PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

W poszukiwaniu "Pępka świata"

Niedziela, 15 lutego 2015 r.
Autor: Olga Hadowska MT

W poszukiwaniu "Pępka świata"W poszukiwaniu "Pępka świata" spotkanie poświęcone Rafałowi Malczewskiemu w 50. rocznicę jego śmierci. 15 lutego 2015 r. (niedziela), godz. 18:00 Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza (filia Muzeum Tatrzańskiego) Zakopane, ul. Zamoyskiego 25.


Muzeum Tatrzańskie serdecznie zaprasza na spotkanie poświęcone Rafałowi Malczewskiemu – postaci mocno związanej z Zakopanem, gdzie spędził dwudziestolecie międzywojenne zajmując się malarstwem, taternictwem, narciarstwem i ratownictwem górskim. Wieczór o autorze „Pępka świata. Wspomnień z Zakopanego”, w dniu 50. rocznicy jego śmierci, poprowadzą Julita Dembowska i Wojciech Szatkowski, a fragmenty książki zaprezentuje Grażyna Syrzistie.

Rafał Malczewski (1892-1965) był jedną z barwniejszych postaci Zakopanego lat międzywojennych. Wzrastał w atmosferze kontaktu ze sztuką i malarstwem. W latach 1910–1915 studiował w Wiedniu filozofię, architekturę i agronomię. W tym samym czasie zaczął zajmować się narciarstwem. Po powrocie do kraju kształcił się w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uczył się również malarstwa w atelier ojca, Jacka Malczewskiego, znanego malarza. W okresie 1915–1939 Rafał Malczewski mieszkał w Zakopanem. Dał się poznać jako zamiłowany taternik, doskonały narciarz i ratownik TOPR. Znał wielu wybitnych zakopiańczyków tamtego okresu. W 1917 r., podczas wspinaczki na południowej ścianie Zamarłej Turni w Tatrach, spotkała go tragedia. Śmierć poniósł jego towarzysz, Stanisław Bronikowski, a sam Malczewski przez całą noc, przywiązany do haka, na niewielkiej półce skalnej, oczekiwał na pomoc ratowników TOPR. W dwudziestoleciu międzywojennym Rafał Malczewski zyskał znaczną sławę jako malarz. Prezentował prace na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych, w kraju i za granicą (Międzynarodowe Biennale w Wenecji w 1932, Berlin, Helsinki, Los Angeles, Moskwa, Nowy Jork). Otrzymał specjalną nagrodę prezydenta Mościckiego, złoty laur Polskiej Akademii Literatury za zasługi na polu plastyki, a także złoty medal za obraz Wiosna w górach na Wystawie Światowej Sztuki i Techniki w Paryżu w 1937 r. Malował krajobrazy, a zwłaszcza senne stacyjki kolejowe, małe miasteczka, tatrzańskie hale, błotniste drogi, pejzaże fabryczne oraz portrety. Upraszczał kształty, celowo je prymitywizował, co zbliżało jego styl do charakteru twórczości nieprofesjonalnej. Brał udział w powstaniu filmu „Biały ślad” w reż. Adama Krzeptowskiego. Był także autorem felietonów, ukazujących specyficzną atmosferę Zakopanego w okresie międzywojennym: Od cepra do wariata, Narkotyk gór. Nowele tatrzańskie, Pępek świata. Wspomnienia z Zakopanego. Zmarł w Motrealu w 1965 r. /W. Szatkowski/

Celem naszego spotkania jest przypomnienie tej zasłużonej dla dziejów Zakopanego postaci poprzez pokazanie prac malarskich Rafała Malczewskiego oraz jego związków z Tatrami, narciarstwem i taternictwem.
Serdecznie zapraszamy.
Wstęp wolny.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Saszetka ISaszetka ISaszetka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 22 cm. Wysokość ok. 18 cm Materiał: Filc...
    50 zł
  • Wisiorek "Trójeczka​"Wisiorek "Trójeczka​"Wisiorek z trzema koralikami w groszki. Obwód 76 cm.
    50 zł
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...
    60 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.