PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

W poszukiwaniu "Pępka świata"

Niedziela, 15 lutego 2015 r.
Autor: Olga Hadowska MT

W poszukiwaniu "Pępka świata"W poszukiwaniu "Pępka świata" spotkanie poświęcone Rafałowi Malczewskiemu w 50. rocznicę jego śmierci. 15 lutego 2015 r. (niedziela), godz. 18:00 Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza (filia Muzeum Tatrzańskiego) Zakopane, ul. Zamoyskiego 25.


Muzeum Tatrzańskie serdecznie zaprasza na spotkanie poświęcone Rafałowi Malczewskiemu – postaci mocno związanej z Zakopanem, gdzie spędził dwudziestolecie międzywojenne zajmując się malarstwem, taternictwem, narciarstwem i ratownictwem górskim. Wieczór o autorze „Pępka świata. Wspomnień z Zakopanego”, w dniu 50. rocznicy jego śmierci, poprowadzą Julita Dembowska i Wojciech Szatkowski, a fragmenty książki zaprezentuje Grażyna Syrzistie.

Rafał Malczewski (1892-1965) był jedną z barwniejszych postaci Zakopanego lat międzywojennych. Wzrastał w atmosferze kontaktu ze sztuką i malarstwem. W latach 1910–1915 studiował w Wiedniu filozofię, architekturę i agronomię. W tym samym czasie zaczął zajmować się narciarstwem. Po powrocie do kraju kształcił się w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uczył się również malarstwa w atelier ojca, Jacka Malczewskiego, znanego malarza. W okresie 1915–1939 Rafał Malczewski mieszkał w Zakopanem. Dał się poznać jako zamiłowany taternik, doskonały narciarz i ratownik TOPR. Znał wielu wybitnych zakopiańczyków tamtego okresu. W 1917 r., podczas wspinaczki na południowej ścianie Zamarłej Turni w Tatrach, spotkała go tragedia. Śmierć poniósł jego towarzysz, Stanisław Bronikowski, a sam Malczewski przez całą noc, przywiązany do haka, na niewielkiej półce skalnej, oczekiwał na pomoc ratowników TOPR. W dwudziestoleciu międzywojennym Rafał Malczewski zyskał znaczną sławę jako malarz. Prezentował prace na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych, w kraju i za granicą (Międzynarodowe Biennale w Wenecji w 1932, Berlin, Helsinki, Los Angeles, Moskwa, Nowy Jork). Otrzymał specjalną nagrodę prezydenta Mościckiego, złoty laur Polskiej Akademii Literatury za zasługi na polu plastyki, a także złoty medal za obraz Wiosna w górach na Wystawie Światowej Sztuki i Techniki w Paryżu w 1937 r. Malował krajobrazy, a zwłaszcza senne stacyjki kolejowe, małe miasteczka, tatrzańskie hale, błotniste drogi, pejzaże fabryczne oraz portrety. Upraszczał kształty, celowo je prymitywizował, co zbliżało jego styl do charakteru twórczości nieprofesjonalnej. Brał udział w powstaniu filmu „Biały ślad” w reż. Adama Krzeptowskiego. Był także autorem felietonów, ukazujących specyficzną atmosferę Zakopanego w okresie międzywojennym: Od cepra do wariata, Narkotyk gór. Nowele tatrzańskie, Pępek świata. Wspomnienia z Zakopanego. Zmarł w Motrealu w 1965 r. /W. Szatkowski/

Celem naszego spotkania jest przypomnienie tej zasłużonej dla dziejów Zakopanego postaci poprzez pokazanie prac malarskich Rafała Malczewskiego oraz jego związków z Tatrami, narciarstwem i taternictwem.
Serdecznie zapraszamy.
Wstęp wolny.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet IIILudowe etui na tablet IIILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Korale folkowe IKorale folkowe IKorale folkowe wykonane z zielonego tybetu i żółtej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 106 cm.
    70 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IIISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IIILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - łącznie ponad 350 osób znalazło się w najnowszym słowniku biograficznym "Podhalanie". Słownik...
    90 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.