PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

„Śladami wielkich…”

Czwartek, 12 listopada 2015 r.
Autor: Maciej Stasiński

„Śladami wielkich…”12 listopada 2015 (czwartek), godz. 20:00 Kawiarnia Roma ul. Strążyska 39. Muzeum Tatrzańskie i Kawiarnia Roma serdecznie zapraszają na spotkanie zatytułowane „Śladami wielkich…”. W klimatycznych wnętrzach kawiarni odbędzie się spotkanie poświęcone zdobywcom Tatr i gór wysokich. Zaczniemy je od opowieści o pogromcach Zamarłej Turni: Henryku Bednarskim, Józefie Lesieckim, Stanisławie Zdybie i Leonie Lorii. Druga część spotkania będzie opowieścią o taternictwie i fenomenie Jana Długosza. Wieczór poprowadzi Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego.


Dwie epoki, różny sprzęt, możliwości w podejściu do gór, ale pasja ta sama. Podczas kolejnego wieczoru w „Romie” chcemy zaprezentować zmiany, jakie na przestrzeni lat zaszły w taternictwie i polskim alpinizmie. W poszukiwaniu pierwszej epoki cofamy się ponad 100 lat wstecz. Henryk Bednarski, Stanisław Zdyb, Leon Loria i Józef Lesiecki – zakopiańscy taternicy i ratownicy TOPR. Oni właśnie, 23 lipca 1910 r. czyli 105 lat temu, zdobyli południową ścianę Zamarłej Turni. Stworzyli pewną epokę w dziejach taternictwa. Podnieśli poziom trudności skalnych o kolejny stopień. I następna epoka, a wraz z nią barwną postać. W latach 50. XX wieku taternictwo Jana Długosza było czymś, co tworzyło nową jakość w podejściu i  zdobywaniu gór wysokich. Bohaterów wieczoru przy dobrej kawie w „Romie” będzie więcej. W tej opowieści nie zabraknie oczywiście pięknych i trudnych szczytów tatrzańskich i wierzchołków  gór wysokich, a będą nimi między innymi: Zamarła Turnia, Mnich, Kazalnica Mięguszowiecka, Kościelec, Dych-Tau, Szchara, Ułłu-tau-czana, Mont Blanc i wiele innych.

Serdecznie zapraszamy.

Wstęp wolny.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek z tkaniny, koralików metalowych. Obwód 52 cm. Wlk. Wisiorka 10/8 cm
    35 zł
  • Aniołek duży IIAniołek duży IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.