PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Trio Cracovia

Czwartek, 20 listopada 2014 r.
Autor: Agnieszka Gąsienica-Giewont

Trio CracoviaMuzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie Koncert Tria Cracovia Wiesław Kwaśny – skrzypce, Julian Tryczyński – wiolonczela, Szymon Nehring (gościnnie) – fortepian czwartek, 20 listopada 2014; godz. 18:00.


Trio „Cracovia” powstało w 1996 roku, a założyło je trzech przyjaciół: skrzypek Krzysztof Śmietana, wiolonczelista Julian Tryczyński i pianista Jerzy Jacek Tosik-Warszawiak. Wszyscy oni urodzili się w Krakowie i tutaj ukończyli studia w Akademii Muzycznej na początku lat 70.

W 1996 roku Krzysztof Śmietana mieszkał w Londynie i był profesorem w Guilthall School of Music and Drama, Julian Tryczyński mieszkał w Winchester w USA i był profesorem na tamtejszym Uniwersytecie, a Jacek Tosik-Warszawiak mieszkał w Islandii i pracował w szkole muzycznej w Borgarnes.

Pomysł założenia zespołu zakładał kontynuację tradycji znanego na całym świecie w latach 60. i 70. Tria Krakowskiego. Z pierwszymi koncertami trio wystąpiło w 1997 roku. Ma w swoim dorobku koncertowym występy w Polsce, Anglii, Niemczech i Kanadzie, a także trasy koncertowe w USA (1997, 1999, 2001, 2004), Islandii (2000, 2002, 2005) i Brazylii (2007, 2010) oraz udział w festiwalach muzycznych w Polsce, USA i Brazylii.

Dorobek płytowy obejmuje 5 płyt CD z 13 triami, od klasyki do muzyki współczesnej. Jedna z płyt otrzymała nominację do prestiżowej Nagrody Muzycznej „Fryderyk”. Koncerty Tria „Cracovia“ spotykały się zawsze z owacyjnym przyjęciem publiczności i entuzjazmem krytyki.

Obecnie zespół występuje z nowym skrzypkiem Wiesławem Kwaśnym, który jest profesorem tytularnym w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Trio Cracovia:
Wiesław Kwaśny – skrzypce
Julian Tryczyński – wiolonczela
Szymon Nehring (gościnnie) – fortepian

Małgorzata Janicka-Słysz
słowo o muzyce i prowadzenie koncertu

W programie:

Anton Areński (1861-1906)
Trio fortepianowe d-moll op. 32
I  Allegro moderato
II  Scherzo – Allegro molto
III  Elegia – Adagio
IV  Finale – Allegro non troppo


Andrzej Panufnik (1914-1991)
Trio fortepianowe (1934)
I  Poco Adagio – Allegro – Poco Adagio
II  Largo
III  Presto


Wiesław KWAŚNY – ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie skrzypiec prof. E. Umińskiej. Stypendysta Yale School of Music (USA). Zdobył V nagrodę oraz specjalną nagrodę H. Szerynga za najlepsze wykonanie utworu J.S. Bacha w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Lizbonie. Laureat III nagrody w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Neapolu, II nagrody w Konkursie North Carolina Symphony oraz I nagrody w Konkursie im. G.B. Dealy w Dallas (USA). Dokonał licznych nagrań dla PR i TV, a także nagrań płytowych. Był koncertmistrzem Orkiestry PR i TV w Krakowie, solistą i członkiem zespołu Polskiej Orkiestry Kameralnej J. Maksymiuka, solistą i koncertmistrzem orkiestry Sinfonia Varsovia; współpracował z orkiestrą kameralną Capella Bydgostiensis. Obecnie koncertmistrz Filharmonii Krakowskiej. W ciągu 20 lat dał ponad 1200 koncertów na wszystkich kontynentach, w największych i najbardziej prestiżowych salach koncertowych, z wybitnymi dyrygentami i instrumentalistami (Y. Menuhin, M. Rostropowicz, J. Frantz, F.P. Zimmermann, P. Schreier). Koncertuje również jako altowiolista. Jest profesorem Akademii Muzycznej w Krakowie.

Julian TRYCZYŃSKI – wiolonczelista, absolwent PWSM w Krakowie. Studia podyplomowe odbywał w Yale University (USA), jednocześnie pracując jako asystent A. Parisota. Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki (studia w Konserwatorium Moskiewskim). Brał udział w kursach mistrzowskich z udziałem J. Starkera, M. Rostropowicza, S. Goldberga oraz Kwartetów Juillarda i Tokio. Jest laureatem Konkursu Wiolonczelowego im. D. Danczowskiego w Poznaniu (1974) oraz II nagrody w Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym A. Parisota w Brazylii (1978). Przez 10 lat był członkiem Kwartetu Smyczkowego „Vaghy”, z którym koncertował w Ameryce Płn. i w Europie. Występował jako solista i kameralista, a także z orkiestrami (USA, Kanada, Brazylia, Belgia, Japonia). Prowadzi klasę wiolonczeli i kameralną na Uniwersytecie Shenandoah w USA. Jest wykładowcą licznych kursów mistrzowskich (m.in. w Tokyo College of Music). Obecnie występuje w Trio „Cracovia”. Dokonał nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia (Koncert podwójny J. Brahmsa oraz Shelomo A. Blocha).

Szymon NEHRING urodził się w Krakowie w roku 1995. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku lat pięciu. Przez 11 lat uczył się w klasie fortepianu mgr Olgi Łazarskiej. Obecnie jest studentem drugiego roku w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, w klasie prof. Stefana Wojtasa. Do jego najważniejszych osiągnięć artystycznych należą: I nagroda oraz nagroda za najlepsze wykonanie utworu kompozytora węgierskiego w III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Chopin + …” w Budapeszcie (2010), III nagroda w Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Pianistów „Krok ku mistrzostwu” w St. Petersburgu (2011), I nagroda oraz nagroda EMCY w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Narwie (2012), II miejsce oraz nagroda specjalna na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Academy Award” we Włoszech w Rzymie (2014) oraz 1 miejsce i 6 nagród specjalnych na Międzynarodowym konkursie „Halina Czerny-Stefańska in memoriam” w Poznaniu (2014). Szymon jest stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci (od 2009), Małopolskiej Fundacji Stypendialnej „Sapere Auso”( od 2008), fundacji „Pro Musica Bona” (od 2010) oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010).

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska VIISpinka góralska VIIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł
  • Sakiewka VSakiewka VSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 13 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    35 zł
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.