PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

RESET W ZAKOPANEM

Środa, 26 listopada 2014 r.
Autor: Maciej Stasiński

RESET W ZAKOPANEM26 listopada 2014 o godz. 18.00 - wspaniałe wnętrze zakopiańskiej Koliby, dzieło Stanisława Witkiewicza (Oddział Muzeum Tatrzańskiego). Projekt „czas na reset” to projekt rodzinny wymyślony przez Łukasza, Rafała, Katarzynę i Irenę Kossowskich i grupę wspierających ich przyjaciół - Ernesta Brylla, Henryka Boukołowskiego, Marka Ałaszewskiego, Adama i Krzysztofa Wiśniewskich, Marka Jaromskiego, Andrzeja Kupniewskiego, Katarzynę Szarek, Katarzynę Jakimiak, Grażynę Grochowiakową; poetów, aktorów, muzyków, kompozytorów, malarzy, naukowców, muzealników.


Do sfinansowania projektu udało się pozyskać miłośnika sztuk pięknych, sponsora i dobrodzieja – Pana Artura Sacharuka, właściciela wytwornej i malowniczo położonej u podnóża Giewontu Willi 5 Dolin.   

Punktem wyjścia projektu stał się tomik poezji Łukasza Kossowskiego zatytułowany „RESET” gdzie wiersze dialogują z nastrojowymi fotogramami Rafała Kossowskiego. Brakowało tylko muzyki. Więc muzykę do wierszy napisali Marek Ałaszewski i Krzysztof Wiśniewski. 

Na promocji tomiku w warszawskim Muzeum Literatury w dniu 4 czerwca 2014 roku wiersze śpiewali Marek Ałaszewski i Adam Wiśniewski.  Dołączył wirtuoz harmonijki ustnej Andrzej Kupniewski 
i grający również na tym instrumencie Marek Jaromski.  Akompaniowali na gitarach Krzysztof Wiśniewski i Łukasz Kossowski.

Tak to się zaczęło. Teraz kompozytorzy piszą muzykę do kolejnych wierszy. Trwają próby przed wyruszeniem w trasę na południe Polski. Więc najpierw Kraków i kultowa Piwnica pod Baranami (25 listopad 2014, godz. 19). A dzień później (26. listopada o godz. 18.00) wspaniałe wnętrze zakopiańskiej Koliby, dzieło Stanisława Witkiewicza (Oddział Muzeum Tatrzańskiego).  
Naszym marzeniem jest, by w trakcie kolejnych spotkań nowe osoby dołączały się do projektu. By każdy, zgodnie z przesłaniem tomiku wierszy, przystanął na chwilę i dokonał swoistego resetu, swej życiowej drogi i wartości jakimi w drodze tej się kieruje.

Więcej na stronie www.czasnareset.pl


Dr. Łukasza Kossowskiego, znam od lat jako świetnego historyka sztuki oraz autora wielu znanych i nagradzanych wystaw.  A tu nagle debiut poetycki i to nie byle jaki;  poeta precyzyjnie operujący słowem, z kapitalnym poczuciem humoru, prowadzący dialog z tradycją romantyzmu.  A fotogramy Rafała Kossowskiego skupione, japonizujące, rozmawiające z wierszami ojca… Gratuluję!

Janusz Odrowąż - Pieniążek

Poeta świadomy, dlaczego tak a nie inaczej pisze, poeta, który myśli wierszem, wprowadza zupełnie nowe widzenie; poeta, który zachował jasność i dojmującą prostotę przekazu. Nie mentor, nie wierszopis teologizujący, nie kaznodzieja patetyzujący. Poeta.

Ernest Bryll

To poetycki głos sprzeciwu wobec nijakości i splugawieniu życia. Przypomina o podeptanych wartościach. Świat sacrum i profanum tworzy dramatyczną przemienność w poetyckich obrazach tak oszczędnych  i porażających przenikliwością diagnozy. Wiersze takie jak Pod krzyżem, Ślepota, Sławojka są nie do zapomnienia. Pojawił się nietuzinkowy poeta.

śp. Marek Nowakowski

Zobacz w naszym sklepie:
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    130 zł
  • Grafika Folk w ramce IIGrafika Folk w ramce IIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Naszyjnik "Miłość uskrzydla"Naszyjnik "Miłość uskrzydla"Naszyjnik "Miłość uskrzydla" Obwód 64 cm. Materiały: Sukno, Cekiny, Koraliki. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.