PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

172 Wieczór na Harendzie. Jan Kasprowicz. Opowieść biograficzna.

Sobota, 12 grudnia 2015 r.
Autor: Piotr Kyc

172 Wieczór na Harendzie. Jan Kasprowicz. Opowieść biograficzna.Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza ma zaszczyt zaprosić na ostatni w tym roku - 172. Wieczór na Harendzie. Temat: Jan Kasprowicz. Opowieść biograficzna Muzeum Jana Kasprowicza, Zakopane, Harenda 12 a 12.12.2015 r. o godz. 17.00 Spotkanie z Mirosławem Sosnowskim, autorem najnowszej książki o Janie Kasprowiczu (wydanej nakładem SPTJK w 2015 r.) poprowadzi Beata Denis-Jastrzębska. Podczas spotkania wystąpi duet Jakub i Kacper Hubiccy (akordeon i skrzypce). "Wieczór na Harendzie" dofinansowany został z budżetu Gminy Miasto Zakopane Przypominamy, że tego dnia wypada 155. rocznica urodzin Jana Kasprowicza oraz 47. rocznica śmierci jego żony – Marii.


172 Wieczór na Harendzie jest częścią obchodzonego 12 grudnia 50-lecia działalności Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jana Kasprowicza w Zakopanem, do powstania której przyczyniła się i Maria Kasprowiczowa – żona poety.

Książkę dr Mirosława Sosnowskiego będzie można nabyć zarówno na kiermaszu w budynku Szkoły Podstawowej nr 9 od godziny 10.00 jak i w Muzeum Jana Kasprowicza od godziny 17.00.

Z recenzji dr. hab. Grzegorza Iglińskiego, prof. UWM„W tej interesującej biografii życie poety pokazywane jest z różnej perspektywy: beletrysty, eseisty, naukowca. I ten ostatni przesądza o dokładności i szczegółowości wypowiedzi – żaden fakt nie umknął uwadze autora.

Skrupulatnie prześledził on dostępne źródła, pragnąc w sposób drobiazgowy i w miarę wyczerpujący przybliżyć rozwój niezwykłej, nietuzinkowej osobowości Kasprowicza. I to się udało. Posunął się jeszcze dalej, bowiem w niektórych miejscach ucieka się do przypuszczeń, hipotez i prawdopodobnych, ale niepoświadczonych żadną zachowaną dokumentacją wypadków lub zachowań. Na to pozwala konwencja beletrystyczna. Zgrabnie łącząc różne techniki wypowiedzi, autor zyskał w ten sposób większą swobodę – może on powiedzieć więcej, niż mógłby to zrobić, trzymając się konsekwentnie wybranej metody czy stylu. Żywot Kasprowicza pokazany zostaje z różnych punktów widzenia [...]

Biografię tę można chyba nazwać „biografią totalną”, bo używając różnych narzędzi do przybliżenia sylwetki poety, pragnącą zarejestrować wszelkie przeżycia i wydarzenia jego dotyczące, oświetlić je z różnych stron, dopowiedzieć niektóre fakty. Ujęcie beletrystyczne spotyka się tutaj z ujęciem naukowym i popularyzatorskim. Takie rozwiązanie ma swoje zalety ale jest tez dyskusyjne, gdyż biografie przyzwyczaiły nas do wyboru ściśle określonej konwencji, biorącej pod uwagę typ czytelnika. Najnowsza biografia Kasprowicza przełamuje ten trend, prowadząc do rozważań nad przyszłością gatunku.”

 

Z recenzji dr. hab. Grzegorza Iglińskiego, prof. UWM

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bańka choinkowa IIBańka choinkowa IIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł
  • Spinka góralska XIVSpinka góralska XIVMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem Szarotki w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    220 zł
  • Torebka filcowa XVITorebka filcowa XVITorebka filcowa z ludowym motywem. Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki. Szerokość ok. 25 cm Wysokość ok. 30 cm Wysokość z rączkami ok. 94 cm Materiał: Filc...
    70 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.