PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

"Kino, którego szukasz"

Czwartek, 17 grudnia 2015 r.
Autor: Ela Krzemińska - Owczarz

"Kino, którego szukasz"17 grudnia 2015 - kino Sokół w Zakopanem, godz. 19.00. „Sól ziemi„ Reżyseria: Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado. Długość: 1g 50 m. Autor muzyki: Laurent Petitgand. Nagrody: Cezar: Najlepszy film dokumentalny.


Zapraszamy na ostatni film w tegorocznej edycji KKSZ. Film, który powinien zobaczyć każdy. Nie tylko o Sebastiao Salgado. Przede wszystkim warto zobaczyć dla bohaterów i tematów jego zdjęć. Ten film to obraz opowiadający o kondycji ziemi i jej mieszkańców. Salgado fotograf chce nas uczulić na to kim stał się człowiek. Pokazuje  również rolę natury - przyrody. To niezwykły film, który zostanie nam długo w pamięci.


Film „Sól ziemi” to spotkanie trzech osobowości: niezwykłego fotografa Sebastião Ribeiro Salgado, niezwykłego reżysera Wima Wendersa i syna Salgada – Julian Robeiro Salgado.

Wenders i Julian starają się opowiedzieć o fenomenie, jakim jest twórczość Sebastião Salgado, ale też o mnóstwie innych ważnych rzeczy.

Salgado, urodzony w 1944 roku (z wykształcenia ekonomista), nazywany jest fotografem ludzkiej biedy i cierpienia. Przez czterdzieści lat przemierzał świat i był wszędzie tam, gdzie ludzie wegetują w skrajnej nędzy,  bez nadziei, bez szczęścia i bez perspektyw, harując ponad siły. Na swoich zdjęciach uwiecznił robotników we Francji i na Ukrainie. Był w Stoczni Gdańskiej, na plantacjach herbaty w Radżastanie, polach naftowych Kuwejtu i w Afryce. Zrealizował takie cykle fotograficzne jak „Migracje”. „Uchodźcy” czy „Uncertain Grace”, w cyklu „Genesis” natomiast po raz pierwszy zaczął fotografować piękno naszej planety.

Krytycy, jak na przykład Susan Sontag, zarzucali mu, że estetyzuje biedę, Wim Wenders natomiast przekonuje, że artyzm jego zdjęć pomaga dostrzec ludzką godność.

Wim Wenders, urodzony w 1945 roku, nazywany jest największym melancholikiem w dziejach kina – nic dziwnego, wystarczy wspomnieć takie jego filmy jak „Lisbon Story” czy „Buena Vista Social Club”. (W cyklu „Kino, którego szukasz” mieliśmy okazję zobaczyć „Pinę”).

Salgada i Wendersa łączy fascynacja podróżą, dlatego „Sól ziemi” przypomina dokumentalne kino drogi, jest, między innymi, opowieścią o oczyszczającej i wyzwalającej wędrówce.

Trzecią ważną postacią jest syn Salgada – Juliano, współtwórca filmu. Wiele razy towarzyszył ojcu w jego podróżach, a w filmie zdradza rodzinne tajemnice, analizuje relacje z rodzicami – jego osobista narracja jest przeciwwagą dla obiektywnego spojrzenia Wendersa.

Ten film to także uczta dla oczu, ponieważ Salgado, biorąc za punkt wyjścia tradycyjną fotografię reportażową, wypracował własny styl: jego czarno-białe zdjęcia są niezwykle emocjonalne, wręcz uduchowione, ale zrazem analityczne, artysta stara się „doskrobać” do esencji życia i esencji człowieczeństwa.

Jak napisał Janusz Wróblewski w „Polityce”, film „Sól ziemi” to „jedno z najpiękniejszych, najdojrzalszych dzieł o poszukiwaniu wiecznej harmonii w sztuce i rodzinie”.

Beata Słama

Partnerami cyklu są : Burmistrz Miasta Zakopane - Leszek Dorula, Wydział Kultury, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, Tygodnik Podhalański. Portale : Watra.pl, Zakopanedlaciebie.pl, GDL - Górski Dom Kultury a także infogram. Widmo cafe - wydruki oraz projekty graficzne.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa IVTorebka filcowa IVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamyka na zatrzaski. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Szerokość ok. 33 cm Wysokość ok. 31...
    130 zł
  • Torebka filcowa IITorebka filcowa IITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA -...
    160 zł
  • Torebka filcowa VITorebka filcowa VITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.