PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

„Podhalańskie instrumenty pasterskie – budowa trombity”

26–27 października 2015 r.
Autor: Karolina Bachleda-Księdzularz

„Podhalańskie instrumenty pasterskie – budowa trombity”Biuro Promocji Zakopanego zaprasza do udziału w warsztatach budowy instrumentów ludowych „Podhalańskie instrumenty pasterskie – budowa trombity”, które odbędą się w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych” w dniach 26-27 listopada 2015 w godz. 12.00 – 18.00 w Zespole Szkół Budowlanych ul. Krupówki 8.


Celem programu „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych” jest wsparcie procesu nauki i przekazywania młodemu pokoleniu praktycznych umiejętności w zakresie technik budowy polskich ludowych instrumentów muzycznych oraz propagowania wiedzy o ich roli w kulturze na ziemiach polskich na przestrzeni dziejów metodą bezpośredniego przekazu mistrz-uczeń.
 
Program wspiera kontynuację lokalnych tradycji w zakresie technik wyrobu instrumentów, wzbogaconą o wiedzę historyczną i miejscowe zwyczaje, wychodząc  naprzeciw zapotrzebowaniu muzyków oraz kapel na instrumenty związane z danym regionem.
Warsztaty poprowadzi  Jan Karpiel-Bułecka  jeden z najbardziej znanych twórców kultury góralskiej. Zakopiański muzyk multiinstrumentalista, bajarz i architekt, założyciel kapeli „Zokopiany”, współwłaściciel Podhalańskiej Pracowni Architektonicznej „Buduj a Woloj”, specjalizujący się w podhalańskim budownictwie drewnianym.
 
Pochodzi z rodziny o silnych tradycjach muzycznych. Jego ojciec, Bolesław, był skrzypkiem prymistą i zbieraczem nut podhalańskich. Matka, Zofia, występowała w zakopiańskim Zespole Regionalnym  im. Klimka Bachledy. Jan Karpiel-Bułecka nauczył się grać od ojca, jednak grę na innych instrumentach pasterskich regionu Podhala opanował już samodzielnie. Nie tylko gra na tych instrumentach, ale jest też ich twórcą: piszczałek pojedynczych i podwójnych, fujar, trombit i dud podhalańskich, zwanych kozą.
 
Z zawodu jest architektem, ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej. Jest laureatem Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego z roku 1988 za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości ludowej i laureatem Nagrody im. Oskara Kolberga. Dużo koncertuje, zarówno z kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego, z którym zrealizował projekt „Namysłowski i Górale” (nagroda Fryderyka 1995, ) jak i własnym zespołem. Wiceprezes Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Zakopanem. Tancerz, śpiewak, członek wielu zespołów regionalnych, wieloletni konferansjer, juror konkursów muzyki i tańca ludowego, m.in. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem i Festiwalu Górali Polskich w Żywcu.
 
Warsztaty odbywają się i są współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych”
 

Zgłoszenia w wersji elektronicznej przyjmujmy do 6 listopada 2015, według kolejności nadsyłania zgłoszeń.
na adres: k.bachleda@promocja.zakopane.pl
Zgłoszenie można również dostarczyć osobiście lub listownie do Biura Promocji Zakopanego, ul. Kościeliska 7, 34-500 Zakopane
osoba do kontaktu:
Karolina Bachleda - Księdzularz  e-mail : k.bachleda@promocja.zakopane.pl , tel. 18 20 66950

Zdjęcia: Rafał Bałaś, Biuro Promocji Zakopanego

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek średni IIIAniołek średni IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Torebka filcowa IXTorebka filcowa IXTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.