PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

Kino, którego szukasz

Czwartek, 16 kwietnia 2015 r.
Autor: Maciej Stasiński

Kino, którego szukasz„Między nami dobrze jest" reż. Grzegorz Jarzyna wg. tekstu Doroty Masłowskiej /2014/. 16 kwietnia 2015 o godz. 19.00 (czwartek). Bilet 10 zł.


Zwierciadło Doroty Masłowskiej

Gdy Dorota Masłowska pojawiła się na kulturalnym firmamencie, korciło, by nazwać ją efant terrible polskiej literatury. Jej gęsta, męcząco-błyskotliwa proza sprawiała, że odkrywaliśmy na nowo znaczenie słów i znaczenie znaczeń. Teraz już nie jest enfant, lecz nadal terrible – jest bezlitosna, obnaża, piętnuje, wyszydza i nic, co straszne, nie jest jej obce, widzi jakby więcej, czuje jakby intensywniej, a krytycy wciąż mają problem – grafomania to czy dzieła wybitne. Nic więc dziwnego, że pierwsza filmowa adaptacja jej prozy  -  Wojna polsko-ruska – wywołała burze i spory.

Podobnie jest z drugim filmem nie-filmem, stworzonym na podstawie tym razem sztuki teatralnej Masłowskiej,  który chcemy Wam zaprezentować: Między nami dobrze jest w reżyserii Grzegorza Jarzyny. Tak, tak, nie przesłyszeliście się, tego Jarzyny od TR Warszawa, autora wielu wybitnych spektakli teatralnych. Film ten jest właściwie przeniesieniem na duży ekran sztuki wystawianej właśnie w teatrze Jarzyny.

Osowiała Staruszka na wózku inwalidzkim grana przez Danutę Szaflarską wciąż wspomina cudowną przedwojenną Warszawę,  jej córka Halina (Magdalena Kuta), pracująca w Tesco, marzy o życiu jak z reklam i gazetek promocyjnych, a wnuczka, Mała Metalowa Dziewczynka (Aleksandra Popławska), udaje Europejkę, która polskiego nauczyła się „z płyt i kaset pozostawionych przez polską sprzątaczkę”. Jest też reżyser, autor filmu „Koń, który jeździł konno”, grany przez Adama Woronowicza, aktor-celebryta (Rafał Maćkowiak) i egzaltowana pracownica korporacji (Roma Gąsiorowska). A wszyscy uwikłani w reklamowo- nierzeczywistą rzeczywistość, wypowidają zasłyszane w telewizji banały, posługują się mieszaniną kalek językowych zaczerpniętych z reklam i kolorowych czasopism. Czyżby więc Polska w pigułce, czyżby więc Flaubertowskie  „zwierciadło przechadzające się po gościńcu”?
Dzieło to przewrotne, zabawne, a zarazem straszne, ciekawe, lecz niezbyt przyjemne. Koniecznie musicie zobaczyć ten film, a jeśli odnajdziecie w nim i swój portret… no cóż, będzie się nad czym zastanawiać! /tekst Beata Słama/

Partnerami cyklu są: Burmistrz Miasta Zakopane, Wydział Kultury i Popularyzacji Zakopanego, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, Tygodnik Podhalański, portale watra.pl oraz zakopanedlaciebie.pl. A także Infogram. Plakaty i ulotki Pracownia Widmo.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...
    60 zł
  • Spinka góralska XSpinka góralska XMetalowa, mała spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem jelonka w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    140 zł
  • Nuty spod Hól - Kapela ZokopianyNuty spod Hól - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Andrzej Dziubas, Henryk Krzeptowski...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.