PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Trio Cracovia

Czwartek, 20 listopada 2014 r.
Autor: Agnieszka Gąsienica-Giewont

Trio CracoviaMuzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie Koncert Tria Cracovia Wiesław Kwaśny – skrzypce, Julian Tryczyński – wiolonczela, Szymon Nehring (gościnnie) – fortepian czwartek, 20 listopada 2014; godz. 18:00.


Trio „Cracovia” powstało w 1996 roku, a założyło je trzech przyjaciół: skrzypek Krzysztof Śmietana, wiolonczelista Julian Tryczyński i pianista Jerzy Jacek Tosik-Warszawiak. Wszyscy oni urodzili się w Krakowie i tutaj ukończyli studia w Akademii Muzycznej na początku lat 70.

W 1996 roku Krzysztof Śmietana mieszkał w Londynie i był profesorem w Guilthall School of Music and Drama, Julian Tryczyński mieszkał w Winchester w USA i był profesorem na tamtejszym Uniwersytecie, a Jacek Tosik-Warszawiak mieszkał w Islandii i pracował w szkole muzycznej w Borgarnes.

Pomysł założenia zespołu zakładał kontynuację tradycji znanego na całym świecie w latach 60. i 70. Tria Krakowskiego. Z pierwszymi koncertami trio wystąpiło w 1997 roku. Ma w swoim dorobku koncertowym występy w Polsce, Anglii, Niemczech i Kanadzie, a także trasy koncertowe w USA (1997, 1999, 2001, 2004), Islandii (2000, 2002, 2005) i Brazylii (2007, 2010) oraz udział w festiwalach muzycznych w Polsce, USA i Brazylii.

Dorobek płytowy obejmuje 5 płyt CD z 13 triami, od klasyki do muzyki współczesnej. Jedna z płyt otrzymała nominację do prestiżowej Nagrody Muzycznej „Fryderyk”. Koncerty Tria „Cracovia“ spotykały się zawsze z owacyjnym przyjęciem publiczności i entuzjazmem krytyki.

Obecnie zespół występuje z nowym skrzypkiem Wiesławem Kwaśnym, który jest profesorem tytularnym w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Trio Cracovia:
Wiesław Kwaśny – skrzypce
Julian Tryczyński – wiolonczela
Szymon Nehring (gościnnie) – fortepian

Małgorzata Janicka-Słysz
słowo o muzyce i prowadzenie koncertu

W programie:

Anton Areński (1861-1906)
Trio fortepianowe d-moll op. 32
I  Allegro moderato
II  Scherzo – Allegro molto
III  Elegia – Adagio
IV  Finale – Allegro non troppo


Andrzej Panufnik (1914-1991)
Trio fortepianowe (1934)
I  Poco Adagio – Allegro – Poco Adagio
II  Largo
III  Presto


Wiesław KWAŚNY – ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie skrzypiec prof. E. Umińskiej. Stypendysta Yale School of Music (USA). Zdobył V nagrodę oraz specjalną nagrodę H. Szerynga za najlepsze wykonanie utworu J.S. Bacha w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Lizbonie. Laureat III nagrody w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Neapolu, II nagrody w Konkursie North Carolina Symphony oraz I nagrody w Konkursie im. G.B. Dealy w Dallas (USA). Dokonał licznych nagrań dla PR i TV, a także nagrań płytowych. Był koncertmistrzem Orkiestry PR i TV w Krakowie, solistą i członkiem zespołu Polskiej Orkiestry Kameralnej J. Maksymiuka, solistą i koncertmistrzem orkiestry Sinfonia Varsovia; współpracował z orkiestrą kameralną Capella Bydgostiensis. Obecnie koncertmistrz Filharmonii Krakowskiej. W ciągu 20 lat dał ponad 1200 koncertów na wszystkich kontynentach, w największych i najbardziej prestiżowych salach koncertowych, z wybitnymi dyrygentami i instrumentalistami (Y. Menuhin, M. Rostropowicz, J. Frantz, F.P. Zimmermann, P. Schreier). Koncertuje również jako altowiolista. Jest profesorem Akademii Muzycznej w Krakowie.

Julian TRYCZYŃSKI – wiolonczelista, absolwent PWSM w Krakowie. Studia podyplomowe odbywał w Yale University (USA), jednocześnie pracując jako asystent A. Parisota. Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki (studia w Konserwatorium Moskiewskim). Brał udział w kursach mistrzowskich z udziałem J. Starkera, M. Rostropowicza, S. Goldberga oraz Kwartetów Juillarda i Tokio. Jest laureatem Konkursu Wiolonczelowego im. D. Danczowskiego w Poznaniu (1974) oraz II nagrody w Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym A. Parisota w Brazylii (1978). Przez 10 lat był członkiem Kwartetu Smyczkowego „Vaghy”, z którym koncertował w Ameryce Płn. i w Europie. Występował jako solista i kameralista, a także z orkiestrami (USA, Kanada, Brazylia, Belgia, Japonia). Prowadzi klasę wiolonczeli i kameralną na Uniwersytecie Shenandoah w USA. Jest wykładowcą licznych kursów mistrzowskich (m.in. w Tokyo College of Music). Obecnie występuje w Trio „Cracovia”. Dokonał nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia (Koncert podwójny J. Brahmsa oraz Shelomo A. Blocha).

Szymon NEHRING urodził się w Krakowie w roku 1995. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku lat pięciu. Przez 11 lat uczył się w klasie fortepianu mgr Olgi Łazarskiej. Obecnie jest studentem drugiego roku w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, w klasie prof. Stefana Wojtasa. Do jego najważniejszych osiągnięć artystycznych należą: I nagroda oraz nagroda za najlepsze wykonanie utworu kompozytora węgierskiego w III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Chopin + …” w Budapeszcie (2010), III nagroda w Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Pianistów „Krok ku mistrzostwu” w St. Petersburgu (2011), I nagroda oraz nagroda EMCY w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Narwie (2012), II miejsce oraz nagroda specjalna na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Academy Award” we Włoszech w Rzymie (2014) oraz 1 miejsce i 6 nagród specjalnych na Międzynarodowym konkursie „Halina Czerny-Stefańska in memoriam” w Poznaniu (2014). Szymon jest stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci (od 2009), Małopolskiej Fundacji Stypendialnej „Sapere Auso”( od 2008), fundacji „Pro Musica Bona” (od 2010) oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010).

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XTorebka filcowa XTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletka, z koralików z korala fasetowanego, rurek - koral i pastylek - szkło. Plus masa perłowa - zawieszka. Obw 20,5 cm
    70 zł
  • Torebka filcowa XITorebka filcowa XITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA - dodatkowo...
    160 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.