PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

Podhalański Adwent 1914 Szkice z czasów Wielkiej Wojny

Czwartek, 20 listopada 2014 r.
Autor: PTH NT

Podhalański Adwent 1914 Szkice z czasów Wielkiej WojnyMuzeum Tatrzańskie w Zakopanem, Forum Małopolskich Oddziałów Polskiego Towarzystwa Historycznego, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu, Towarzystwo Muzeum Tatrzańskiego serdecznie zapraszają na promocję książki Wacława Polakiewicza Podhalański Adwent 1914 Szkice z czasów Wielkiej Wojny. Początek spotkania 20 listopada (czwartek) godz. 17.30 w Willi Koliba ul. Kościeliska 18 w Zakopanem.


„Podhalański Adwent 1914”  najnowsza publikacja

Polskiego Towarzystwa Historycznego

Z okazji przypadające w bieżącym roku okrągłej 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej na rynku księgarskim ukazało się szereg interesujących pozycji omawiających te dramatyczne wydarzenia.  Jakkolwiek wiele z nich to prace syntetyczne, to powstały  również opracowania przybliżające szczegółowo przebieg najważniejszych bitew rozgrywanych zarówno na zachodnim jak i na wschodnim froncie. Nie inaczej jest w Polsce, gdzie wielu historyków podjęło się tej tematyki. W ten nurt zarówno wydawniczy jaki i popularyzatorski włączyło się również Polskie Towarzystwo Historyczne, które od początku roku realizuje swój autorski projekt edukacyjny pn. „Wielka Wojna w Małopolsce – pamięć i tożsamość”. Obok licznych i różnorodnych działań: konkursów,  gier miejskich, sesji i sympozjów naukowych, gier planszowych, wystaw czasowych, pikników, skierowanych do dzieci, młodzieży tudzież studentów regionalistów i miłośników historii, przygotowało publikację  popularnonaukową.  Jest to książka Wacława Polakiewicza pt. „Podhalański Adwent. Szkice z czasów Wielkiej Wojny”. Jej premiera odbyła się 11 listopada 2014 r. w Dniu Święta Niepodległości w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej.

W listopadzie br. Polskie Towarzystwo Historyczne wraz z Muzeum Tatrzańskim i Bursą Gimnazjalną zaplanowało  na Podhalu cykl spotkań z autorem oraz prezentację książki czytelnikom i miłośnikom dziejów Wielkiej Wojny. Pierwsze z nich odbędzie się w  najbliższy czwartek 20 listopada 2014 r. o godz. 17.30 w Willi Koliba w Zakopanem we współpracy z Muzeum Tatrzańskim i Towarzystwem Muzeum Tatrzańskiego. Drugie spotkanie będzie miało miejsce  w piątek 28 listopada o godz. 18.00 w Bursie Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego w Nowym Targu. Już dzis serdecznie zapraszamy.

Autorem publikacji „Podhalański Adwent 1914. Szkice z czasów Wielkiej Wojny”  jest Wacław Polakiewicz znany, ceniony w środowisku historyk, muzeolog mieszkający w Zakopanem. Przez szeregu lat był pracownikiem naukowym Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, w którym pełnił m.in. funkcję Kierownika Działu Historycznego. Jest pomysłodawcą i realizatorem szeregu scenariuszy wystaw historycznych, artystycznych oraz prac naukowych i popularnonaukowych głównie o aspekcie kulturowym i niepodległościowym. W ostatnich latach zajmował się również tematyką związaną z I wojną światową.

Książka „Podhalański Adwent 1914. Szkice z czasów Wielkiej Wojny”, to praca wyjątkowa, bowiem jej autor nie ograniczył się, jak wielu jego młodszych kolegów historyków i publicystów do prostego przedstawienia faktów i odtworzenia mniej znanych epizodów ówczesnych walk z dokładnością fascynującą badaczy, lecz męcząca dla zwykłych zjadaczy chleba. W przeciwieństwie do nich stworzył ciekawy, refleksyjny esej popularnonaukowy możliwy do strawienia dla każdego, kto choć trochę interesuje się historią. Jego głównym celem nie jest bowiem odtworzenie wydarzeń z perspektywy ponadczasowego i niezaangażowanego obserwatora, lecz przede wszystkim odtworzenie duchowej i intelektualnej atmosfery panującej wśród specyficznego środowiska ówczesnych mieszkańców i rezydentów Zakopanego i Podhala – stanowiących przed pierwszo wojenną, nie tylko autonomicznej Galicji, ale też i całego podzielonego narodu. Całe to środowisko żyjące tradycjami i doświadczeniami ostatniego wielkiego powstania z1863 roku znalazło się, bowiem w 1914 roku w sytuacji, która choć przez nich upragniona i oczekiwana („wielka wojna o wolność ludów” mogąca przynieść odrodzeni Polski) zaskoczyła ich jednak gwałtownym rozwodem wypadków i poddała je najcięższemu egzaminowi – natychmiastowemu przekuciu deklaracji patriotycznych w rzeczywisty czyn.

Publikacja Wacława Polakiewicza składa się zasadniczo z trzech części, które recenzent dr Wiesław Bator z uniwersytetu Jagiellońskiego scharakteryzował w następujący sposób:

„Część I (W nadziei, smutku i trwodze), w której autor najbardziej zbliżył się do swego zamiaru twórczego charakteryzuje kulturalna, duchową i polityczną rolę Zakopanego i Podhala w przededniu wojny, mobilizacje organizacji niepodległościowych, pierwsze reakcje na wybuch konfliktu i reakcje owego specyficznego środowiska zgromadzonego na Podhalu na pierwsze wiadomości o powodzeniach i porażkach armii C. I k. oraz polskich formacji ochotniczych w pierwszych miesiącach wojny.

Walki toczą się wtedy w rejonach dość odległych, a podstawom źródłem informacji o ich przebiegu są dla mieszkańców rejonu komunikaty wojenne, doniesienia prasowe i rzadko dochodząca prywatna korespondencja z uczestnikami walk (rozdział 1. „Leci liście z drzewa”). Sytuacja zmienia się dramatycznie w listopadzie1914 roku (rozdział 2. „Śmiertelny kontredans”). Front wschodni zbliża się szybko i dr antycznie do rejonu Podhala, tereny „Polskiego Piemontu” kurczą się dramatycznie, a miejscowa społeczność doświadcza bezpośrednio pierwszych uciążliwości przebywania w strefę frontowej i przyfrontowej i zaczyna sobie zdawać sprawę z realności bezpośredniego zagrożenia. Stawka boju staja się już nie tylko marzenia, ale i własne życie i mienie. Relacja faktograficzna autora dotycząca wydarzeń na froncie staje się dokładniejsza, a jego perspektywa obserwacji staje się podwójna. Obok wspomnianego śledzenia wydarzeń oczyma kulturalnej elity Zakopanego – pojawia się u autora po raz pierwszy inne ogarniecie tematu – z pozycji dowódców śledzących nad mapami postępy wojsk nieprzyjacielskich i projektujących ruchy wojsk własnych.

Natomiast w rozdziale 3 (Adwent niewiadomego jutra) autor powraca do pierwotnej perspektywy – opisu wydarzeń, nastrojów i planów opisywanego środowiska w okresie największego nasilenia ofensywy rosyjskiej.

Cześć II (Bitwa pod Limanową), na która składają się trzy rozdziały jest w gruncie rzeczy pierwotna wersja tekstu, który rozwinięty przez autora został wydany jako osobna pozycja w wydawnictwie Bellona i dzieli jej wszystkie zalety i wady. Trzeba jednak zauważyć, ze i w tym wypadku obok typowej narracji militarnej dokonanej z pozycji spoglądającego z góry obserwatora, autor nie rezygnuje całkowicie ze swego pierwotnego zamysłu i dlatego uzupełnia go spojrzenie z perspektywy niepodległościowych środowisk zakopiańskich. Kl. Obie relacje przeplatają się i uzupełniają wzajemnie niewątpliwie uatrakcyjniając tekst, lecz jednocześnie utrudniając jego odbiór przez zawodowego historyka.

Cześć III składająca się dwóch rozdziałów (7. Tęsknić i oczekiwać i 8. Rozmyślać wśród krzyży i mogił) jest najbardziej refleksyjna i osobista. Rozdział 7. To swoiste pokłosie walk jesienno zimowych udokumentowane relacjami uczestników zdarzeń, natomiast 8- to osobiste refleksje autora i rezultat jego wieloletnich przemyśleń na temat bliższych i dalszych skutków opisywanych zdarzeń i ich dziejowej wagi. (…)”

Redaktorem naukowym publikacji jest Robert Kowalski prezes oddziału PTH w Nowym Targu.  Dokonał on także doboru fotografii, map i schematów a ponadto był odpowiedzialny za stronę edytorską książki. Publikacja jest starannie wydana w twardej kolorowej okładce. Jej objętość wynosi 232 strony, na których znalazło się szereg archiwalnych, niejednokrotnie dotychczas niepublikowanych fotografii, szczegółowych map obrazujących przebieg m.in. bitwy pod Limanową, planów i schematów organizacyjnych. Całość dopełniają grafiki Ludwiga Kocha znanego i cenionego austriackiego malarza, które zostały umieszczone na początku każdej z trzech części książki.

Publikacja ukazał się nakładem Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Limanowej. Jej wydanie było możliwe dzięki finansowemu wsparciu Województwa Małopolskiego, Urzędu Miasta Limanowa, Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej oraz Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1" Obwód - 18 cm. Matriały: Jadeit, Lapis lazuli, Turkus, Aragonit, Koral, Szkło. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Spinka góralska VIIISpinka góralska VIIIMetalowa, mała spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem Szarotki w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    140 zł
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...
    60 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.