PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

„Śladami wielkich…”

Czwartek, 12 listopada 2015 r.
Autor: Maciej Stasiński

„Śladami wielkich…”12 listopada 2015 (czwartek), godz. 20:00 Kawiarnia Roma ul. Strążyska 39. Muzeum Tatrzańskie i Kawiarnia Roma serdecznie zapraszają na spotkanie zatytułowane „Śladami wielkich…”. W klimatycznych wnętrzach kawiarni odbędzie się spotkanie poświęcone zdobywcom Tatr i gór wysokich. Zaczniemy je od opowieści o pogromcach Zamarłej Turni: Henryku Bednarskim, Józefie Lesieckim, Stanisławie Zdybie i Leonie Lorii. Druga część spotkania będzie opowieścią o taternictwie i fenomenie Jana Długosza. Wieczór poprowadzi Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego.


Dwie epoki, różny sprzęt, możliwości w podejściu do gór, ale pasja ta sama. Podczas kolejnego wieczoru w „Romie” chcemy zaprezentować zmiany, jakie na przestrzeni lat zaszły w taternictwie i polskim alpinizmie. W poszukiwaniu pierwszej epoki cofamy się ponad 100 lat wstecz. Henryk Bednarski, Stanisław Zdyb, Leon Loria i Józef Lesiecki – zakopiańscy taternicy i ratownicy TOPR. Oni właśnie, 23 lipca 1910 r. czyli 105 lat temu, zdobyli południową ścianę Zamarłej Turni. Stworzyli pewną epokę w dziejach taternictwa. Podnieśli poziom trudności skalnych o kolejny stopień. I następna epoka, a wraz z nią barwną postać. W latach 50. XX wieku taternictwo Jana Długosza było czymś, co tworzyło nową jakość w podejściu i  zdobywaniu gór wysokich. Bohaterów wieczoru przy dobrej kawie w „Romie” będzie więcej. W tej opowieści nie zabraknie oczywiście pięknych i trudnych szczytów tatrzańskich i wierzchołków  gór wysokich, a będą nimi między innymi: Zamarła Turnia, Mnich, Kazalnica Mięguszowiecka, Kościelec, Dych-Tau, Szchara, Ułłu-tau-czana, Mont Blanc i wiele innych.

Serdecznie zapraszamy.

Wstęp wolny.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa VIITorebka filcowa VIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z dopinaną na zatrzask wkładką z podszewki zamykaną na zamek błyskawiczny...
    160 zł
  • Spinka góralska ISpinka góralska IMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    170 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VMagnes Folk na lodówkę VMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.