PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

„Stryjeńska. Diabli nadali”

Środa, 3 lutego 2016 r.
Autor: Maciej Stasiński

„Stryjeńska. Diabli nadali”3 lutego 2016 (środa), godz. 18:00 Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza (filia Muzeum Tatrzańskiego) Zakopane, ul. Zamoyskiego 25. Muzeum Tatrzańskie, Wydawnictwo Czarne oraz Fundacja „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości” zapraszają na promocję książki Angeliki Kuźniak „Stryjeńska. Diabli nadali”. Rozmowę z autorką poprowadzi Maciej Krupa.


Zofia Stryjeńska była malarką na śmierć i życie, budziła podziw i zazdrość, zaznała wielkiej sławy i nędzy. A w tle jej życia krótka, chwiejna niepodległość, elity kulturalne międzywojenne Polski – Iwaszkiewicz, Lechoń, Tuwim, Pawlikowska-Jasnorzewska, Boy, Witkacy, a zaraz potem Hitler i Stalin.

O czym rozmawiała cyganeria warszawska, krakowska, zakopiańska, paryska? Co ich łączyło z Zofią Stryjeńską? Z kim się artystka przyjaźniła? Czego się bała? Dlaczego wyszła za Karola Stryjeńskiego? Gdzie bywała w Zakopanem i na Podhalu? Dlaczego mąż zamknął ją w szpitalu psychiatrycznym? Angelika Kuźniak zadaje te i wiele innych pytań,  następnie poszukuje na nie odpowiedzi. Pokazuje Zofię Stryjeńską jako człowieka z krwi i kości, kobietę wrażliwą i utalentowaną, ale zarazem samotną i skrzywdzoną przez ludzi i los.

Wydana w grudniu ubiegłego roku nakładem Wydawnictwa Czarne książka, już po kilku tygodniach wspięła się na ogólnopolskie listy bestsellerów. Znacząca część życia Zofii to związek z Karolem Stryjeńskim, a poprzez niego z Zakopanem, Tatrami, miejscową kulturą i góralskim folklorem. Nieprzypadkowo spotkanie z Angeliką Kuźniak odbędzie się w willi Oksza – Galerii Sztuki XX wieku, należącej do Muzeum Tatrzańskiego. Tam właśnie wiszą prace Zofii Stryjeńskiej, obok obrazów i rzeźb jej przyjaciół i innych współczesnych jej artystów.

Angelika Kuźniak jest autorką reporterskich opowieści o Marlenie Dietrich „Marlene” (Wydawnictwo Czarne 2009), o cygańskiej poetce Bronisławie Wajs „Papusza” (Wydawnictwo Czarne 2013) oraz o Ewie Demarczyk „Czarny Anioł” (wraz z Eweliną Karpacz-Oboładze, Wydawnictwo Znak 2014). Trzykrotnie otrzymała nagrodę Grand Press; za wywiad z Hertą Müller została uhonorowana w 2010 roku Nagrodą im. Barbary Łopieńskiej. W Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów Melchiory 2014 otrzymała nagrodę w kategorii Inspiracja Roku „za reportaże o powinności artysty, o obowiązku, jaki ma się wobec własnego talentu, wobec świata, wobec Tego, kto nam ten talent podarował”.

Angelika Kuźniak, Stryjeńska. Diabli nadali. Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2015, ss. 344. Premiera: 16 grudnia 2015.

Serdecznie zapraszamy.

Wstęp wolny.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    90 zł
  • Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletka z fasetowanym pirytem, z perełkami rzecznymi, oraz z oliwek hematytowych. Obw. 20,5 cm.
    50 zł
  • Ludowe etui na telefon IILudowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
    25 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.