PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Zakończenie Roku Witkiewiczów

Wtorek, 29 grudnia 2015 r.
Autor: Maciej Stasiński

Zakończenie Roku Witkiewiczów29 grudnia (wtorek), godz. 18:00 Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza (filia Muzeum Tatrzańskiego) Zakopane, ul. Zamoyskiego 25. Muzeum Tatrzańskie uroczyście zakończy Rok Witkiewiczów. Z tej okazji w Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza nastąpi przekazanie w muzealny depozyt Portretu dra Gustawa Nowotnego autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza.


Przekazania dokona wnuk sportretowanego, pan Piotr „Kuba” Nowotny, a  dzieło przyjedzie aż ze Słupska. Cieszymy się ogromnie, że trafi ono do Zakopanego, pomimo faktu, że największy zbiór prac Witkacego znajduje się właśnie w Słupsku.

W ramach kolekcji sztuki XX wieku Muzeum Tatrzańskie posiada 87 prac Stanisława Ignacego Witkiewicza (86 muzealiów własnych i 1 depozyt), w tym 68 z jego „Firmy Portretowej”, 15 rysunków, 3 pejzaże olejne i 1 pastelowy. W miarę możliwości staramy się kolekcję tę poszerzać, ze szczególnym naciskiem na dzieła powstałe w Zakopanem, przedstawiające osoby z miejscowego środowiska i kręgu przyjaciół twórcy,  a do takich właśnie należy wspomniany portret.

Na spotkaniu w Okszy o artyście oraz o osobie Gustawa Nowotnego opowie pan Maciej Pinkwart. Wydarzenie uświetni występ aktorów zakopiańskiej Sceny A2, którzy zaprezentują fragmenty tekstów Witkacego.  Jakich? O tym będzie się można przekonać przybywając na spotkanie.

Doktor Gustaw Nowotny (1882-1944) był znanym  zakopiańskim lekarzem,  autorem prac o chirurgicznym leczeniu gruźlicy, narciarzem turystą i lekarzem TOPR.  W Zakopanem mieszkał od 1912 do 1939 roku, pełniąc obowiązki dyrektora tutejszego szpitala. Pracował także w innych zakopiańskich placówkach medycznych oraz prowadził własną prywatną lecznicę. Uprawiał w Tatrach turystykę narciarską i był lekarzem TOPR, ale w wyprawach ratunkowych nie uczestniczył. Był pierwszym prezesem Klubu Sportowego "Krokus", a w latach 1930. radnym miejskim. W okresie międzywojennym był szeroko znany w Zakopanem, a jego postać stała się prototypem lekarza w powieści Zazdrość i medycyna Michała Choromańskiego. Podczas II wojny światowej służył w wojsku jako lekarz, potem działał w ruchu oporu na terenie Francji.  Zmarł w obozie koncentracyjnym w Dachau, a jego symboliczną mogiłą jest kamień umieszczony na grobie jego córki Wandy na cmentarzu w Zakopanem.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie w willi Oksza.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bańka choinkowa IIIBańka choinkowa IIIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł
  • Spinka góralska VIISpinka góralska VIIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.