PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

„Stryjeńska. Diabli nadali”

Środa, 3 lutego 2016 r.
Autor: Maciej Stasiński

„Stryjeńska. Diabli nadali”3 lutego 2016 (środa), godz. 18:00 Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza (filia Muzeum Tatrzańskiego) Zakopane, ul. Zamoyskiego 25. Muzeum Tatrzańskie, Wydawnictwo Czarne oraz Fundacja „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości” zapraszają na promocję książki Angeliki Kuźniak „Stryjeńska. Diabli nadali”. Rozmowę z autorką poprowadzi Maciej Krupa.


Zofia Stryjeńska była malarką na śmierć i życie, budziła podziw i zazdrość, zaznała wielkiej sławy i nędzy. A w tle jej życia krótka, chwiejna niepodległość, elity kulturalne międzywojenne Polski – Iwaszkiewicz, Lechoń, Tuwim, Pawlikowska-Jasnorzewska, Boy, Witkacy, a zaraz potem Hitler i Stalin.

O czym rozmawiała cyganeria warszawska, krakowska, zakopiańska, paryska? Co ich łączyło z Zofią Stryjeńską? Z kim się artystka przyjaźniła? Czego się bała? Dlaczego wyszła za Karola Stryjeńskiego? Gdzie bywała w Zakopanem i na Podhalu? Dlaczego mąż zamknął ją w szpitalu psychiatrycznym? Angelika Kuźniak zadaje te i wiele innych pytań,  następnie poszukuje na nie odpowiedzi. Pokazuje Zofię Stryjeńską jako człowieka z krwi i kości, kobietę wrażliwą i utalentowaną, ale zarazem samotną i skrzywdzoną przez ludzi i los.

Wydana w grudniu ubiegłego roku nakładem Wydawnictwa Czarne książka, już po kilku tygodniach wspięła się na ogólnopolskie listy bestsellerów. Znacząca część życia Zofii to związek z Karolem Stryjeńskim, a poprzez niego z Zakopanem, Tatrami, miejscową kulturą i góralskim folklorem. Nieprzypadkowo spotkanie z Angeliką Kuźniak odbędzie się w willi Oksza – Galerii Sztuki XX wieku, należącej do Muzeum Tatrzańskiego. Tam właśnie wiszą prace Zofii Stryjeńskiej, obok obrazów i rzeźb jej przyjaciół i innych współczesnych jej artystów.

Angelika Kuźniak jest autorką reporterskich opowieści o Marlenie Dietrich „Marlene” (Wydawnictwo Czarne 2009), o cygańskiej poetce Bronisławie Wajs „Papusza” (Wydawnictwo Czarne 2013) oraz o Ewie Demarczyk „Czarny Anioł” (wraz z Eweliną Karpacz-Oboładze, Wydawnictwo Znak 2014). Trzykrotnie otrzymała nagrodę Grand Press; za wywiad z Hertą Müller została uhonorowana w 2010 roku Nagrodą im. Barbary Łopieńskiej. W Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów Melchiory 2014 otrzymała nagrodę w kategorii Inspiracja Roku „za reportaże o powinności artysty, o obowiązku, jaki ma się wobec własnego talentu, wobec świata, wobec Tego, kto nam ten talent podarował”.

Angelika Kuźniak, Stryjeńska. Diabli nadali. Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2015, ss. 344. Premiera: 16 grudnia 2015.

Serdecznie zapraszamy.

Wstęp wolny.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XIITorebka filcowa XIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z różowej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok. 35...
    160 zł
  • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Obraz olejny Folk IIObraz olejny Folk IIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    300 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.