PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

O JÓZEFIE UZNAŃSKIM „UJKU”

Piątek, 29 stycznia 2016 r.
Autor: Maciej Stasiński

O JÓZEFIE UZNAŃSKIM „UJKU”29 stycznia 2016 (piątek), godz. 18:00 Galeria Władysława Hasiora (filia Muzeum Tatrzańskiego) Zakopane, ul. Jagiellońska 18b. Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Anna Wende-Surmiak i Naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Jan Krzysztof zapraszają na premierę filmu w reżyserii Jurka Porębskiego o legendarnym ratowniku tatrzańskim Józefie Uznańskim „Ujku”. Po premierze odbędzie się spotkanie z reżyserem.


W filmie zobaczymy m.in.: Jana Krzysztofa, Kazimierza Gąsienicę-Byrcyna, Michała Gajewskiego, Franciszka Spytka, Władysława Bartkowskiego i Piotra Bednarza. Część zdjęć do filmu zrealizowano w 2011 roku, na rok przed śmiercią słynnego kuriera tatrzańskiego. Jedną ze słynnych opowieści związanych z Uznańskim jest jego skok z wagonika kolejki linowej na Kasprowy Wierch, gdzie na górze mieli na niego czekać hitlerowcy. „Ujek” zasłynął także z rekordowego zjazdu w zestawie alpejskim (Grammingerze) z Mięguszowieckiego Szczytu w 1960 roku.

„Legendarny już ratownik tatrzański drugiej połowy ubiegłego wieku. Wspaniały sportowiec – narciarz, żołnierz czasu okupacji hitlerowskiej, później represjonowany przez władze komunistyczne – wielokrotnie uciekał z więzienia i był ponownie aresztowany. Odważny człowiek gór, przewodnik pierwszego psa lawinowego w Polsce, uczestnik ponad 300 wypraw ratunkowych w Tatrach, w tym w szeregu tych najtrudniejszych – po taterników potrzebujących pomocy w największych ścianach tatrzańskich. Doskonały instruktor, wychowawca wielu pokoleń ratowników górskich – po prostu: „Ujek”. Przy tym niezwykle skromny i otwarty człowiek, wspaniały kompan nie tylko w górach”

Jan Krzysztof, Naczelnik TOPR

Serdecznie zapraszamy.

Wstęp wolny.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Portfel IIPortfel IIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Brązowy...
    35 zł
  • Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1" Obwód - 18 cm. Matriały: Jadeit, Lapis lazuli, Turkus, Aragonit, Koral, Szkło. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Saszetka ISaszetka ISaszetka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 22 cm. Wysokość ok. 18 cm Materiał: Filc...
    50 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.