół Zakopanego. Pomnik zaprojektował Stanisław Witkiewicz, a wykonał Jan Nalborczyk. Jego gipsowy odlew znajduje się w holu gmachu głównego Muzeum Tatrzańskiego. Pomnik ten często jest nieprawidłowo nazywany „pomnikiem Chałubińskiego i Sabały”, „Sabały i Chałubińskiego” lub wręcz „pomnikiem Sabały”. Tego rodzaju sformułowania obligują nas do stałego przypominania postaci naszego Patrona oraz jego dokonań.

W dniu 4 listopada w dzień śmierci Tytusa Chałubińskiego zapraszamy wszystkich na spotkanie. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 16.00 Mszą Świętą w Starym Kościółku. Skąd wszyscy zgromadzeni zaproszeni są na spotkanie z rodziną Patrona oraz pokaz filmu z serii Zdobywcy Karpat: Tytus Chałubiński. Spotkanie z rodziną Patrona Muzeum Tatrzańskiego odbędzie się w gmachu głównym Muzeum. Prof. Kinga Chałubińska i Pani Barbara Izdebska zaprezentują własne spojrzenie na historię rodziny Chałubińskich i jej dorobek. Pokaz filmu Tytus Chałubiński przybliży nam postać tego wybitnego lekarza, społecznika, a przede wszystkim człowieka o wielkim sercu. Będzie też rzadka okazja do obejrzenia na wystawie wybranych pamiątek i zbiorów Tytusa Chałubińskiego, świadczących o jego ogromnej wiedzy i pasji badacza przyrody tatrzańskiej.
Serdecznie zapraszamy!

Włodzimierz Cichocki, kierownik Działu Przyrodniczego Muzeum Tatrzańskiego

Dzień Patrona Muzeum Tatrzańskiego Doktora Tytusa Chałubińskiego jest wydarzeniem związanym z jubileuszem  125-lecia otwarcia Muzeum Tatrzańskiego. Jubileusz objęty został honorowym patronatem przez Janusza Majchra, Burmistrza Miasta Zakopane.

Poczęstunek ufundowany przez Restaurację „Gazdówka”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży VAniołek duży VAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IIISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IIILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - łącznie ponad 350 osób znalazło się w najnowszym słowniku biograficznym "Podhalanie". Słownik...
    90 zł
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    350 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.